Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

gresit!

Adica? (exceptand greseala de tastare ...). Eu m-am raportat strict la datele furnizate de tine. Am considerat neglijabila rezistenta firului, si ... asta a fost rationamentul meu.Daca te gandesti ca trebuia sa ma uit in stas-uri si sa iau valoarea situata imediat deasupra valorii calculate ... recunosc ca nu stiu stas-urile pe dinafara!Altfel ... nu inteleg ce ai tu de castigat incercand sa ma umilesti pe mine in public ... dar daca asta ti-ai dorit inca de la inceput, sunt prinul care te felicita!Oicum, eu imi cer scuze daca te-am deranjat, sper sa le accepti, pentru ca nu am avut nici un gand ascuns in ceea ce spus. Pe viitor voi incerca sa fiu mai putin credul ... Atat.Numai bine!
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator viobio

gresit!

Adica? (exceptand greseala de tastare ...). Eu m-am raportat strict la datele furnizate de tine. Am considerat neglijabila rezistenta firului, si ... asta a fost rationamentul meu.Daca te gandesti ca trebuia sa ma uit in stas-uri si sa iau valoarea situata imediat deasupra valorii calculate ... recunosc ca nu stiu stas-urile pe dinafara!Altfel ... nu inteleg ce ai tu de castigat incercand sa ma umilesti pe mine in public ... dar daca asta ti-ai dorit inca de la inceput, sunt prinul care te felicita!Oicum, eu imi cer scuze daca te-am deranjat, sper sa le accepti, pentru ca nu am avut nici un gand ascuns in ceea ce spus. Pe viitor voi incerca sa fiu mai putin credul ... Atat.Numai bine!
gesala la tastare e tot gresala,mai multa atentie
Link spre comentariu

gesala la tastare e tot gresala,mai multa atentie

Vio, ai cerut o valoare, iar eu ti-am dat acea valoare.Vreau sa confirmi sau sa infirmi acea valoare te rog.In cazul in care valoarea rezistentei este corecta, astept sa iti respecti cuvantul!Cat despre tastare ... vad ca si tu ai comis-o! dar o sa incerc sa fiu mai atent pe viitor ...
Link spre comentariu
Vizitator viobio

hai sa lasam discutiile astea la o parte,mai bine spune ce vrei sa contina amplificatorul tau si lasa gargara cite canale vrei sa aibe amplificatorul?ce putere?ce corectii de ton?de ce buget dispui?un amplificator cu doua canale,clean&overdrive costa peste 1500 lei,daca vrei sa stii de ce ai muncitte ajut eu dar sa stii ca daca fac eu layout-ul nu te ajut cu nimic,nu asa se procedeaza,trebuie sa ti explici singur de ce se pune piesa aceeea acolo si nu in alt loc,eu nu am timp sa bintui pe forumuri in fiecare zicind ai nelamuriri poti da un tel ,ai nr meu ,probabil de dor degetele si nu ai putut tasta nr meunu imi asum nici o raspundere daca te curentezi la 400vinca cevaNU MAI FI CLONTOS SI FOARTEE INSISTENT CU CEI DE AICI!!!! DACA VREI SA TE BAGE CINEVA IN SEAMA9v-3V=6V/0,01A asa erea corect ,valoarea este corecta ,cum ai scris tu nu e corectastept configurarea amplificatoruluio zi buna si CALMA!

Link spre comentariu

hai sa lasam discutiile astea la o parte,mai bine spune ce vrei sa contina amplificatorul tau si lasa gargara cite canale vrei sa aibe amplificatorul?ce putere?ce corectii de ton?de ce buget dispui?un amplificator cu doua canale,clean&overdrive costa peste 1500 lei,daca vrei sa stii de ce ai muncitte ajut eu dar sa stii ca daca fac eu layout-ul nu te ajut cu nimic,nu asa se procedeaza,trebuie sa ti explici singur de ce se pune piesa aceeea acolo si nu in alt loc,eu nu am timp sa bintui pe forumuri in fiecare zicind ai nelamuriri poti da un tel ,ai nr meu ,probabil de dor degetele si nu ai putut tasta nr meunu imi asum nici o raspundere daca te curentezi la 400vinca cevaNU MAI FI CLONTOS SI FOARTEE INSISTENT CU CEI DE AICI!!!! DACA VREI SA TE BAGE CINEVA IN SEAMA9v-3V=6V/0,01A asa erea corect ,valoarea este corecta ,cum ai scris tu nu e corectastept configurarea amplificatoruluio zi buna si CALMA!

:jytuiyu Ok,- putere 15 (18)w (poate fi si mai mica in cazul in care nu ma incadrez in buget.- 2 canale clean / drive switchabile cu footswitch- corectii: TMB pentru ambele canale, bright, apoi pe clean doar volum, iar pe drive volum si gain.- FX loop- dispun de ~ 400 ron + sasiu Ce ma intereseaza in mod deosebit, un filtru eficient pentru eliminarea humm-ului, pentru ca merc pe SCoil.Ca si variante, ar fi asa:Cele doua scheme 15 si 18 w puse de tine pe rgc, sau,modificarea schemei de pe ceriatone prin inlaturarea moduluilui de tremolo si adaugarea unui canal separat de drive. Fii sigur ca am sa ma straduiesc sa pricep ce se intampla in schema.Altfel ... mi-am invatat lectia :jytuiyu Toate cele bune!
Link spre comentariu
Vizitator viobio

ok

ce o sa contina schema ta,asta propun eu :da

intrare high/low

canal clean

gain/bass/middle/treble/master volume

 

canal drive

gain/bass/middle/treble/master volume

 

comune pe ambele canale

FX loop ,cu reglaj de nivel efect si mix efect

lineout ,sa poti trage in placa de sunet

 

 

400lei sunt prea putini!!!! nu ajung nici pentru trafurile de alimentare si iesire..... mai sunt socluri ,tuburi,potentiometre,carcasa,etc

 

 

ca traf de iesire recomand Hammond ,acest model http://www.tube-town.net/ttstore/produc ... -1620.html

Link spre comentariu

okce o sa contina schema ta,asta propun eu :da intrare high/lowcanal cleangain/bass/middle/treble/master volumecanal drivegain/bass/middle/treble/master volumecomune pe ambele canaleFX loop ,cu reglaj de nivel efect si mix efectlineout ,sa poti trage in placa de sunet400lei sunt prea putini!!!! nu ajung nici pentru trafurile de alimentare si iesire..... mai sunt socluri ,tunburi,potentiometre,carcasa,etc

Banuiam ca nu vor fi suficienti ... Voi incerca sa mai suplimentez pe parcurs ce voi inainta cu lucrarea.In fine, sa inteleg ca vom merege pe varianta de aici?: http://forums.rgc.ro/topic/58539-15w-full-tube-cleanoverdrive/ :aplauze
Link spre comentariu
Vizitator viobio

okce o sa contina schema ta,asta propun eu :da intrare high/lowcanal cleangain/bass/middle/treble/master volumecanal drivegain/bass/middle/treble/master volumecomune pe ambele canaleFX loop ,cu reglaj de nivel efect si mix efectlineout ,sa poti trage in placa de sunet400lei sunt prea putini!!!! nu ajung nici pentru trafurile de alimentare si iesire..... mai sunt socluri ,tunburi,potentiometre,carcasa,etc

Banuiam ca nu vor fi suficienti ... Voi incerca sa mai suplimentez pe parcurs ce voi inainta cu lucrarea.In fine, sa inteleg ca vom merege pe varianta de aici?: http://forums.rgc.ro/topic/58539-15w-full-tube-cleanoverdrive/ :aplauze
cam asa ceva dar un pic mai dezvoltata
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

ca traf de iesire recomand Hammond ,acest model http://www.tube-town.net/ttstore/produc ... -1620.html

Am inteles ca 1620 este mai folosit in HI FI. In ampurile de chitara este cam "bassos". Acum nu stiu ... exista vreo diferenta intre 1620 si 1760H?Adica asta: http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p2158_Hammond-1760H-Fender-Outputtransformer-125A1A---022640-UPGRADE-Deluxe.html ?
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Draga marshall ce ai prezentat tu in respectivul pdf este chiar layout-ul dorit de tine. Este o schema cu tuburi construita pe un sasiu metalic cu piesele "in aer" (prinse de terminalele tuburilor). Este prezentata asa pentru ca oricine sa o poata reproduce fara alte modificari sau "ajutoare". :da

Link spre comentariu

Baieti, cred ca eu nu m-am exprimat cum trebuie!Pe mine nu ma intereseaza "acel" layout pe care l-am dat ca exemplu. pe mine ma intereseaza, drumul pe care l-a parcurs ... proiectantul sa ajunga acolo! El a facut asta, plecand de la (sa zicem) punctul A, ajungand in B, s.a.m.d., pana la finalul schemei.Pe parcursul acestui "drum" a avut grija sa respecte anumite conditii, anume, sa nu puna anumite componente langa tuburi, sa torsadeze anumite trasee, sa nu faca bucle de masa, s.a.Ce nu stiu eu:1. Punctul de inceput.2, pasii dintre punctul de inceput si punctul final.3. punctul final4. conditiile (toate conditiile) ce trebuiesc respectate la amplasarea componentelor.Eu stiu, inteleg, ca ceea ce vreau eu nu este, ceva standard, si ca fiecare are propria conceptie, dar, totodata, stiu ca exista anumite reguli, pe care trebuiesc respectate indiferent de conceptie. Sincer, chiar nu ma asteptam la o asemenea ... reticenta la acest subiect! Ma asteptam ca unii colegi, dintre cei care au executat practic astfel de montaje, sa expuna in cateva idei cum au gandit ei transpunerea schemei electrice, in schema de montaj! Sunt incepator, probabil fiecare dintre voi ati fost, mai mult ca sigur multe raspunsuri le-ati gasit la cei mai experienta decat voi, sau in carti. Eu pur si simplu, nu pot trece singur de acest ... obstacol. Nu stiu! Am nevoie de ajutor, si am sperat ca voi gasi pe cineva care sa ma indrume cat de cat ... .Din pacate, am gasit exact contrariul ... in fara de ironii, jigniri si umilinte nu am primit mai nimic ... Asta e! Numai bine!

Link spre comentariu

Baieti, cred ca eu nu m-am exprimat cum trebuie!Pe mine nu ma intereseaza "acel" layout pe care l-am dat ca exemplu. pe mine ma intereseaza, drumul pe care l-a parcurs ... proiectantul sa ajunga acolo! 1. Punctul de inceput.2, pasii dintre punctul de inceput si punctul final.3. punctul final4. conditiile (toate conditiile) ce trebuiesc respectate la amplasarea componentelor.Sunt incepator, probabil fiecare dintre voi ati fost, mai mult ca sigur multe raspunsuri le-ati gasit la cei mai experienta decat voi, sau in carti. Eu pur si simplu, nu pot trece singur de acest ... obstacol. Nu stiu! Am nevoie de ajutor, si am sperat ca voi gasi pe cineva care sa ma indrume cat de cat ... .Din pacate, am gasit exact contrariul ... in fara de ironii, jigniri si umilinte nu am primit mai nimic ... Asta e! Numai bine!

Nu te impacienta, totul vine...cu timpul, cunoasterea si experienta. Tu pe care din astea le ai?Autorul respectivei constructii a inceput de la o schema, apoi materialele pe care le are, experienta din domeniul practicat (in speta electronica), studiul indelungat al altor scheme si realizari asemanatoare, ucenicia pe langa cineva cu mai multe cunostiinte practice si multa, multa teorie "ingerata" ca un profesionist sau ca un autodidact. (punctul 1 a fost, restul punctelor tin de CUNOASTERE). De exemplu asezarea componentelor tin de dimensiuni, tensiuni alternative si continue, frecvente de lucru, curentii care circula prin componente si trasee, distorsiunile componentelor sau ale mediului incojurator, temperaturi de lucru, capacitati si inductante parazite, etc. etc. Toate aceste cunostiinte trebuie sa le ai cand proiectezi un cablaj (layout). Succes si nu te gandii la ironii ci la cu ce incepi mai intai, eu cred ca o mica schema cu un tranzistor sau doi este deja prea mult. Tuburile sunt putintel mai vechi si mai greu pentru cineva care nu a "trait" acele vremuri. Nu mai sunt folosite in "dictionarul" actual al electronistilor cuvinte de genul "negativare", tensiune anodica, catoda, ECC(xx), etc. In rest numai de bine. :da
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări