Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

cauciucuri iarna


suat

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Poate tu nu faci atât, eu atât fac, 3 ore şi 20 min. - 3 ore 30 min. din Iaşi (din Cantemir) până în Bucureşti, în Piaţa Victoriei.

Cu alte cuvinte, eşti doar un alt cocalar care nu respectă regulile de circulaţie, dar te dai rotund că ştii, că... Mare ipocrit mai eşti.
Link spre comentariu

În cazierul auto, ultima mea "faptă" este din februarie 1994. N-am nici o amendă şi nici un punct de penalizare, din martie 1994 şi până acum. Port întotdeauna centura, acord întotdeauna prioritate pietonilor, indiferent dacă sunt pe trecere sau nu, folosesc handsfree când vorbesc la telefon şi n-am urcat niciodată băut la volan. Nici măcar nu fumez, dar cafea mai beau în timp ce conduc, într-adevăr. Şi mai folosesc din când în când cele două staţii de pe maşină, când conduc. Recunosc şi asta.

 

Limita de viteză e altceva, iar maşina aceea neagră cu număr de Bucureşti are "imunitate" în RO.

Spre deosebire de voi, nu fac drifting şi nu fac liniuţe, în schimb merg cu 180 în RO. şi cu 240 în Germania. Şi fac asta de peste 20 de ani. Timpul meu de reacţie e de 0,19 s, spre deosebire de 0,3-0,4 s cât e la alţii.

 

La fel ca şi ceilalţi, nici tu nu suporţi că altcineva se descurcă la volan mai bine ca tine. Subiectul acestui topic nu eram eu, subiectul erau cauciucurile de iarnă. Dacă te roade faptul că altul poate conduce şi fără ele, n-ai decât să înveţi să conduci şi tu pe zăpadă şi gheaţă. Nu-i cu locuri limitate. Dar până ajungi să înveţi, dacă ai să mergi vreodată cu 40km/h pe zăpadă şi din spate o să vină o coloană mergând cu 70 km/h, sunt mari şanse ca prima maşină din acea coloană să fie a mea.

 

Dar e mai simplu să urlaţi pe forumuri ca o ceată de maimuţe isterice, decât să faceţi câteva zeci de ore de conducere, să vă luaţi 5-6 categorii şi să învăţaţi să conduceţi maşinile.

Link spre comentariu

Bre :nas: da' asta cred ca le stie pe toate :101 ;sunt curios mai are frati :bataie poate astia pleaca cu a III-a de pe loc(vezi fizica -nu's care).Este o vorba...cineva cand s-a ajuns ,prima data a rezolvat parintii... . Domnule draga ,daca esti mai destept decat noi,lasane in durerea noastra si mergi mata pe alte forumuri si mai invata-i si pe altii. :nebun:

Link spre comentariu
Vizitator viobio

În cazierul auto, ultima mea "faptă" este din februarie 1994. N-am nici o amendă şi nici un punct de penalizare, din martie 1994 şi până acum. Port întotdeauna centura, acord întotdeauna prioritate pietonilor, indiferent dacă sunt pe trecere sau nu, folosesc handsfree când vorbesc la telefon şi n-am urcat niciodată băut la volan. Nici măcar nu fumez, dar cafea mai beau în timp ce conduc, într-adevăr. Şi mai folosesc din când în când cele două staţii de pe maşină, când conduc. Recunosc şi asta.

 

Limita de viteză e altceva, iar maşina aceea neagră cu număr de Bucureşti are "imunitate" în RO.

Spre deosebire de voi, nu fac drifting şi nu fac liniuţe, în schimb merg cu 180 în RO. şi cu 240 în Germania. Şi fac asta de peste 20 de ani. Timpul meu de reacţie e de 0,19 s, spre deosebire de 0,3-0,4 s cât e la alţii.

 

La fel ca şi ceilalţi, nici tu nu suporţi că altcineva se descurcă la volan mai bine ca tine. Subiectul acestui topic nu eram eu, subiectul erau cauciucurile de iarnă. Dacă te roade faptul că altul poate conduce şi fără ele, n-ai decât să înveţi să conduci şi tu pe zăpadă şi gheaţă. Nu-i cu locuri limitate. Dar până ajungi să înveţi, dacă ai să mergi vreodată cu 40km/h pe zăpadă şi din spate o să vină o coloană mergând cu 70 km/h, sunt mari şanse ca prima maşină din acea coloană să fie a mea.

 

Dar e mai simplu să urlaţi pe forumuri ca o ceată de maimuţe isterice, decât să faceţi câteva zeci de ore de conducere, să vă luaţi 5-6 categorii şi să învăţaţi să conduceţi maşinile.

drift si liniute faceam cu 15..16 ani in urma nu acum ,nu rastalmaci,am specificat acest lucru
Link spre comentariu

La fel ca şi ceilalţi, nici tu nu suporţi că altcineva se descurcă la volan mai bine ca tine.

Văd că tu eşti ăla care nu suportă gîndul că există alţii mai buni. Eu nu cred că sînt alţii care conduc mai bine, ci sînt convins de faptul ăsta.
Link spre comentariu

Văd că tu eşti ăla care nu suportă gîndul că există alţii mai buni. Eu nu cred că sînt alţii care conduc mai bine, ci sînt convins de faptul ăsta.

Se vede că argumentele tale nu trec de faza "ba tu eşti".

Asta se încadrează la erori de logică (tu quoque) şi nici măcar nu are acoperire în realitate: am spus deja că la fiecare drum lung mă depăşesc cel puţin 7-8 maşini, care nu sunt neapărat mai bune ca a mea, dar probabil au şoferi mai hotărâţi sau mai adevăraţi.

Link spre comentariu
Pe el noaptea nu`l vad radarele

Dacă nu te duce mintea singur, dă-i o bere unui poliţist, să-ţi explice el care e chestia cu maşinile negre cu număr de Bucureşti.

 

se spune sclipitor nu scaparator

Du-te şi spune-i lui Isaac Asimov chestia asta, din el era citatul respectiv, fraiere! :ras:

Nu sunt pupincurist la politai sa-i dau beri sa-l intreb ceva :ciuda:

Limita de viteză e altceva, iar maşina aceea neagră cu număr de Bucureşti are "imunitate" în RO.

Aaa...tu esti ala care merge pe sistemul PCR si apare la stirile groazei ca da peste motociclisti si alti participanti la trafic si nu`si recunoaste faptele?

Apropo...traseul Iasi-Bucuresti il faci in 3h30 pe timp de iarna cu cauciucuri de vara, polei si zapada pe jos si 180 la ora, nu?

Timpul de reactie l-ai masurat cu cronometrul telefonului?

 

@ratza El nu incalca regulile de circulatie, merge cu 180 la ora, e diferenta :ciuda:

Link spre comentariu
Vizitator viobio

domnilor sa facem un mic sondaj cine este pentru anvelope de iarna si cine este contra sa nu luam in considerare legea care va intra in vigoare de la anusa ne sustinem si punctul de vedereeu sunt pentru anvelope de iarnafolosesc astfel de anvelope de multi ani ,pe perioada ierniipe zapada batatorita sau imbibata cu apa ofera mai multa aderenta si stabilitate in virajesunt posesorul mai multor autovehicole ,aceste anvelope ajuta in special atunci cind pilotam un auto cu transmisia pe puntea spatesper sa purtam o discutie civilizata si fara jigniri sau contredaca se poate sa ne consideram toti fraierii soselelor in fata stra-stra -stra nepotului mincinos a lui Stefan cel Mare ca doar unu a fost Stefan si inca unu ALFRED cel priceput la mers iarna ,depasirea vitezei legale,mintit,mare facator de trafic de infuenta parerea mea despre acest ALFRED este urmatoarea ,este un mare papalagiu care traieste in trecut ,poate nostalgic dupa Dacia neagra cu nr mic,inteleg ca eu am un clinci cu el dar ce are si cu restulcolegilor de pe forum?datorita minciunilor debitate de el am degeraturi

Link spre comentariu

eu sunt pro dar cu mentiunea: sa fie amenda de maxim 100-150 RON daca nu ai cauciucuri de iarna... si maxim 30 daca ai 2 din 4 roti echipate. si sa fie ok sa ai cauciucuri de vara dar lanturi la indemana. mie mi se pare aberant ca o amenda preventiva sa fie cat salariul minim pe economie... si foarte aproape de cel mediu.LE: si sa fie toleranta si la data... acuma de exemplu chiar nu e nevoie de cauciucuri de iarna... practic sa fie nevoie de ele atat timp cat este zapada si avertisment oficial de ninsoare si/sau polei.

Link spre comentariu

Si eu tot pro si in mare parte cum zice srdjan. Daca am gume de vara si nu e zapada/polei in ziua din decembrie cand circul cu masina, sa ma lase in pace, dar cu conditia sa am lanturile in portbagaj. Sau cum avea cineva de pe distributie...2 roti de rezerva echipate cu lanturi sau cauciucuri de vara. Cand intra pe un sector de drum afectat, tragea pe dreapta si`n 5 minute schimba rotile.Iar daca esti implicat intr-un accident din cauza ca patinai cu cauciuri de vara pe gheata si zapada, atunci sa platesti ca popa :da

Link spre comentariu

Şi eu sînt clar pentru anvelope de iarnă, diferenţa între ele şi cele de vară este enormă. Am şi lanţuri în portbagaj, dar nu am avut nevoie de ele niciodată. Am avut pe toate roţile, dar acum pun doar pe faţă, mi-e mult mai uşor să controlez maşina în cazuri critice (aka pietoni duşi cu capu').

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări