Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Statie de lipit


Postări Recomandate

tot eu. o fi desenat frumos polonu schema dar a uitat sa faca si desenul pt "botoanele" de comanda .ma poate ajuta cineva cu o mika schema? cam asta mai este durerea mea. multam fain si astept raspuns.

Tot eu. :rade: Am desenat eu ceva in graba, sper sa intelegi. :rade: Parca cel de la pin 24 este butonul de stand-by, iar celelalte 2 butoane [pin 25,26], trebuie apasate simultan pentru initializare.nu mai retin care este UP care DOWN, le aflii tu. :nebun: [attachment=0]Butoane statie de lipit.JPG[/attachment]
Link spre comentariu

merci geo! amu alte dureri. 1. led control aprins tot timpul (nu vrea sa"clipoceasca" de loc) 2.nu se comanda moc-ul (adik nu am tensiune pe triak) 3.daca vrei fa o masura la tensiunea ce ajunge pe moc la partea de comanda. MULTAM SI ASTEPT IDEI SI REZOLVARI !

Ar fi necesar mai intai sa postezi ce ai realizat tu si apoi sa vedem ce si cum.Desenul cablajului tau, foto cu cablajul realizat fizic, foto cu montajul acum, componente, etcApoi vedem, nu stiu ce ai facut tu acolo pana nu vad si eu. :rade:
Link spre comentariu

per sa intelegi ce cablaj am facut .e totul fakut la mana ca sint mai de moda veche.mai acusi m sa pun si poze. aaaa.era sa uit: rezistenta aia de reactie de la op de cit e 330k sau 990k ca e scrisa ca dracu si nu reusesc s-o deslusesc . merci si astept raspuns urgent.

Unde este cablajul? :nebunrau: Eu am pus rezistenta aceea de 1M (megaohm).
Link spre comentariu

vine si cablajul numa ca mo lasat bateriile de la fotoaparat .sper sa reusesti sa il intelegi.amu am sa schimb si eu rez aia si s-o pun de 1m sa vad ce mai zice. oricum cred ca nu am greseli pt ca ... "merge" dar.... ce se vede in dreapta sus nu lua in considerare ,numai ce e in stinga adik cablajul ala mai lunguiet.asa cum se vede acolo e vederea dinspre lipituri .cred ca se putea si mai bine doar ca m-am grabit.

Link spre comentariu

IT IS ALIVE !!! :dans: :dans: mama lui de polonez cu desenu lui !! a pus pinul 6 de la mok comanda pt triak pe cind trebuia sa fie pinul 4.mai era si rezist aia de 1 M ce eu am fost pus-o de 330k(asa am fo vazut eu :nebunrau: ) si mai era si " nea "triacul meu ce avea ceva "scame "pe la cap. scuimbat triakul dupa ce am inebunit cu scimbatul "moacelor" si VOILA este vie micuta noastra minune cu atmel. deoarece nu am avut OP 07 sa montez am zis sa incerc norocul cu un banal 741 si merge de nu se poate .acestea fiind spuse maine voi pune si ceva poze ( cu statia a" batrina ce face servici din noiembrie 2009 + upgrade-ul cu cea noua ) PS: GEO NU AI POSIBILITATEA SA FACI "COPY&PASTE "LA DESENUL PUS DE MINE SI SA IL MODIFICI CU UN PROGRAM DE FACUT CABLAJE? ASA CA SA IASA MAI SEXI?

Link spre comentariu

IT IS ALIVE !!! :dans: :dans: mama lui de polonez cu desenu lui !! a pus pinul 6 de la mok comanda pt triak pe cind trebuia sa fie pinul 4.mai era si rezist aia de 1 M ce eu am fost pus-o de 330k(asa am fo vazut eu :nebunrau: ) si mai era si " nea "triacul meu ce avea ceva "scame "pe la cap. scuimbat triakul dupa ce am inebunit cu scimbatul "moacelor" si VOILA este vie micuta noastra minune cu atmel. deoarece nu am avut OP 07 sa montez am zis sa incerc norocul cu un banal 741 si merge de nu se poate .acestea fiind spuse maine voi pune si ceva poze ( cu statia a" batrina ce face servici din noiembrie 2009 + upgrade-ul cu cea noua ) PS: GEO NU AI POSIBILITATEA SA FACI "COPY&PASTE "LA DESENUL PUS DE MINE SI SA IL MODIFICI CU UN PROGRAM DE FACUT CABLAJE? ASA CA SA IASA MAI SEXI?

Poate ai desenat tu cablajul gresit. Eu pe cablajul meu [si al polonezului] am pin 6 [nu pin 4] de la MOC pe grila triacului si merge.Referitor la copy&paste nu se poate. Sunt multumit cum arata cablajul meu redesenat, am exclus cat am putut jumperii din sarma de pe cablaj.Cred ca se putea realiza si mai compact, dar asta este. Poate in viitor daca am timp sa-l "compactez" mai mult, dar cred ca nu este necesar.Nu lucrez [inca] cu smd, dar m-ar tenta sa incep si poate atunci cablajul va fi mai compact.Totusi e bine ca ai facut-o sa functioneze. Ceva poze cu montajul realizat sa vedem si noi realizarea ta, se poate?
Link spre comentariu

Tot eu. :rade: Uite ceva poze cum este la mine:[attachment=4]Imagine1253 1.JPG[/attachment][attachment=3]Imagine1253.jpg[/attachment][attachment=2]Imagine1248.jpg[/attachment][attachment=1]Imagine1247.jpg[/attachment][attachment=0]Imagine1246.jpg[/attachment]Numai bine.

Link spre comentariu

Am inceput sa-mi fac si eu o astfel de statie, doar ca nu stiu atmel; am lucrat doar cu pic-uri si mai am cateva ramase...Din cate am vazut, cam toate statiile de lipit digitale amplifica printr-un AO semnalul de ordinul milivoltilor de la termocuplu la un nivel acceptat de un convertor analog digital.Intrebarea mea e urmatoarea: Cum se face corespondenta dintre valoarea tensiunii si temperatura? Se calculeaza amplificarea si se folosesc tabele pentru termocuplu sau se masoara la 0 si 100 grade si apoi se scaleaza?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări