Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sonda masura curent AC/DC pentru Osciloscop


moro

Postări Recomandate

Salutare, am descoperit ceva interesant pe gogu, un document care descrie constructia unei sonde pentru masurarea curentilor alternativi si continu.A mai facut cineva de aici de pe forum? Sau stie careva mai multe surse de informatii in acest sens?Ma mananca degetele sa il construiesc luand in considerare ca nu am cateva zeci de milioane sa dau pe o asemenea sonda si cred eu ca ar fi de real folos mai ales smpsistilor

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

In afara de cablul de alimentare , unde ai mai putea sa introduci clampermetrul ala ? Utilitatea lui tinde spre zero la surse , curentul se masoara prin caderea de tensiune pe rezistente ... si oricum te intereseaza cel mai mult forma acelui curent , in plus ce crezi ca masori cu sonda aia la rampe , dreptunghi , si alte forme mai complexe - deci nici c.c. nici c.a. sinusoidal ?

Link spre comentariu

In afara de cablul de alimentare , unde ai mai putea sa introduci clampermetrul ala ? Utilitatea lui tinde spre zero la surse , curentul se masoara prin caderea de tensiune pe rezistente ... si oricum te intereseaza cel mai mult forma acelui curent , in plus ce crezi ca masori cu sonda aia la rampe , dreptunghi , si alte forme mai complexe - deci nici c.c. nici c.a. sinusoidal ?

Poti vedea mai multe decat cu un simplu multimetru, bineinteles daca ai habar, nu doar niste rampe, si alte forme complexe. Mersi oricum de raspuns, ma interesa daca a mai incercat cineva sa construiasca asa ceva
Link spre comentariu

"Specifications: Output: 1A = 1mV for AC and DC ranges ... AC frequency response: -3dB at 20kHz (meter reading depends on multimeter AC response "

Considerand sensibilitatea (pentru un curent aplicat de 1A iesirea este de numai 1mV) si banda de frecventa obtinuta acolo (20kHz la -3dB), utilitatea, chiar si numai pentru SMPS, nu cred ca e prea mare.

Pentru osciloscop, cel mai bine este sa cumperi la second hand o sonda de fabricatie comerciala care nu necesita amplificator separat, de ex. Tek P6021 (sensibilitati de 2 si 10 mA pentru 1 mV out, banda 60 MHz) sau asemanatoare.

Unele modele mai vechi de sonde (de ex. P6302) necesita amplificatoare separate dedicate (cum ar fi AM502 sau AM503, care sunt si ele scumpe), iar sondele mai noi sunt chiar foarte scumpe...

Link spre comentariu

Nici pe mine nu ma incanta foarte mult raspunsul acelei sonde, dar de dragul experimentului am zis sa o construiesc sa vad ce pot obtine cu ea, deja am comandat piesele in special senzorul hall.

In legatura cu P6021 fata de sonda descrisa mai sus aceasta foloseste un transformator de curent si am gasit ceva de genul aici http://cappels.org/dproj/aciprobe/ACCurrentProbe.html asta din cate vad foloseste un transformator de curent si nu necesita sursa de alimentare

Link spre comentariu
  • 5 ani mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări