Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tv Sinudyne 14605


Postări Recomandate

Va salut! un coleg m-a rugat sa ii verific putin tv-ul deoarece ii baraie pe anumite posturi! tv-ul este un sinudyne adus din Kosovo,proc PCM195C30ECF009B, jungla STV 2246H, cadre TDA 8174A! tv-ul baraie pe anuite posturi,se aude rau,cu fasait,am incercat alt convertor de sunet,problema spune ca a aparut de cand a trecut de la upc la digi! in casa sunt 3 tv-uri,acesta e singurul care functioneaza defectuos! din curiozitate,m-am apucat de masurat tensiunile,tv-ul are ceva timp de mers continuu,si constat ca tensiunea de 180 v era de 201 v, cea de 24 v era de 26,9v, B+ era 135 v! banuiesc ca de vina ar fii ceva electrolitici de prin sursa,o sa ii schimb! rog pe cineva sa ma ajute cu o schema si cu o idee vis-a-vis de aceasta problema! va multumesc anticipat!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

pai de filtre ce sa zic,am inlocuit convertorul si aceeasi problema,semnalul din convertor este injectat intr-un pin al stv,nu mai tin minte care,nu am aici tv-ul,fusul nu a fost schimbat,mai am un filtru pe langa stv,as incerca sa pun acolo semnalul din convertor,proprietarul a spus ca problema a aparut de cand s-a trecut la rds! sa fie de vina si tensiunile oarecum marite ale tv-ului? m-am uitat putin pe schema dar nu am gasit valoarea B+,aceasta la masuratori mi-a dat 135V,nu e putin cam mare pentru acest tv,care e si sport? va multumesc

Link spre comentariu

revin cu acest tv,acum il am acasa,schema nu e cea de mai sus,tv-ul e echipat cu procesor PCM195C30ECF009B,jungla STV2246H,cadre Tda 8174A! problema e ca baraie pe anumite posturi,in special cand apare scrisul! fusul e schimbat, e de 5,5,l-am inlocuit preventiv,aceeasi problema,am incercat si unul de 6,5,merge mai rau,semnalul din convertor e preluat de pinul 13 al stv! chiar nu inteleg ce d-zeu are! daca ma puteti ajuta cu vreo idee! va multumesc!

Link spre comentariu

bineinteles ca nu,am o fasaiala puternica! chiar nu inteleg ce ar putea sa aiba,propietarul mi-a spus ca tv-ul mergea perfect pe upc,problema ar fii aparut dupa trecera la rcs-rds! acum nu stiu daca nu cumva e doar o coincidenta! ceva pareri? multumesc mult pentru interventii!

Link spre comentariu

Ce ar putea sa produca acel semnal parazit pe calea de sunet sunt:filtru desuprafata care vine in pinii 6,7 (STV 2246H),o eventuala dereglare a circuitului LC din pinii 15si16,o alimentare ne filtrata a stv-ului dar cred ca s-ar observa si pe imagine zgomot...si condensatorul din pinul 56 care are si el legatura cu partea audio (ar putea fi pus de fabrica cu o toleranta mai mare ...) trebuie sa verificati toate acestea incepind dala cel mai usor de verificat si de inlocuit si treminind pina la stv...ar fi posibil ca si stv-ul sa fie de calitate proasta...si nu face o buna separare a semnalului audio de cel video...

Link spre comentariu

o sa urmez intocmai pasii descrisi de d-voastra mai sus! problema e aceea ca am gasit pe google probleme identice la cativa, care sunt conectati la rds,cineva spunea ceva de genul ca rds-ul a trecut ceva canale pe norma de vest,nu prea imi vine sa cred dar in fine! o sa verific cele mentionate mai sus! multumesc mult,d-le elmar!Interesant,pun degetul pe pinii 13,14,15 ale stv, dispare cam in 2 secunde tot baraitul,sunetul este perfect! banuiesc ca e tot o problema de electrolitici!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări