Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

boxe meloman, cateva sfaturi va rog


Postări Recomandate

Nu am nici macar cea mai mica intentie sa fiu ironic sau alte rautati....dar daca nu ai pretentii de hifi cum ai spus....eu am gandit ca poti face orice filtru care sa aiba taierile in plaza difuzoarelor tale. Un filtru cu lp si hp pe medii ....costa.Totusi vorbim de 3 cai...Scuze dar eu asta am inteles.....ca vrei sa faci un filtru....asa sa fie acolo, de asta am spus sa cauti pe google unul.(sau trebuia sa caut eu ca doar eu am google?)Acum am inteles ca vrei hifi...pana la urma. Nu stiu ce idee ai ....dar eu nu am vrut sa te iau peste picior nici macar o secunda.

Editat de dj_bryz
Link spre comentariu

Aceasta e schema filtrelor

Posted ImageDSC00225.jpg

 

Acea schema de filtru este , cred pentru cele pe 6 ohm(judecand dupa rezistentele din zobel medii si joase)!

Daca filtrele sunt bune , strapeaza rezistentele de 1ohm/5W. 

Rezistenta de 6,2ohm/5W de la medii pune-o de 10ohm/5W

Asa se va rezolva un pic din problema.

SPL-ul mediei este foarte mic si probabil se aude mai infundat. 

Daca vrei poti scoate condensatorul de 47uF de pe joase(dupa bobinele serie) , ca sa lasi wooferul sa urce putin mai sus , sa ajute pe medii...

Poate fi si fara efect aceasta modificare , poate sa nu poata reda wooferul acolo...

Poti face un alt filtru de ordin 1 simplu , fara pretentii mari...dupa figura din postul de mai sus. S-ar putea sa fie cea mai buna alegere la final..

3,3uF(nepolarizat) pe inalte

10uF(unul din cele 2 cond. de 10uF in paralel de pe medii) + L3(0,43mH)  pe medii 

L1(1,2mH) pe joase

Ca idee asa..

Editat de jvl_77
Link spre comentariu

La unul din filtre am gasit L5 inversat cu L6, asta din fabrica, lucru romanesc, ce sa-i faci.

Filtrul modificat ar arata cam asa:

post-217747-0-51809900-1424707332_thumb.jpg

 

As fi vrut sa-l fac de ordinul 2 si pe medii, dar era prea hi-fi pe urma

 

Condensatoarele electrolitice ar putea fi bipolare, dar au notat un plus pe cablaj, unde am pus si eu in schema.

Link spre comentariu

 Scoate condensatoarele de 22uF /63V de pe joase . Pune in loc de zobelul de pe medii un condensator de 6,8uF /100V(10ohm/5W+10uF/63V)

Asta trebuie sa aduca cel mai aproape de realitatea difuzoarelor actuale filtrele! 

Totusi se va auzi usor infundat din cauza spl mediilor.

Verifica continuitati , integritate bobine difuzoare , ... sa nu fii indus in eroare de defecte.

Editat de jvl_77
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări