Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Antena externa pt 446 MHz


Vizitator tanigsm

Postări Recomandate

dupa ce cu ajutorul vostru m-am documentat cateva zile am luat decizia sa cumpar o antena mobila Sirio - SKA 400-480.mult mai mult imi placea sa o construiesc eu dar avand in vedere ca statia are o putere de emisie mare o sa montez antena in interiorul cladirii si voi scapa si de investitia in cablu care nu este deloc de neglijat.tot cautand pe net am vazut un filmulet cu o statie tot in 446MHz la care au fost bobinate cateva spire peste antena ei si printr-un cablu coaxial aceea bobina a fost conectata la o antena mare.Oare da ceva randament? daca da cum se calculeaza aceea bobina?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Tov, scuza-ma dar intrebarile sunt copilaresti. Am stat mult in cumpana daca merita sa scriu ceva... o sa fiu scurt... in UHF 2cm de cablaj imprimat sau sarma in plus sau in minus conteaza deja enorm... cam cum vezi acea bobina? cu ce o vei acorda? ca daca o "intinzi" cu 1mm, rezonanta e cu cateva zeci de MHZ mai sus... In ceea ce priveste pusul antenei in casa, no comment. Mai bine pui o furculita in loc de antena.PS... Cumparatul antenelor e mai presus de puterea mea de intelegere. Atata timp cat ele pot fi facute cu cateva zeci de lei investitie.... Daca D-zeu mi-a dat doua maini si un pic de "crier", de ce sa dau bani altora? Si care e satisfactia mea? Antena cumparata, tranceiver cumparat, antena tunner automat... de ce ma mai numesc radioAMATOR? Ca stiu sa vorbesc? Asta stie oricine...

Link spre comentariu

referitor la bobina. tocmai asta am intrebat.conectarea antenelor intre ele fara legatura galvanica la statia mobila mi s-a parut o idee buna dar acum am inteles ca nu este o solutie.hotararea de a achizitiona o antena nu imi apartine mie ci persoanei cu care am demarat proiectul.eu pentru mine o sa-mi fac un J-Pole cand o sa optez din nou pentru 446MHz.Pentru moment, eu personal, am renuntat la aceasta banda dar am achizitionat deja teava.Acum ca plec intr-un mic concediu prin tara optez pentru CB.Din necesitate.

Link spre comentariu

Solutia in acest caz este simpla daca se poate interveni in statie. Se scade tensiunea de alimentare la etajul final pana puterea de emisie scade la limita legala. Daca nu se poate face acest lucru, probabil o varianta de atenuator (doua rezistente de RF in serie, una de 49 ohm la 25w si una de 1 ohm la 1w de pe care se extrage semnalul pentru antena) sau de cuplor directional (ma gandesc la principiul swr-meter-elor cu linii care ar debita pe o sarcina rezistiva de 25w, din care se poate extrage o fractiune din semnal, cam a 50-a parte e necesara). Acesta trebuie cuplat doar la emisie pentru ca la receptie nu e necesar.Varianta aceea cu firul infasurat pe antena era pentru a putea cupla acea statie portabila la o antena fara a depasi cadrul legal (statia devine ilegala daca se modifica antena proprie).La capitolul CB puterea este limitata la 4w.

Link spre comentariu

alimentarea etajului final nu o pot modifica. statia este in garantie.pot insa incerca sa fac un atenuator si pana la urma cred ca voi opta pentru o antena homemade ca nu am gasit antena pentru 446MHz. In schimb mi-au recomandat modelul HP-7000 dar care conform spuselor lor nu functioneaza foarte bine in 446MHz. Aceasta este pentru 430-440MHz.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări