Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Detectarea locului intreruperii in cabluri


Flor

Postări Recomandate

Nu conteaza sectiunea cablului deoarece nu alimentezi ceva prin cablul respectiv, doar pui faza de la retea pe firul rosu si dupa pe firul alb. Ai mare grija sa nu te curentezi, atingi doar chestii izolate si cu rezistenta de izolatie >300V. Daca iti e frica sa faci asta mai bine renunti. Sa nu pui mana pe cablul audio, chiar daca e izolat, in timp ce se afla conectat la retea deoarece izolatia lui nu rezista la tensiuni mari. Intre faza retelei si cablu poti inseria un rezistor de valoare minim 100Kohmi.

 

Oricum distanta de detectie e destul de mare si nu cred ca o sa gasesti firul intrerupa cu respectivul detector de faza (mincionos).

 

Chiar asa e de scump cablul respectiv de ai cumparat 1m deja intrerupt? E cu miez de argint invelit in aur si tresa de platina sa inteleg.

Ce face in plus fata de un cablu cinstit de cupru? Asta daca nu cumva e vorba de o gogorita audiofila cu ulei de sarpe.

 

Editat de Stefan.
Link spre comentariu

În orice cablu, care are cel putin doua conductoare, se poate afla locul în care unul este intrerupt. 

Acel cablu se întinde în linie dreapta și i se măsoară lungimea. 

Cu un capacimetru se măsoară capacitatea la fiecare capăt. 

Știind capacitatile și lungimea cablului, se poate determina zona de întrerupere cu precizie de cel mult 2cm (depinde de lungime și de precizia capacimetrului). 

Aflam zona de întrerupere cu ajutorul regulii de 'trei simpla', regula pe care am învățat-o prin clasa a patra. 

Link spre comentariu
11 minutes ago, PINTI said:

În orice cablu, care are cel putin doua conductoare, se poate afla locul în care unul este intrerupt. 

Acel cablu se întinde în linie dreapta și i se măsoară lungimea. 

Cu un capacimetru se măsoară capacitatea la fiecare capăt. 

Știind capacitatile și lungimea cablului, se poate determina zona de întrerupere cu precizie de cel mult 2cm (depinde de lungime și de precizia capacimetrului). 

Aflam zona de întrerupere cu ajutorul regulii de 'trei simpla', regula pe care am învățat-o prin clasa a patra. 

Superb raspuns. Multumesc foarte mult.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, Stefan. a spus:

Si daca ambele cabluri sunt intrerupte in doua locuri diferite?

scoro2000 tresa este intreaga?

Omu' a spus ca are o referinta, adică tresa.

 

PS. Dacă ambele conductoare erau intrerupte se aplica acaiasi logica.

 

Totuși este imposibil sa se întrerupă un cablu, cu doua conductoare, în același timp, în doua locuri diferite. 

Stima. 

Editat de PINTI
Link spre comentariu

E cablu haudiofil la 500 de coco juma' de metru. Mă întreb cât mai e de haudiofil daca e întrerupt în două locuri pe roșu și în cu totul alte două locuri pe alb.

Sunt curios ce capacitatea are ținând cont de prețul acestuia. Daca are câțiva nF papa armonia a nspea și se duce audiofilia din el.

Editat de Stefan.
Link spre comentariu

Eu aș aplica altă metodă.Iei cablul și înseriezi o lampă de control cu capetele fiecărui fir în parte.Deci începi cu firul alb, ale cărui capete le înseriezi cu o baterie sau sursă de câțiva Volți și un bec pe măsură.Apoi iei cablul de la un capăt și-l pui pe o masă lăsând doar câțiva centimetri de la uncapăt să atârne, restul fiind fixat pe masă să nu se miște, prin așezarea pe el a unei plăci de lemn, sau orice alt mijloc de fixare.Capătul lăsat liber îl îndoi repetat în diverse direcții, urmărind becul.Presupunem că becul e stins, iar la mișcarea de îndoire a cablului pe porțiunea mobilă becul nu clipește deloc.Lași încă câțiva centimetri de cablu liber, mișcându-l din nou, dar doar în noua zonă liberă față de planul mesei.Când la un moment dat becul va da să clipească, înseamnă că întreruperea este în zona liberă care a fost mișcată ultima dată.Aflând locul aproximativ al întreruperii firului alb, se marchează cu o etichetă și se repetă procedura cu cel roșu.Precizia determinării e de 1-2 centimetri, iar metoda nu m-a dezamăgit  niciodată.În loc de bec se poate folosi un led.

Altă metodă presupune alimentarea cablului cu o tensiune și curent ridicate, de exemplu se înseriază cu capetele libere un consumator mare, de câteva sute de Wați, de exemplu un reșou sau chiar fier de călcat.De data asta trebuie procedat cu multă atenție, dat fiind pericolul de electrocutare, dar acesta se poate elimina cu un tansformator separator adecvat sau chiar prin folosirea unui transformator de putere, din al cărui secundar se folosește o tensiune de câteva zeci de Volți.Atunci când locul întreruperii este mișcat și capetele firului întrerupt se ating sub izolație, se va produce local o mică descărcare electrică și zona se va încălzi foarte rapid, detecția putându-se face și ,,organoleptic,, adică după miros și vizual, fiindcă din locul contactului imperfect creat iese fum......iar asta nu deranjează până la urmă, fiindcă oricum vei tăia cablul ca să-l lipești și reizolezi.În cazul cablului audio, care are și ecranaj, metoda indicată este prima, fiindcă existența ecranului poate îngreuna sesizarea încălzirii locale la locul întreruperii...

Editat de validae
Link spre comentariu

Eu nu vreau sa carpesc cablul. Vreau doar sa tai de la locul intreruperii si sa utilizez bucata sanatoasa cea mai lunga pentru confectionarea unui cablu XLR, pentru un canal. Pentru celalalt canal am cablul pereche, care e ok. Partea scurta care va ramane o voi folosi pentru legaturi in diverse aparate, de la PCB la mufe. 

Editat de scoro2000
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări