Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Invertor sudura 100 A


alex mm

Postări Recomandate

Salut, Vreau sa ma apuc si eu de contructia unui invertor, am un traf gata bobinat pe E65, dar este bobinat 10 spire in primar conductor multifilar si 3 spire in secundar cu 3 coductori multifilari in paralel. Cred ca tine la 180 A.Traful din schema vad ca are un numar dublu de spire. Daca ii ridic frecventa pe la 80 Khz pot folisi traful meu asa cum este bobinat ?Voi folosii 6 IGBT G30N60 si 2 diode DSEI2X121-02. Cred ca este inregula pentru 100-110 A la 80%.

post-7884-139829590895_thumb.jpg

post-7884-139829590905_thumb.jpg

post-7884-139829590915_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Dupa calculele mele frecventa ar trebui sa fie undeva intre 90 si 95 kHz, asta la o valoare maxima a inductiei in miez da 0,3 Tesla.[attachment=0]calcul traf comutatie.xls[/attachment]In tabel gasesti si valorile rezistentei si a condensatorului din pinul 4 al UC3845.La frecventa asta, nu stiu daca vor face fata SGW30N60. Poate sunt mai bune HGTG20N60 sau HGTG30N60. O sa trebuiasca recalculate si snuberele paralele pe IGBT-uri si circuitele drivere din grile.Eu zic sa-l folosesti asa cum este. La frecvente si la componente se umbla mai usor, reusita depinzand de atentia acordata reglajelor la punerea la punct a montajului.

Link spre comentariu

Bobina de pe iesire o pot bobina si pe altceva inafara de ferita ? Am un transformator cu miez C dublu cam cat un E65. Il pot folosii ?Am toate componentele, mai ramane sa aleg IGBT-urile si diodele redresoare. As putea folosii FGH40N60 Sau FGH60N60 ? Iar ca diode oare sunt lenese FR85JR02 la 200nS ?Multumesc.

post-7884-139829599514_thumb.jpg

post-7884-139829599528_thumb.jpg

Link spre comentariu

IGBT-urile ar merge, cu multa grija in partea de drivere din grile. Au peste 2 nF capacitatea grila-emitor si probabil o sa pui doua in paralel, ceea ce necesita un driver rapid care sa suporte curenti de impuls mai mari in timpi mai mici decat la 40 kHz.Diodele in schimb nu prea au ce cauta aici, deja 200 nS (eu am gasit in datasheet 250) este mare si pentru frecventele mai mici (40 kHZ) si la 100 cat vrei tu, or sa se incalzeasca in draci si o sa ai si pierderi mari.Cat despre bobina de iesire, poate fi realizata si fara miez. Probabil ca ai vazut o bobina de iesire dintr-un aparat industrial, daca nu cauta pe topicul cu aparatul de sudura rusesc si o sa vezi cateva, si cu miez si fara.

Link spre comentariu

Poti sa folosesti oricare din componentele specificate de tine, dar, functie de curentul pe care il vrei la iesire trebuie sa calculezi numarul de astfel de componente in paralel. Daca initial a fost cu G30N60 de ce vrei sa treci pe altceva, crezi ca nu a fost dimensionat corespunzator? Daca citeai si celalat topicdespre aparatul rusesc ai fi vazut ca cei care au realizat practic au lucrat la o frecventa de maxim 40KHz-50KHz, deci nimeni nu a realizat un invertor la 100KHz. CIBY deja ti-a sugerat in doua randuri ce componente poti folosi.

Link spre comentariu

Multumesc pentru raspuns.

 

Cu diodele m-am lamurit si eu.... O sa folosesc STTH6002 sau DSEI2x121

Dar ce IGBT-uri sa folosesc ? IRG4PC40WPBF e bine ?

 

Sau poate il fac pe MOSFET. IRFP460 cate 5-6 pe ramura ar fi mai ok ?

Dupa ce am realizat primul invertor am invatat cateva lucruri pe care nu le stiam sau le ignoram. Asta se intampla fiecarui incepator nerabdator sa-si vada obiectul functional. Aceasta ignoranta a produs ceva pagube, IGBT-uri si diode arse, etc.

In postul amintit de @cristi7521 o sa gasesti multe sfaturi date de useri experimentati, sfaturi pe care le-am bagat la cap si pentru care le multumesc. Nu nominalizez, se stiu ei care sunt.

Un sfat bun a fost sa studiez cu atentie datasheetul componentelor si asa am facut. In multimea de grafice si tabele exista de obicei unul referitor la curentul prin dispozitiv in functie de frecventa. Pentru IRG4PC50WPBF este acesta:

 

Posted Image

 

Un altul se refera la SOA (Safety Operation Area) de unde afli ce curent maxim poti trage din IGBT pentru o tensiune data in asa fel incat sa nu puste precum artificiile. Te las pe tine sa gasesti acel grafic si sa ne spui ce curent maxim vei avea pentru IRG4PC40WPBF si cate bucati trebuiesc puse in paralel.

Nu interpreta gresit raspunsul meu, consider ca a-i arata cuiva calea de a afla lucrurile ce-l intereseaza este mai buna decat de a-i da mura-n gura si sa nu invete nimic. Ca in proverbul cu flamandul si pescarul, daca ii dai un peste il saturi o zi dar daca ii dai o undita si il inveti cum sa o foloseasca, il saturi pentru toata viata.

Asteptam sa vedem ce ai hotarat! :aplauze

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Astazi am primit diodele ....150EBU04, doua bucati si STTH12R06DI, tot doua bucati. Astept sa imi soseasca si restul pieselor "critice", adica miezul de ferita, IGBT-urile si banda de cupru. IGBT-urile sunt patru bucati IRG4PC50W iar miezul E71. Sper sa pot suda "fara frica" cu electrod de 3,25. Ce vroiam sa va mai intreb....cum se pun IGBT-urile in paralel? Adica la fel ca tranzistorii de putere obisnuiti, cu niste rezistente de egalizare? Sau nu mai e nevoie de asa ceva?

Link spre comentariu

Fara rezistente de egalizare ... pentru 3,25 e cam la limita numarul de diode ... poate si IGBT-uri , parere personala ... ( mai ales pentru electrozi bazici ) .

http://www.mastercity.ru/attachment.php ... tid=157255

 

Telwin foloseste 5 diode in redresorul secundar ... IGBT as fi pus cite 3 buc. HGTG 30N60A4 , am gasit asa la multe invertoare industriale mai " rasarite " . Poate se pronunta si alti colegi ...

Link spre comentariu

Diodele mele, cele doua 150EBU04, rezista la 150 de amperi.....consultati datasheetul. Celelalte diode de care am pomenit sant in locul diodelor UG5JT din schema cehului. Din ce stiam eu, pentru sudura cu 3,25, cu electrod rutilic, e nevoie de aproximativ 130 de amperi....deci ar trebui sa mearga lejer diodele.Nu merge link-ul.

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...

Revin dupa citeva luni si pot sa va spun aparatul functioneaza foarte bine.Cei care vor sa-l construiasca vor avea satisfactii depline.Este o schema simpla si usor de realizat.Doar sa cititi atenti ce s-a scris in acest topic,ca sa nu mai gresiti si voi.IMPORTANT.Igbt-urile si diodele pe iesire puneti-le pe radiatoare generoase.Folositi un ventilator puternic la 220v nu unul de calculator.Daca folositi 4 igbt-uri sudati cu electrozi de 3,25 fara probleme.Sa auzim numai de bine! Sirjohnred.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări