Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

masina!!!


Vizitator Razvan M

Postări Recomandate

Vizitator Razvan M

salutare tuturor! stiu ca sunt offtopic dar aici e legat de electronica auto si poate gasesc o solutie!am si eu o mare problema cu masina mea asa incat astept idei de la voi, dati frau liber imaginatiei si poate rezolv problea. De cateva luni incoace cineva imi garie masina da rau. are vreo 20 de garieturi mari. Treba e ca eu nu tin masina langa blocu meu o tin la o intersectie a unor alei fiecare ducand la cate un bloc. Nu stiu ce sa fac, sunt disperat si enervat pt ca e masina mea de suflet!in zona sunt multe masini parcate care sunt zgariate dar a mea e cel mai rau! cu schimbatul locului m-am gandit dar acolo tin masina din 93 si lumea stie ca el locul meu! astept un sfat! multam!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

ma..eu zic sa iti pui alarma pe ea.. cu senzor de proximitate si de vibratii adika daca trece careva pe langa ea sa licare o data farurile si daca o atinge sa tiuie un pik..:)da eu zik sa dormi cateva zile in masina sa vezi cine e ti-o zgaraie :twisted: :twisted: :twisted:

Link spre comentariu
Vizitator berti

daca ai vedere directa din geam sau balcon, ai putea sa-ti montezi o camera video sau webcam si sa inregistrezi pe calculator. Eventual poti sa folosesti un soft de detectie a miscarii... sa nu-ti umple hardu cu sute de Mega inutili.

Link spre comentariu
Vizitator berti

Va ca i0nutzb a fost mai rapid :)tre sa cauti pe net, ca io m-am jucat cu faza asta de vreo 2 ani si nu mai tin minte numele softului. La un moment tin minte ca am gasit un soft care recunostea si TV-tunerul, asa ca am conectat o camera pe intrarea de RCA si am pus cablu lung... la webcam esti cam limitat de lungimea cablului.

Link spre comentariu
Vizitator dreadboy

nici pe mine nu ma prea incanta ideea de webcam... cu cablu s`ar rezolva cumva... sunt prelungitoare de usb si potzi la o adica sa FACI unul.. dar1. un webcam care sa aiba KLITATE KLUMEA n`am vazut inca.. mai ales noaptea!2. nush.. dar sigur mai sunt obiectzii despre webcamuri! :d

Link spre comentariu

cauta prin magazine alarme cu senzor de proximitate si de vibratii - asa are un JEEP super meserias care parcheaza pe un trotuar in drumul meu zilnic, si de fiecare data cand trec pe la 30 - 45 cm (cam asa)de masina incepe sa urle - scurt si tare, de imi vine sa ma urc in copaci :evil: :evil: , eu stiu de alarma dar si asa ma sperie :lol: , sa vezi panarama cu batranii :lol: :lol: ca mai au putin si fac infart saracii :lol:

Link spre comentariu
Vizitator berti

Nu cred ca alarma cu senzor de proximitate e buna la ceva... daca unu vrea sa-ti zgarie masina, o face oricum, crezi ca-l deranjeaza prea tare sirena aia, eventual isi pune niste vata in urechi daca-i mai sensibil.

Link spre comentariu

Nu cred ca alarma cu senzor de proximitate e buna la ceva... daca unu vrea sa-ti zgarie masina, o face oricum, crezi ca-l deranjeaza prea tare sirena aia, eventual isi pune niste vata in urechi daca-i mai sensibil.

parca ai fi copil :lol: :lol: tu crezi ca sirenele is ca sa il supere pe raufacator ??? alea sunt ca sa alarmeze pe cei din jur - astfel atragandu-le atentia spre masina.....si raufacatoru` o intinde :wink:
Link spre comentariu
Vizitator berti

Adi, vad ca esti din RO si tu deci nu inteleg logica ta... vrei sa zici ca daca tu te plimbi nopatea printre blocuri si vezi 2-3 baietasi de cartier vandalizand o masina, te duci la ei si le spui frumos sa inceteze ca nu-i etic ceea ce fac.Eu personal n-as face asta, tin la sanatatea mea... tabla se revopseste, da' plagile cauzate de diferite obiecte trec mai greu si dor ca dracu... sa nu mai vorbim de injectiile in burta :cry: Si daca e s-o luam logic un om merge lejer cu aprox 5km/h, deci o distanta de 5m (lungimea masinii+perimetrul senzorului) o parcurge cu un cui in mana in 3,6 sec... ce poti face in timpul asta, pana intoarce cineva capu ala-i dus de mult.P.s. N-am calculat rezistenta la inaintare rezultata de frecarea cuiul de masina :wink: nici in 5 secunde nu poti face mare lucru!

Link spre comentariu

Adi, vad ca esti din RO si tu deci nu inteleg logica ta... vrei sa zici ca daca tu te plimbi nopatea printre blocuri si vezi 2-3 baietasi de cartier vandalizand o masina, te duci la ei si le spui frumos sa inceteze ca nu-i etic ceea ce fac.Eu personal n-as face asta, tin la sanatatea mea... tabla se revopseste, da' plagile cauzate de diferite obiecte trec mai greu si dor ca dracu... sa nu mai vorbim de injectiile in burta :cry: Si daca e s-o luam logic un om merge lejer cu aprox 5km/h, deci o distanta de 5m (lungimea masinii+perimetrul senzorului) o parcurge cu un cui in mana in 3,6 sec... ce poti face in timpul asta, pana intoarce cineva capu ala-i dus de mult.P.s. N-am calculat rezistenta la inaintare rezultata de frecarea cuiul de masina :wink: nici in 5 secunde nu poti face mare lucru!

:lol: :lol: :lol: :lol: asta e tare.....mai fratilor asa am ajuns ??? sa ne taiem in strada doar asa...ca ii arde unora sa zgaraie masini ?? poate da ... daca l-ati omorat pe Ceausescu :( dar acu fie vorba intre noi....eu sa fiu ala, cand ma apropii de masina si incepe sa urle alarma...nu cred ca imi mai arde sa joc X si O pe masina omului....ce zici ? :wink:
Link spre comentariu
Vizitator berti

nu cred ca imi mai arde sa joc X si O pe masina omului....ce zici ?

pai tu la ora asta sta cuminte in casa si te dai pe net... da altii stau pe strada si zic, da-l in p**a pe ala ca are bani, daca are masina si termopane, asa ca iti da ala doi pumni in capota si 3 urme de cheie pe portiera, numa asa de dragu artei...P.s. Taica-meu are un ditai X pe capota si portbagaj, zgariat pana la tabla, probabil tot de dragu artei stradale... mai bine ii trageau un grafitii misto :) Oricum nu mai are rost sa discutam pe tema asta, parerea mea e ca alarma e pentru copii pana la 10 ani, si pentru matele care vor sa doarma pe capota ca-i bine si cald. Si poate te mai trezesi si cu un borcan pe masina daca urla alarma toata noaptea si vecinu turmentat de la 4 n-are somn din cauza asta. Nu uita, ca doar suntem in RO si mai nou se zice asa:Sa moara vecinu. ca-i iau eu capra!EU ne lipsea noua!!!
Link spre comentariu

mai berti.....noi incercam sa il ajutam pe om sa faca ceva sa nu ii mai zgaraie "shmecherii" masina...si tu il descurajezi, vezi poate isi vinde omu` masina cu gandu ca trebuie sa o vopseasca de 4 ori pe an si in cel mai scurt timp depaseste pretul masinii...... haideti sa ajutam omul :wink:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări