Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Primul televizor cu energie solara complet autonom !


Vizitator eternity

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Nu ne speria cu pretul.Nu are nimic interesant, cel putin design-ul n-are nici o treaba.Poate doar pentru cei care habar nu au de electricitate sau electronica ... dar acea categorie nu prea frecventeaza acest forum.Later edit: am uitat sa adaug ca mai ai grija unui acumulator in plus, care nu-i tocmai ieftin si nu se apropie nici pe departe de fiabilitatea celor cu plumb-acid.

Link spre comentariu

m-am uitat acolo, dar n-am v?zut nici un pre?... în schimb aflu c? acumulatorii LiIon sunt "mai slabi" ca acumulatorii plumb-acid!!! nu de pe situl ?la, ci din spusele lui ipman!!! :rade:

 

ceva-ceva tot ?tie el: înc?rcarea unui acumulator pe baz? de litiu e una din cele mai p?c?toase activit??i: curentul ?i tensiunea livrate trebuie foarte bine dozate, ?i nu sunt admise supraînc?rc?rile... ca atare, schemele de "charger" pentru LiIon sunt bazate numai pe cipuri, care numai ieftine sau u?or de g?sit nu sunt... pe când acumulatorii cu plumb... cred c? orice electronist trecut de 30 de ani are "la activ" m?car un asemenea înc?rc?tor... dac? nu mai mul?i!!

 

scotocind netul în c?utare de proiecte cu avr-uri cât de cât interesante ?i pasabile ?i unui încep?tor, am dat peste o schem? conceput? cu un attiny2313, parc?, destinat? rolului de controller de înc?rcare a unui acumulator LiIon de laptop... îns? autorul recuno?tea c?, de?i putea înc?rca destul de comod ?i sigur acumulatorul în cauz?, acesta avea performan?e foarte slabe comparativ cu un înc?rc?tor special fabricat...

 

btw... m-ar interesa ?i pe mine pre?ul, mai ales la ceasurile alea de perete...

acolo unde am eu nevoie s? pun ceasul ca s? fie vizibil din 88% din apartament, n-am la îndemân? nici o priz?... ?i cu bateriile e enervant!!!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări