Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema nr. pini si multiplexare


Postări Recomandate

Nu eram convins unde ar fi locul acestui subiect asa ca am preferat sa-l pun aici si sa las la atitudinea staff-ului privind apartenenta subiectului.deci: in proiectul ce-l mesteresc vreau sa folosesc afisaj cu 4 digiti de cate 7 segmente catod comun + punct zecimalintrucat am toti pinii ocupati (daca pot prefer sa nu renunt la niciunul) va intreb daca pot face multiplexare cu 4 pini pentru anod si 4 pini pentru acele 4 catoade corespunzatoare fiecarui digit (in loc de 8+4). eventual niste pareri cum se vede si cam care ar fi timpii (in milisecunde) la care ar trebui sa alimentez led-urileMultumiri!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Salut,Cred ca ai mai multe optiuni, fiecare cu costul ei.1)Fara sa folosesti alte circuite auxiliare, ai nevoie de minim 7 segmente + 1 punct zecimal + 4 catozi = 12 biti de comanda.2)Daca folosesti un demux ptr comanda catozilor, reduci necesarul de pini la 2. Daca folosesti un decodor BCD->7 segmente ptr comanda segmentelor, ai nevoie de alti 4 pini. In total 6 pini ptr segmente si mai adaugi unul ptr pct zecimal3)Comanzi afisoarele dintr-un registru de deplasare cu intrare serie si iesire paralel. In cazul asta cred ca te scoti cu 2 pini de la procesor (data si clock), dar mai pui ceva integrate pe langa.Cu frecventa eu fac asa. Frecventa minima cu care tre sa clipeasca fiecare digit e de 25Hz. E limita la care incepe sa se vada palpaiala. De obicei ma duc la 50Hz, deci 20ms. Ca sa clipeasca fiecare digit cu 50Hz, trebuie sa multiplexezi cu o frecventa de N ori mai mare, unde N este nr de digiti. Deci ptr 4 digiti au as muxa la 200Hz (5ms intre trecerile de la un digit la cel adiacent).Cirip

Link spre comentariu

merci de indicatii. eu ma gandeam ca ar fi posibil sa folosesc:1: pinii 1-4 pentru 4 segmente + pinii 7-10 pentru catozi timp de 40 milisecunde (afisez jumatatea de sus a cifrei) 2: aceiasi pini 1-4 pentru 3 segmente+pct + pinii 7-10 pentru catozi timp de 40 milisecundeastfel pentru fiecare jumatate de cifra afisata am 40 de milisecunde in total avand nevoie de 2*4*40=320 milisecunde pentru afisarea completa.40 milisecunde mi-a iesit perioada impartind 1000 durata la 25 frecventa...ulterior urmand sa ma joc din counter pentru a vedea un optim smooth pentru vedere... astfel ajung la aproximativ 3 afisari complete intr-o secundaordinea de afisare m-am gandit sa fie 1s,1j,2s,2j,3s,3j,4s,4j... cred ca ma pun sa incerc asa sa vad cam care ar fi efectul vizual...nu tin sa fie o afisare fara palpait atat timp cat palpaitul nu e enervantpractic e ca si cand as multiplexa 8 digiti cu 8 pini anod + 8 pini catod... ca si durate...daca a incercat cineva rog sa-mi impartaseasca experienta

Link spre comentariu

astfel pentru fiecare jumatate de cifra afisata am 40 de milisecunde in total avand nevoie de 2*4*40=320 milisecunde pentru afisarea completa.

Adica 3Hz. Pai o sa vezi cum se plimba niste carnati pe afisaj. Mi se pare f complicat. Trebuie circuit de demuxare de la 4 pini ai procului in cate o jumatate de digit, deci 4 demuxuri 1:2, plus pinul de selectie. Ca sa obtii 25Hz per digit (40ms), trebuie sa faci comutare la 40/8=5ms, nu la 320. Va trebui sa maresti curentul de 8 ori, altfel se va vedea slab. 8 rezulta din 4 digiti X 2 jumatati=8 etape de afisare independente.
Link spre comentariu

trebuie sa iasa ceva daca scrii corect programul.mie imi mananca viata conexiunea pinilor la un display de 3310 ,deoarece nu prea imi vine sa cositoresc contactele alea aurite, dar cred ca asa e cel mai sigur daca nu vrei sa te chinui doua zile si sa nu stii de la ce e :rade: (ex personal)acum vad ca la 7110 are panglica- asa ca ii poti pune un conector si ai scapat de toate problemele.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări