Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Captarea undelor electromagnetice


Postări Recomandate

hm... povestesc negrii din africa despre nu mai ?tiu ce maimu?e locale care le pr?duiau culturile... ?i ce nu puteau mânca, f?ceau praf!!!sun? cunoscut?? :ciuda: ?i mai sunt pove?ti asem?n?toare, nu numai despre maimu?e, ?i nu numai în africa...revenind la problema noastr?, aia cu energia...deja exist? ni?te teorii care spun c? legile termodinamicii (?i ale lui newton) sunt valabile doar pe p?mânt, unde ai ni?te condi?ii de temperatur?, presiune, etc considerate "normale"...deci oferim statutul de "lege universal? imuabil?" unui caz particular, caz pe care, întâmpl?tor, îl putem proba la orice or?!...dar în alt? parte???

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 106
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Asta e noua cu conditiile de pe pamant. Pai ce, nu s-au facut experimente in vid? Sau in medii cu presiue/temperatura extreme? Nu s-a masurat forta de atractie gravitationala intre 2 sfere(deci nu numai pamantul are aceasta proprietate!) etc etc... Si legile tot alea au ramas. A, trebuie sa tinem cont de toti factorii care contribuie la rezultatul obtinut, asta da! Dar atata timp cat viteza e mult mai mica decat viteza lumiii, distantele sunt mult mai mari decat h(ca sa nu fim afectati de dualitatea particula-unda) legile lui Newton dau rezultate bune! La fel si cele ale termodinamicii.Treaba cu maimutele o stiam, de asemenea, cimpanzeii se omoara intre ei(se organizeaza in grupuri care se belesc unele pe altele) de placere(se pare ca totusi ne tragem din maimute :ras: ). Aspectul la care ma refeream eu este ca nu incearca sa schimbe mediul in care traiesc, sa il adapteze la nevoile lor ci invers, ele se adapteaza la mediul in care traiesc.

Link spre comentariu

cele mai apropiate "locuri" cu temperaturi/presiuni extreme ar fi jovienele... adic? jupiter, ?i saturn... dai o tur? s? experimentezi p'acolo, s? te asiguri c? "func?ioneaz?" ?i acolo termodinamica ?i mecanica clasic????ba?ca, adu-?i aminte c? nici m?car pe p?mânt atrac?ia gravita?ional? nu este exact aceea?i peste tot!!!!uitam: animalele nu "se adapteaz?" ci "supravie?uiesc" mediului... mai pe scurt, cr?p?u, f**ai, ?i dat în primire... asta e via?a lor...

Link spre comentariu
Daca s-ar fi putut transmite energia electrica la distanta (in eter) prin unde radio, cu scopul de utilizare pur energetic, nu ar mai fi atatea retele de inalta tensiune pe pamantul asta.

 

Tesla a demonstrat c? este posibil s? transmi?i energia prin unde electromagnetice.

 

Puteri mari nu se pot obtine

 

Dar dac? legi zeci de mii de circuite în punte?

 

arat?-mi ?i mie un demodulator care s? aib? ca sarcin? un redresor de curent continuu... pffff!!!

cu asta basta, c? mi-ajunge un clujean care nu ?tie pe ce lume e!!!

(ca s? nu ias? vorbe, precizez c? e vorba de boc!!!)

 

btw, cum dracu' de sus?ine?i c? "nu exist? free energy", dar când vi se dau exemple concrete, începe?i cu tot felul de minciunele "?tiin?ifice"?????

pân? la urm?, problema nu este c? "nu exist? free energy", ci problema e c? aparatele folosite de noi sunt proiectate VOIT s? fie incapabile s? foloseasc? ceea ce se cheam? "free energy"!!!!

 

Sunt bât? la electronic? (ceea sper s? remediez cât de curând) dar legile fizicii le consider imuabile:

 

-po?i face un circuit radio din anten?, o rezisten??, o bobin?, un condensator ?i o pereche de c??ti. Prinzi postul care emite cu cea mai mare putere în zon?. Dac? condensatorul e variabil, po?i acorda circuitul ?i po?i prinde ?i alte posturi. Cu ni?te c??ti chineze?ti de inductan?? destul de mic? auzeam postul de radio aproape la fel de tare ca ?i de la un mp3 player. În urechea mea erau peste 90 de decibeli.

 

?tiu c? valorile curentului într-un astfel de circuit sunt extrem de mici dar vroiam s? v? întrem ce se întâmpl? dac? folose?ti bobine extrem de mari sau foarte multe circuite de genul ?sta în punte.

 

alt? chestie care m? rupe de râs: "savan?ii" sus?in pe de-o parte c? "fuziunea atomic?" e imposibil?, dar pe de ailalt?, c? soarele "func?ioneaz?" tocmai prin fuziune atomic?!!!

 

a?a c?... io unul, g?sesc mai credibile pove?tile cu Dumnezeu care vorbe?te dintr-o tuf? în fl?c?ri decât pove?tile ?tiin?ifice, care frizeaz? mult mai frecvent tâmpenia!!!

 

Aici nu este niciun fel de problem?. Problema important? a fost controlarea reac?iei de fuziune ?i materiale care nu se topesc la câteva sute de milioane de grade. Câ?iva fizicieni încercat experimental s? men?in? plasma de energie foarte înalt? într-o cu?c? magnetic?.

 

La momentul actual, Fran?a construie?te un reactor experimental, bazat pe fuziune. Dac? se va dovedi viabil, vom avea energie aproape gratis. Un litru de ap? va reprezenta o cantitate enorm? de energie.

 

Ce îmi place la americani, este c? ei nu investesc bani în cercetare. Îi las? pe pro?tii de europeni s? cerceteze, ?tiut find c? ace?tia pun rezultatele în domeniu public ?i nu cer patente.

 

 

Dac? se b?gau sute de miliarde de euro în domeniul cercet?rii ?i realiz?rii centralelor bazate pe fuziune atomic?, eram de mult beneficiarii unei energii extrem de ieftine.

 

Se bag? bani în industria sexy, se bag? bani în Hollywood, se bag? bani în dezvoltarea armelor, nu se bag? bani în fizic? sau în explorarea spa?iului. ESA deja cjeltuie?te mult mai mul?i bani decât NASA. Pentru c? NASA nu e important? pentru americani. E important?, în schimb, structura militar?, care absoarbe peste 500 de miliarde de dolari anual. Cercetarea în domeniul fizicii nu e important?.

 

Las? pe pro?tii de europeni s? cerceteze, c? rezultatele oricum le folosim noi pe gratis. E un fel de gândire jid?neasc?.

 

Oricum, noroc cu b?trâna ?i vechea Europ? c? a realizat acceleratorul de particule de la CERN, dac? era dup? americani, din moment ce nu se scot bani direct, fizica mai avea câteva sute de ani pentru a progresa.

Link spre comentariu
Vizitator tawyx

Teoretic exista posibilitatea de a capta radiofrecventza cu o antena mare (lunga, cupru gros, eventual argintat, sau Yagi) si a "parazita" un emitzator apropiat de radio sau tv a carui frecventza o cunoastem. Bineintzeles ca antena trebuie sa fie acordata pe aceste frecventze. Apoi printr-un circuit oscilant acordat pe aceeasi frecventza si diode pentru redresare se poate obtzine ceva. In cartzile mai vechi de radiotehnica sunt multe asemenea scheme. Totul depinde de valoarea ce se poate obtzine in antena si pierderile din montaj.Octavian

Link spre comentariu

Helooo lume!!!!!!! Voi va dati seama ca puterea cu care emite emitatoru ala nu e infinita nu???Si legat de tesla, da se poate tranzmite enegia prin aer, dar cu ce randament????

Cred ca cel mai eficient mod de a transmite energie prin aer s-ar face cu ajutorul microundelor ... dar totul depinde de emitator si de puterea lui de emisie si de distanta emitator receptor oricum mai mult de 30w nu cred ca scoti nici in cel mai favorabil mod..... asa ca eu m-as gandi sa cumpar panouri solare , cel putin asa stiu ca merge
Link spre comentariu

asa cum a spus twitterfire, Tesla a facut experiente cu transmiterea de electricitate la distanta, folosind 2 tesla coils acordate.

uite cateva filmulete cu functionarea:

 

http://www.youtube.com/watch?v=UKDi2LzQSBU

 

in copilarie mi-am facut un interfon cu cativa prieteni, aveam 2 sarme trase intre blocuri la distanta de aprox. 50m , de la un acoperis la altul (echivalentul etajului 5). daca legam circuitul in bucla, puteam masura un curent mic, fara nici o alta componenta. evident, unde radio. in legatura cu radio-urile, din cate stiu, efectul de absortie reduce puterea semnalului statiei considerabil (scade acoperirea). parca in zona brasovului in urma cu ceva ani buni, legau oamenii fire in curte si-si aprindeau becuri. O stiu de la prof. meu de fizica, si nu am cautat resurse sa aflu mai multe detalii.

 

in fine, inchizand paranteza, o alta posibilitate cat de cat eficienta de transfer "wireless" a energiei electrice e folosind microundele. 2 antene, plasate la o anumita distanta mica (datorita curburii pamantului), si intre ele un canal de microunde. Va dati seama ce pericol ar reprezenta o astfel de zona.

 

iar cum a zis EmyRulz, randamentul la toate acestea lasa de dorit.

 

EDIT: rectific ultima propozitie. Se pare ca folosind microundele , randamentul poate atinge 95%. Cititi aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_e ... _microwave

 

.. dar totul depinde de emitator si de puterea lui de emisie si de distanta emitator receptor oricum mai mult de 30w nu cred ca scoti nici in cel mai favorabil mod....

Se pare ca discutam de zeci de kilowatti:

High power

 

Wireless Power Transmission (using microwaves) is well proven. Experiments in the tens of kilowatts have been performed at Goldstone in California in 1975[9][10][23] and more recently (1997) at Grand Bassin on Reunion Island.[24]

 

These methods achieve distances on the order of a kilometer.

Link spre comentariu

Helooo lume!!!!!!! Voi va dati seama ca puterea cu care emite emitatoru ala nu e infinita nu???Si legat de tesla, da se poate tranzmite enegia prin aer, dar cu ce randament????

1. depinde de emi??tor!!!2. crezi c? Tesla vorbea de "energia electromagnetic?" pe care o ?tim noi din c?r?ile de fizic????gânde?te-te la cîmpul geomagnetic al P?mântului, cât timp i-a trebuit ca s? fie "recunoscut ca o realitate ?tiin?ific?"!!!"bobinele" alea nu f?ceau decât s? "culeag?" o parte din energia pe care ele "o puteau recunoa?te".?i s? nu-mi explici c? existau la ora aia emi??toare de sute sau mii de KW, c? m? stric de râs!!!acum se poate u?or pretinde c? de fapt, se preia energia electromagnetic? a câmpului radiat al unui (radio)emi??tor.dar atunci????i nu, teslina ?i radhoo, bobinele voastre tesla NU sunt cele despre care vorbesc aici!!!
Link spre comentariu

DRak , cu eficienta de 95% a microundelor.... poate inlaborator cu o aliniere perfecta si cu materiale dune , in practica , viata de zi cu zi , elese pierd , nu se reflecta in totalitate , la frecvente foarte mari sunt greu de produs si reflexia se face si mai rau....si nici o problema , sa nu crezi ca daca treci prin asemenea unde te prajesti .....

Link spre comentariu

DRak , cu eficienta de 95% a microundelor.... poate inlaborator cu o aliniere perfecta si cu materiale dune , in practica , viata de zi cu zi , elese pierd , nu se reflecta in totalitate , la frecvente foarte mari sunt greu de produs si reflexia se face si mai rau...

Desigur. Dar sistemul promite destule si in aceste conditii.

.si nici o problema , sa nu crezi ca daca treci prin asemenea unde te prajesti .....

Depinde de putere. Microundele sunt absorbite de apa si in corp avem destula. La zeci de KiloW, cred ca nu incape indoiala asupra rezultatului. si nu doar organismele vii , dar si diverse aparate si/sau alte constructii metalice poti fi afectate.
Link spre comentariu

deja exist? ni?te teorii care spun c? legile termodinamicii (?i ale lui newton) sunt valabile doar pe p?mânt, unde ai ni?te condi?ii de temperatur?, presiune, etc considerate "normale"...

Dup? câte ?tiu eu legile termodinamicii ?i ale mecanicii clasice sunt valabile oriunde, atâta timp cât se întrunesc condi?iile din respectivele legi. ?i asta pentruc? dac? te apuci s? contrazici fizica, pân? la urm? ajungi s? contrazici matematica pe care o are în spate. ?i matematica nu poate fi contrazis?. :ras:Cred c? undele zburd? în toate direc?iile: ?i cele provenind din spa?iu ?i cele provenind din emi??toare ?i antene radio, tv, gsm, etc.Întrebarea este dac? se pot capta la un pre? rezonabil. Vorba aia: tot dau câteva milioane lunar la Vodafone, Digi, etc , m?car s? câ?tig ni?te curent de pe urma lor.
Link spre comentariu

 

deja exist? ni?te teorii care spun c? legile termodinamicii (?i ale lui newton) sunt valabile doar pe p?mânt, unde ai ni?te condi?ii de temperatur?, presiune, etc considerate "normale"...

 

Dup? câte ?tiu eu legile termodinamicii ?i ale mecanicii clasice sunt valabile oriunde, atâta timp cât se întrunesc condi?iile din respectivele legi. ?i asta pentruc? dac? te apuci s? contrazici fizica, pân? la urm? ajungi s? contrazici matematica pe care o are în spate. ?i matematica nu poate fi contrazis?. :ras:
alt dreptcredincios!!! :ciuda: "Matematica e Dumnezeu, ?i fizica Profetul lui!!!"

 

nu, amice, nu sunt valabile oriunde!!! sunt valabile numai în condi?iile de pe P?mânt (?i nici oriunde pe P?mânt!!!), altfel ai putea folosi motoare cu ardere intern? în spa?iul extraatmosferic, sau la temperaturi la care benzina ajunge clei, ?i multe alte chestii care sunt clar fantezii!!!!

 

de ce crezi c? se adaug? invariabil o fraz? gen "în condi?ii normale de temperatur? ?i presiune"???

pentru c? acele condi?ii "normale" au fost cele în care au fost testate legile termodinamicii!!!

iar mecanica clasica începe s? se comporte din ce în ce mai dubios în cazul modific?rii coeficientului gravita?ional...

 

prefer cartea asta... e mai logic?... ?i tare-a? mai fi vrut s? studiez la Unseen University!!! :rade:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări