Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor depanare osciloscop vintage HAMEG HM-412


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 1 oră, john snow a spus:

Puntile redresoare nu se incalzesc deloc, deci nu cred sa fie acolo problema.

Pune d-le diodele de 62V la loc si masoara tensiunile la toti pinii tranzistoarelor. Ne plimbi cu povesti, mai ai si osciloscop, nu puteai sa pui oscilograma in loc sa o descrii ca pe natura moarta?

 

 

osc88.png

Acum 1 oră, john snow a spus:

 

 

Acum 1 oră, john snow a spus:

 

 

 

 

 

Acum 1 oră, john snow a spus:

 

 

 

 

 

Acum 1 oră, john snow a spus:

 

 

 

https://postimg.cc/QV76C0CD

 

Editat de dumitrumy
Link spre comentariu
15 minutes ago, dumitrumy said:

Pune d-le diodele de 62V la loc si masoara tensiunile la toti pinii tranzistoarelor. Ne plimbi cu povesti, mai ai si osciloscop, nu puteai sa pui oscilograma in loc sa o descrii ca pe natura moarta?

 

 

osc88.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://postimg.cc/QV76C0CD

 

Va inteleg frustarea! Problema e ca acele diode zener inseriate se afla doar in schema. Pe aparat era montata o singura dioda care mai avea si seria stearsa. Acea dioda am inlocuit-o cu un zener de 120v si apoi cu 3 de 33 V inseriate. 

Link spre comentariu
1 hour ago, doru3160 said:

Bun, și ăia 190v de care povesteai când am zis eu că e o eroare de măsurare unde sunt?

Cei 190 volti au fost masurati fara sarcini. Stiu ca suna ciudat dar inainte de a pune rezistentele nu am avut ce masura la cei doi tranzistori, apoi am folosit ideea colegului care a zis sa masor tensiunile doar cu sarcina pusa pe iesire.

Link spre comentariu
15 minutes ago, doru3160 said:

După ce îl rezolvi, să masori ramura de 250v cu și fără sarcină și sa ne povestești impresii. 

Am un sentiment ca sunt pe drumul cel bun. Anterior un coleg a zis sa iau la puricat toate rezistentele din zona si am verificat si cele doua care formeaza divizorul rezistiv. Si aici desigur gasesc valori care nu bat absolut deloc cu realitatea: Cel de 68k are 41,1 k iar cel de 75k are 42,1k. Posibil sa fie si de aici o problema deoarece marjele de eroare sunt prea mari, ori nu citeste bine multimetrul meu. Revin cu detalii. Multumesc!

Link spre comentariu
Acum 7 ore, john snow a spus:

 Cel de 68k are 41,1 k iar cel de 75k are 42,1k. Posibil sa fie si de aici o problema deoarece marjele de eroare sunt prea mari, ori nu citeste bine multimetrul meu. Revin cu detalii. Multumesc!

Când ți-am sugerat sa înlocuiești divizorul cu un semireglabil, taman asta bănuiam. Succes pe mai departe. Ține cont de ce spun colegii, pt că au în spate un bagaj vast de cunoștințe, și răbdare mai multă decât mine. 

Link spre comentariu
Acum 1 oră, john snow a spus:

Cel de 68k are 41,1 k iar cel de 75k are 42,1k.

"Povesti cu pesti" - vorba unui savant de pe forum.

Daca rez. s-au devalorizat, de ce exact in divizor? Daca ar fi asa, de ce nu s-ar fi devalorizat toate rez. din osc? Daca au pus ei alte valori, de ce nu le citesti si sa ni le spui?

Intro schema cu 5 componente, daca tot ai masurat tranzistorii, de ce nu ai masurat de la inceput si rezistentele din divizor care de fapt determina tensiunile?

Ce ai postat luni:

CITAT:   

Postat Luni la 21:45

Revin cu detalii: Am schimbat dioda zener cu cea de 120 de volti iar in acest moment am 200 VDC pe cea de 250V si tot 190 pe cea de 130, asadar am reusit sa scad de la 330 VDC la 200 VDC ceea ce e ok.

**********************************************

Daca divizorul ar fi cum spui, 41 si 42K, in veci nu ai avea acele tensiuni.

EDIT:

 

osc99.png

Editat de dumitrumy
Link spre comentariu
1 minute ago, dumitrumy said:

"Povesti cu pesti" - vorba unui savant de pe forum.

Daca rez. s-au devalorizat, de ce exact in divizor? Daca ar fi asa, de ce nu s-ar fi devalorizat toate rez. din osc? Daca au pus ei alte valori, de ce nu le citesti si sa ni le spui?

Intro schema cu 5 componente, daca tot ai masurat tranzistorii, de ce nu ai masurat de la inceput si rezistentele din divizor care de fapt determina tensiunile?

Ce ai postat luni:

CITAT:   

Postat Luni la 21:45

Revin cu detalii: Am schimbat dioda zener cu cea de 120 de volti iar in acest moment am 200 VDC pe cea de 250V si tot 190 pe cea de 130, asadar am reusit sa scad de la 330 VDC la 200 VDC ceea ce e ok.

**********************************************

Daca divizorul ar fi cum spui, 41 si 42K, in veci nu ai avea acele tensiuni.

 

Inteleg ce spuneti, doar ca acele masuratori au fost facute in "gol", poate de aceea masuratorile fluctueaza atat de mult. Zic si eu...

Link spre comentariu

Doamne, ai osciloscop, lucrezi cu simulator si intrebi pe forum de o schema de anul 3 liceu!

Vezi ca nu iti face bine circul, sigur ai simulat intentionat schema gresita.

Acum vad Bumbesti la locatie, ar fi prea trist sa fii &VAX>

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări