Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tv Samsung- lipsa sunet


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 10 minute, Budreala Radu a spus:

Astăzi l-am luat din nou la puricat; aveți dreptate, @sla, așa este! Dar finalul audio este mort de-a binelea... Am identificat ieșirile, am luat din aproape în aproape, intra semnal in el, dar nu iese nimic! 

Am comandat o alta placa.

Eu nu cred ca e defect amplificatorul audio. Atata timp cat sistemul afiseaza iesirea de casti, amplificatorul de putere nu scoate nimic spre difuzoare, este oprit de microprocesor. Iar defectul a aparut cand s-a umblat la mufa de casti, nu avea cum sa se defecteze amplificatorul audio de putere.

Editat de sla
Link spre comentariu
1 oră în urmă, Budreala Radu a spus:

Astăzi l-am luat din nou la puricat; aveți dreptate, @sla, așa este! Dar finalul audio este mort de-a binelea... Am identificat ieșirile, am luat din aproape în aproape, intra semnal in el, dar nu iese nimic! 

Am comandat o alta placa.

 

Pentru un purice se da cojocul pe foc  :rade:

Link spre comentariu
Acum 2 ore, Budreala Radu a spus:

Am comandat o alta placa.

Credeți că ne face cineva statui, că stăm cu ochii în lupa sa urmărim trasee, și piese cat un purice... Omul a fost dispus să cumpere alta placa, eu nu am ce-i face! Mulțumesc celor care au dat indicații pertinente!

Link spre comentariu
Acum 26 minute, sesebe a spus:

NTP7415 din pacate dar cred ca nu-s mari diferente.

In schema aceasta BN41-02393B: https://elektrotanya.com/samsung_un55j5500agcfv_main-board_bn41-02393b_sch.zip/download.html

 

 

Cred  si eu ca aceasta schema este asemanatoare cu cea reala, este diferita de ce ziceam eu, mult diferita, dar nu mai conteaza...

 

Acum 2 minute, Budreala Radu a spus:

Credeți că ne face cineva statui, că stăm cu ochii în lupa sa urmărim trasee, și piese cat un purice... Omul a fost dispus să cumpere alta placa, eu nu am ce-i face! Mulțumesc celor care au dat indicații pertinente!

Corect! Spor la treaba si numai bine!

Link spre comentariu

IMG-20230310-152808-100.jpg

Astăzi a ajuns placa pe care am comandat-o, am montat, totul ok! 

Că eu am incasat-o , e partea mea... Iată de unde a dezactivat difuzorul televizorului: din butonul tools de pe telecomanda! De aceea nu se putea activa difuzorul din meniul normal de sunet(cum am arătat în pozele de la inceputul topicului). Nu înțeleg totuși, de ce nu și-a revenit când am dat factory reset din SM!? Am pus și placa lui, am setat difuzor tv și a început să cânte...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări