Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Se poate face modificare sursa ATX no name(pentru un asomator)?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 20 minute, Marian a spus:

Despre asomare animale nu stiu ( si nici nu vreau sa aflu sincer sa fiu ), dar procedura completa de modificare surse ATX este descrisa in detaliu aici:
https://www.elforum.info/topic/82737-modificare-sursa-atx-proiect-didactic/

 

mersi, stiu, am citit, e bun tutorialul, l-am mai recomandat multora

in baza lui modific, sau destul de asemanator

Imi trebuie sa stiu ce tensiune si ce amperaj am nevoie, in ghidul oficial scrie 250V si 1,3A la 30-60Hz

teoretic dintr-o sursa de pc as putea obtine, are un 300W acolo, buba e frecventa... oare are importanta?

Link spre comentariu

Nu poţi să faci asomator din sursă ATX. Renunţă la idee, ştiu că e tentant să faci ceva ce costă uzual peste 300 Lei cu doar 10 Lei, dar eu construiesc şi asomatoare şi nu folosesc decât trafuri de reţea separatoare. Poţi căuta traf de 70-100W cu orice tensiune de ieşire şi îi dai secundarul jos, îl rebobinezi pentru 80-100V/0,5A minimum şi asta e...

Ghidul de asomare zice că tensiunea recomandată e de la 150V până la 230Vc.a. dar aia mare se foloseşte doar la asomarea cu electrozi aplicaţi extern.Dacă faci asomator cu electrozi înfipţi în ceafă, tensiunea poate fi şi de doar 60-80Vc.a. la minim 500mA.

Am testat personal şi funcţionează cu datele astea...

Link spre comentariu

Conținutul tău va trebui să fie aprobat de un moderator - de ce apare asta? adica stiu dar de ce ar trebui sa astept aprobare pt un raspuns? pt a deschide subiect, mi se pare ok aprobarea - doar intreb

multumesc de raspunsuri in primul rand

 

cred ca nu m-am facut bine inteles, poate nu m-am exprimat nici eu bine

Marian, vorba lui modoran, este prea scump in ideea ca sambata as avea deja nevoie... si ar putea fi singura ocazie anul asta (mno, nici la anul nu ar fi tarziu sa am asa ceva)

yokoono, nu, ideea era sa folosesc asa ceva, sa vad rezultatele, daca esti cu protectia animalelor care urmeaza sa fie sacrificate, te rog nu mai ma urmari

validae, nu stiam de electrozi, de regula un grasun se comporta imprevizibil, as evita sa infig chestii in el. ma gandeam la vreo 2 "bastoane" de 1,5 metri (nu stiu ce se foloseste in mod uzual). tensiunea mare mi-ar fi de folos

spirica interesanta ideea cu 18650, 4047, mosfeti, trafo... da' nu m-as risca sa infig "chestia" aia in ceafa unui porc

o sa citesc mai mult...

in fine, intrebam daca are importanta frecventa, 30-60 hz sau 36Khz nu ar avea acelasi rezultat ?

Link spre comentariu

nu reinventez nimic si nu ma refeream la a infige la propriu, si nu, nu am vazut, asa e...

de ce ar avea mare importanta frecventa ? nu e acelasi lucru ? in alternativ tensiunea la care te curentezi e mai mica decat in continuu, deci nu vad de ce in frecventa mai mare nu ar avea acelasi efect

imi puteti demonstra diferenta ?

Link spre comentariu

Nu vrei să reinventezi nimic, dar vrei totuşi o roată pătrată. Frecvenţa joasă perturbă semnalele creierului şi blochează utilizarea muşchilor, de aceea porcul ,,înţepeneşte,,.Dacă foloseşti frecvenţă înaltă, obţii o arsură la nivelul electrozilor.

Nu confunda bastonul electric, care e utilizat pentru a ,,mâna,, animalele îndărătnice în ţarcuri, cu asomatorul....

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări