Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Dimare bobina


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

dacă tot ești pe aici, cu cei 20 de ani experienta, spune-mi te rog legat de dimensiune pietris in acvariu neplantat. 

 

Acum o ora am fost la un acvarist "batran". Rezultat final, am simțit același miros de la usa. Acvariul era de 300L, 3 scalari si 2 tetra foarte adulți ca să zic asa. El spunea ca nu simte miros, eu.. nu vreau sa detaliez.. senzatia.. 

 

Legat de pietris.. alta parere.. a fost ca: maxim 4mm.

Link spre comentariu

Cum adica maxim 4mm?

Uite o poza neregizata din bazinul meu, la suprafata nu cred ca nici o piatra nu gasesti sub 4mm. Adevarat ca mai profund exista si granulatie mai mica, insa am aruncat cam tot ce este sub 2mm - ti-am zis ca este bine sa existe oarecare circulatie prin masa pietrisului si ca ce este fin tinde sa obstrueze respectivele spatii, ceea ce este de evitat.

 

https://postimg.cc/TL786s6k

pesti.jpg

Link spre comentariu
Acum 3 ore, Gilbert Sparios a spus:

dacă tot ești pe aici, cu cei 20 de ani experienta, spune-mi te rog legat de dimensiune pietris in acvariu neplantat. 

 

Acum o ora am fost la un acvarist "batran". Rezultat final, am simțit același miros de la usa. Acvariul era de 300L, 3 scalari si 2 tetra foarte adulți ca să zic asa. El spunea ca nu simte miros, eu.. nu vreau sa detaliez.. senzatia.. 

 

Legat de pietris.. alta parere.. a fost ca: maxim 4mm.

Uite aici un pietris acceptabil.

Ca fapt divers, e recomandata tratarea plantelor " noi " cu o solutie de permanganat de potasiu, cunoscut ca puternic dezinfectant, distruge oua de paraziti cazate pe frunze, germeni etc. Aceasta manevra se face INTOTDEAUNA  inaitea introducerii plantelor in acvariu, te scuteste de " chiriasi " nedoriti care pot parazita pestii cu urmari grave...

Link spre comentariu
Acum 4 ore, Dxxx a spus:

Cum adica maxim 4mm?

Uite o poza neregizata din bazinul meu, la suprafata nu cred ca nici o piatra nu gasesti sub 4mm. 

 nu e prea corect dar iti arat ce părere au pe un forum de specialitate 

 

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/49148.page

 

oricum și la ei părerile sunt împărțite. eu de moment am 4-8 dar în găleată pregătit 2-4, dar tot nehotărât sunt.. 

 

aștept un aspirator mai larg(fluval easyvac) sa vad cum merge cu ala, căci acum am un denerle nano si cam se blochează pietrisul. 

 

apoi iau hotărârea finala. 

Link spre comentariu

Alta idee, e util sa dai o panta pietrisului, mai mult un spate  mai putin in fata, detritusul are astfel tendinta de a se aduna in mai in fata fiind mai usor de sifonat...

Permanganat nu se mai gaseste fiind pe lista neagra de cand cu ue .

Editat de okean
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări