Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

router DNS hijack


AlpHs00

Postări Recomandate

Dupa cum  spune si titlul ma confrunt cu un malware ce si-a facut cuibar in router si nu stiu cum sa scap de el. Dupa resetarea routerului pe cablu merge ok dar orice dispozitiv conectat prin wi-fi este afectat. Ma gandesc sa-i rescriu firmware dar nu stiu ce versiune sa folosesc iar dupa aia dau de alta belea, nu stiu setarile pentru internet ale providerului si trebuie sa-i deranjez pe baietii cu intretinerea.

Routerul este un vsol v2802 gwt.  Momentan folosesc niste softuri  de genul Dns hijack block dar as vrea sa rezolv cauza nu efectul...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

1 oră în urmă, AlpHs00 a spus:

... trebuie sa-i deranjez pe baietii cu intretinerea.

Nu ii deranjezi pentru asta e meseria lor si presupun ca sunt plătiți pentru asta.

Dar de unde aveți routerul acela cam ... rar. Nu e dat tot de provider? Daca e al providerului atunci e treaba lui sa-l "deviruseze" sau sa-l înlocuiască.

Rescriere firmware-uui poate rezolva problema pentru o perioada, depinde daca găurile de securitate au fost rezolvate in versiunile noi sau daca au fost lansate versiuni noi.

Cum ați descoperit problema? Va raportat antivirusul sau aveați periodic redirecționări către site-uri aiurea.

Link spre comentariu

Prima data au inceput problemele cu steamul, nu ma puteam conecta in comunitate, imi aparea o eroare cu certificatele root. In acelasi timp indiferent cu ce dispozitiv ma conectam la internet, telefon, tableta din casa sau straine pe pagini obisnuite eram redirectionat catre situri sexy sau in care ma anunta ca sunt mega milionar. Am reinstalat tot sistemul pe PC dar fara nici un rezultat. Am dat un reset la router iar la conexiunea prin cablu pc-ul si-a revenit dar cand il conectez prin wi-fi problema persista.Pana sa activez  Web hijack guard din antivirus, acesta ma anunta de fiecare data cand accesam anumite pagini sau ma conectam la servere cs 1.6 cu  un mesaj de genul DNS Hijack.

 

 

 

Link spre comentariu

Pina refaci firmware poti incerca sa setezi pe dispozitivele din casa un alt server DNS (altul decat cel setat de router).
Poate nu este un virus asa de istet incat sa intercepteze packetele DNS care trec prin el.
Ce servere DNS ai acum pe dispozitivele conectate la router ?

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Nu prea stapanesc eu domeniul dar in router la DNS imi para Dinamic DNS iar pagina nu este afisata (apare error) cu antivirusul activat.

Fara antivirus am DDNS Provider : DynDNS.org iar interfata: ppp0.

Cred ca pana la urma o sa-i chem pe astia de la intretinere, e prea multa bataie de cap pt. neuronii mei.

Link spre comentariu
  • 8 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări