Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Traf. alimentare din R250M, ce tuburi pot folosi ?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 104
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

La 25.03.2022 la 22:27, franzm a spus:

Am acces la un aparat Roentgen de uz industrial. Traful mai lipseste.

Miezurile transformatoarelor recomandate de mine pentru SE au trei tăieturi  , dispuse  la 120° .

Probabil ca tăieturile sunt făcute cu un  laser de mare putere , pentru  o dimensiune optimă a intrefierului .

Ce tratamente termice se folosesc , ce rășini și ce alte materiale cu dimensiuni precise se adaugă în intrefier ,  nu putem știi ...

Editat de hpavictor
.
Link spre comentariu

Tentante transformatoarele de la Toroidy. Pana joi voi lua o hotarare, daca fac singur transformatoarele de iesire sau le cumpar. Voi cauta in vechiul meu atelier sa vad ce transformatoare am.

 

Daca toate merg conform planului sambata ma intalnesc cu un amic care ma ajuta cu desenele in AutoCAD, unele elemente ale carcasei vor fi debitate cu laserul.

Cum vreau sa fac carcasa, pentru un monobloc: 

Doua elemente (carcase) suprapuse, distantate intre ele la 25-30cm, sau cat o fi nevoie. Pe carcasa de jos transformatorul de alimentare, un droser, 2 condensatori pt design si posibil un tub stabilizator, cu soclu octal. Pe carcasa de sus transformatorul de iesire plus restul amplificatorului. Intre ele carcasele vot fi distantate cu ajutorul a patru tevi de inox, am gasit la magazinele de bricolaj teava pentru sifoniere, de agatat umerasele. Prin acele tevi am loc sa trec cu o bara filetata de 8mm si toate cablurile necesare.

 

Daca ati mai vazut asa ceva vreau un link, ,e mai simplu sa arat poza decat sa-i tot explic amicului meu  ce vreau.

Link spre comentariu
Acum 21 minute, Ovidanie a spus:

Kashtan/Maiak sunt prea mici. Pentru -3db  la 35Hz, ce sectiune ar fi necesara? 22cm patrati sau am gresit la calcule? Din pacate nu am date despre tole, sa zicem ca sunt de calitate medie.

Eu cred ca sunt peste medie, tolele sunt mult mai subtiri decat la E+I, 

si la 90W ar fi destul

A nu se uita ca un traf de iesire supradimensionat incepe sa limiteze 

unele frecvente,deci dupa o marime, mai mare nu e neaparat mai mult. 

Explicat mai simplu: un "fier" mare nu se lasa asa usor scuturat magnetic Nord-Sud, alternativ, cum vrem noi, si la ce frecvente vrem noi. 

Avem nevoie si de inalte..... 

Editat de Усилитель
Link spre comentariu

Din punct de vedere tehnic nu au nici un rost asemenea complicatii, cum ar fi sasiuri separate sau lampi la vedere.

 

Parerea mea e ca doua monoblocuri arata mai bine si fac impresie mai buna, iar in cazul amplificatorului cu lampi impresia buna face 50% din toata treaba. Trebuie sa faca impresie buna si cand nu este folosit.

Strict in cazul meu, am transformatoarele, droserele si vreau sa le folosesc asa cum sunt, pot sa-mi permit monoblocuri, fara costuri exagerate.

 

Link spre comentariu
Acum 2 ore, Rammstein a spus:

Spilul..... în primul rand greutatea. Am depanat amplificator cu tuburi, PP, care cântarea peste 50kg, a fost o placere :57să îl manevrez. 

Da , este un motiv serios. Am auzit si motive audiofilatelice: separarea totala a canalelor, inclusiv traf retea separat, dar si distantarea fizica, face ca efctul stereo sa fie perfect. Astia zic ca si cablu de retea trebuie de o anumita calitate si ecranat...au, mama!

Link spre comentariu
12 minutes ago, simson said:

separarea totala a canalelor, inclusiv traf retea separat, dar si distantarea fizica

Astea nu-s dume. Cand ai traf de retea separat ai gabarit mai mic => mai usor de ecranat (daca ai sa te uiti la grosimea ecranelor ai sa vezi ca sunt aceleasi indiferent de marimea lor). 

Si cu bucla de masa lucrezi mai usor la un monobloc. 

Partea proasta ca toate aceste (mici) avantaje, vin cu un cost substantial mai mare. 

Multe firme pleaca cu alimentari separate pentru fiecare canal dupa traful de alimentare. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări