Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator PP EL84 -Lady M


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 181
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Se obsearva cosele la transformator in spate , asa ca cusca , inafara de estetic are rol de protectie la atingere UA.

Toate transformatoarele sunt puse distantat fata de capacul de fier ( eu uzual folosesc aluminiu ,alama ) cu carton superdens ,grosime 2mm.Suruburile sunt izolate electric , totusi fiecare traf  are o masa conectata.

Am gasit si solutii , sa nu fie suruburi vizibile ( exceptie ,drossel ,unde arata bine, cap inbus negru )  soclul de 5U8C are un guler estetic + racire facut de mine din tambur/cap videorecorder.( in ziua de azi e greu sa gasesti materie prima bara pt strunjit, sunt si scumpe si-mi place sa "reciclez")

 

rear11.jpg

montag10.jpg

 

 

Link spre comentariu

Soclul de 5U8C nu este consacrat ptr. acel tub, dar merge si cu soclu GU50 cu atentie la introducerea tubului in soclu.

Referitor la bobinarea trafurilor:Inainte de a-mi realiza aparatul de bobinat, faceam pe genunchi dar totdeauna spira langa spira cu rabdare,cu izolatie dupa fiecare strat chiar si mii de spire fie si de fi 0,22. De obicei in 6-8 zile finalizam, lucrand cam 3-4 ore pe zi pana  simteam durere in incheieturi.Multi nu au rabdare, si cu riscul de a pierde mult din spatiul de bobinat, realizeaza repede, vrac fie cum o fi numa sa fie gata.Fostul nostru coleg Popa Marius mi-a deschis ochii ca in timpul consacrat ptr. realizarea a doua trafuri de iesire pe genunchi, pot sa confectinez un aparat de bobinat si sa realizez si trafurile.Acum lucrez cu un aparat semiautomat realizare proprie .

Totusi de unde vine denumirea amplificatorului Lady M ? Pare sa fie un titlu de melodie.

 

 

Link spre comentariu
Acum 19 ore, simson a spus:

de unde vine denumirea amplificatorului Lady M ?

Lady = amplificatorul va beneficia de cateva idei /maruntisuri care vor da un aspect putin  mai deosebit ,cam ca si fardul la femei....

M este initiala numelui meu de familie.

Stiu piesa de muzica respectiva , asa produc si mai multa confuzie/curiozitate pt unii....

sunt membru si pe forumuri straine.

Link spre comentariu

Venit piesele de la tme , a fost o placere sa le lipesc , placa de circuit chiar cred ca are ceva aliaj de aur in ea , asa bine si usor s-a lipit.....cei 2 electrolitici sunt 220uF/450V Nichicon .

Socluri am pus recuperate romanesti pe calit spalate /curatate + spray contact,s-a potrivit la fix in gauri.

Am omis 4 rezistori de 1 K care ar alimenta LEDurile din mijlocul soclurilor , nu sunt fan .

dsite10.jpg

usite10.jpg

Link spre comentariu
Acum 9 ore, Усилитель a spus:

Socluri am pus recuperate romanesti pe calit spalate /curatate + spray contact,s-a potrivit la fix in gauri.

 

usite10.jpg

Așa arată calitul ?(materialul ceramic de la soclurile românești).

Din ce rețin la TV alb-negru românesc existau două socluri pe calIt PY-PL.

Editat de Hoffmann
Link spre comentariu

Probabil am stiut eronat  calit=bachelita calitate pt culoturi si socluri tuburi electronice,cu rezistenta deosebita la caldura.

In ultima vreme soclurile sunt din portelan obisnuit......( ieftine ,china etc )

Cele din micalex sunt mai rare si scumpe , iar japonezii fac unele si din teflon .

Placa linkata mai sus este albastra cu argintiu , nu stiu daca are argint , al meu este negru cu auriu ,nu stiu cat este diferenta de calitate ..Se vede  diferenta de culoare si codul placii : al meu =2E6A3 , cel link de Merck =JD-A2

Oricum nu a fost chiar ieftina daca consideram ca unii dau si piese ,rezistente ,condensatoare ,socluri in acesti bani mai ales la kituri preamp.

Interesant ca si la chinezi preturile sunt in crestere de la o saptamana la alta ,nu-mi dau seama daca din cauza cererii sau alte motive economice , cu toate ca preturile sunt listate in euro,dolari .....ar trebui sa fie mai stabile.

Editat de Усилитель
Link spre comentariu
Acum 39 minute, Усилитель a spus:

Interesant ca si la chinezi preturile sunt in crestere de la o saptamana la alta ,nu-mi dau seama daca din cauza cererii sau alte motive economice , cu toate ca preturile sunt listate in euro,dolari .....ar trebui sa fie mai stabile.

Tarile cu apa mai calda ajung sa plateasca in jur de 20-23 de euro pentru o comanda de 10$. Am pus in topciul "cumparati de pe Aliexpress" niste dovezi. Nici prin amazon-ul european nu le convine (ulterior ei trebuie sa suporte taxele) deci ... daca scad vanzarile => cresc preturile. 

 

@Усилитель ai zis ca mai cumperi marfa de la ucrainieni, de ce nu cumperi si socluri novale de la ei? 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări