Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Asociatia Pro Radio Antic --Ultima Actualizare--


feri.visky

Postări Recomandate

Era vorba de o discutie de acum cateva zile. Cetez:"nr. foto xxx: fabricantul, model, tip, an fabricatie, si seria de tuburi (de la prima la final apoi ochi magic si la urma redresoarea)Ex:20204u: Philips, Marina Stereo, 875wk, 1933, ech2, ef3, ebc3, el4, em4, az1 (date aiurea!)"La codificarea asta ma refeream.

Link spre comentariu

Scuze, nu am inteles unde bati!(nu era citat...)Normal unde nu ai informatie pui n/a (nu este disponibil)Acum numai administratorul sitului poate incarca poze dar se lucreaza deja la o versiune in care si membri asociatiei o vor putea face inclusiv la sectia "vanzari/cumparari".Off topic: nu ai un R105?, R104?

Link spre comentariu

Nu e bine ca toti membrii asociatiei sa poata pune poze din cauza ca e foarte usor sa devii membru. Pozele si celelalte date inainte de a fi expuse trebuie verificate de cineva competent si responsabil altfel site-ul va deveni in scurt timp unul XXX. Eu propun ca pentru inceput sa dai dreptul de a face modificari pe site la citva oameni pe care ii stabilesti tu si tot acei oameni sa primeasca prin e-mail sau alte mijloace materialele trimise de alti membrii iar dupa verificare si validare sa le publice. O idee ar fi ca la toti membrii inscrisi pina acum sa dai acest drept (si obligatie). De asemenea trebuie sa ai posibilitatea sa ridici dreptul de a posta pe site unui membru care a facut gafe.Stima

Link spre comentariu

Pentru Misa! Ai dreptate, deocamdata o sa le incarc eu pozele> mersi pentru logo! Vedeti ca am postat un link extraordinar despre cum sa faci o T R I O D A acasa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!In alta ordine de idei: AJUTOR!!!!!Am achizitionat un aparat extraordinar: Philips 2531. L-am desfacut sa-i fac igiena si i-am stricat cutia spaland-o cu un detergent slab de tot. Vedeti rezultatul si sfatuiti-ma!

Link spre comentariu

Carcasa de bachelita s-a patat pentru ca in urma spalarii au aparut pori. Anumite componente ale bachelitei s-au degradat in timp si au devenit solubile. Probabil petele nu s-au observat cind aparatul era ud. Au aparut doar dupa uscare. In cazul in care am dreptate, acest pori trebuie umpluti cu ceva. Daca dai cu ulei siliconic culoarea devine uniforma, fara pete dar operatia trebuie facuta periodic. O alta varianta mai buna ar fi cu ceva gen ceara de parchet.Lacuirea este de asemenea o metoda buna care va proteja bachelita pentru mult timp de acuma inainte.Nu fi foarte suparat, nu aveai vreo substanta cu care sa speli aparatul care sa iti dea certitudinea ca nu se va intimpla asta. Depinde de compozitia bachelitei si de vechimea ei.Oricum felicitari pentru aparat.Si linkul cu trioda? As vrea sa-mi construiesc si eu vreo citeva ( 6misa33s-e ).

Link spre comentariu

Am facut ce ai zis tu si e mult mai bine. Inca este departe de cum ar trebui sa fie. Interesant este faptul ca acolo unde cutia a fost expus la lumina acolo este catastrofal rezultatul spalarii cu un detergent chiar "usor", de mana.Sper ca daca repet operatia maine sa se schimbe in mai bine!Multumesc de sfat!In alta ordine de idei: la site ne am lovit de o problema-poate ne dati idei- nu totdeauna apare prima poza (cea cu "front"=fata) dupa incarcare... ce ar putea fi?Vezi la colectia ta !

Link spre comentariu

Exact asa cum imi imaginam. Acel strat lucios s-a degradat datorita expunerii la lumina. Probabil in interior aparatul e inca lucios.Sufla in lac bicomponent pentru inlocuirea stratului lucios. Dupa distrugerea luciului, degradarea are loc mai rapid datorita porozitatii respectiv a suprafetei mult mai mari. Inainte de curatare stratul de mizerie era o protectie.

Link spre comentariu

Am "atacat" putin Pro Radio Antic in sensul ca am completat pe site lampile aparatelor si am mai adaugat 2 aparate. Este ceva problema cu iesirea din meniul de adaugat poze. De asemenea am pus o poza in plus dar nu am reusit sa o mai sterg (la Mende 202W).Pe site scrie ca pozele trebuie sa fie mai mici de 2M. D-l Feri scrie ca trebuie sa fie mai mici de 200K. Care a adevarul?

Link spre comentariu

Asa este, se pare ca in comunicare limbajul este impedimentul major. Nici eu si nici instructiunea in site nu au fost clare.Cel din site, inteleg (?) ca se refera la dimensiune in megapixeli (Mp), ceea ce am zis(?) eu se refera la capacitate in kilobyt (KB).Deci o imagine rezonabila nu trebuie sa depaseasca 930x700 pixeli (aprox 0.65 Mp) cu toate ca situl permite 2Mp. Astfel ca imaginea de 930x700 pixeli nu va ocupa mai mult de 200 kB memorie daca este procesata pentru pagini web. Formatul obisnuit trebuie sa fie jpeg. altele nu stiu daca sunt acceptate de site, cum ar fi png., tif. etc. care sunt dealtfel uzuale.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări