Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Transformator impulsuri Sirio


tehnic dan

Postări Recomandate

Acum 34 minute, BRANCA a spus:

 Daca inductantele sunt egale n-au cum sa fie aceleasi nr de spire,ca variaza diametrul bobinei.Eventual aproximativ egale.Iar secundarul l-as vedea bobinat cu doua sarme simultan.

Izolarea galvanica trebuie sa fie de foarte buna calitate...se exclude din start bobinarea simultana a secundarelor.

Cele doua secundare au mase cu potentiale diferite.

Editat de mac01
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Buna seara si Craciun Fericit !

In primul rand , Vali , tin sa-ti multumesc pentru efortul depus . Cred ca o data cu aceste informatii puse la dispozitie pot sa trag o concluzie clara , nu se pot repara , rebobina .

Pentru o eventuala constructie de transformator de impulsuri pentru comanda IGBT-uri , cred ca este posibil , pe site-ul Sirio Inductive Components sunt date clare de inductante ale infasurarilor , scheme de conexiuni la pini si fazare . Daca si raportul costului materialelor plus munca depusa si profitabilitate este unul convenabil , se poate incerca , sigur mai poate interveni imposibilitatea inlocuiri si atunci bobinarea este singura alternativa . Am vazut la rusi experimente reusite de bobinare trafuri de impulsuri .

 

Cuvitele nu pot exprima multumirile adresate celor care m-au ajutat .   Multumesc!

 

Sarbatori Fericite ! tuturor .           Va salut cu respect Dan D , Craiova .

 

 

Editat de tehnic dan
Link spre comentariu

Dacă producătorul nu ar fi turnat traful într-un material termodur care să împiedice demontarea lui, îl rebobinam fără nicio problemă.Am făcut trafuri  mai pretenţioase (cel puţin ca izolaţie)decât acest traf driver.Cel mai rău e că s-a spart ferita în mai multe cioburi.

Link spre comentariu

 Da Mariane.Nici nu ziceam ca miezurile de la filtre ar fi bune.Ma refeream strict la inductanta mare.

 Pe de alta parte ai proiectat si realizat trafuri smps.Din cate mi-aduc aminte aveai inductante de ordinul uH,sub 1mH,pana in 10W sursa.Ori la traful mentionat Sirio,miez EE14,se vorbea de 2,8mH.Cu 54 de spire in primar.De asta ma gandeam ca ar fi un miez diferit putin de cele uzuale.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări