Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Reparație lanternă Imalent dx80


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Am mutat eu unde trebuie.Ar fi bine dacă ai găsi pe cineva din zonă să facă măcar o constatare, altfel am destulă experienţă cu lanterne.

Are 8 acumulatori tip 18650.E posibil să fi cedat circuitul de încărcare, dar e foarte posibil ca mai întâi să fi cedat unul din acumulatori.Există şi posibilitatea ca acel controller ce monitorizează funcţiile să fi cedat şi nu e reparabil, în acel caz totul trebuie reconstruit de la zero, fiindcă există posibilitatea ca el să aibă capsula nemarcată, şters marcajul şi cel mai important, chiar dacă are seria clar lizibilă softul lui nu e disponibil.

Editat de validae
Link spre comentariu

Bună ziua. Mulțumesc pentru răspunsuri. Pot sa o trimit la dumneavoastră sa o studiați? 

La 23.10.2020 la 20:23, validae a spus:

Am mutat eu unde trebuie.Ar fi bine dacă ai găsi pe cineva din zonă să facă măcar o constatare, altfel am destulă experienţă cu lanterne.

Are 8 acumulatori tip 18650.E posibil să fi cedat circuitul de încărcare, dar e foarte posibil ca mai întâi să fi cedat unul din acumulatori.Există şi posibilitatea ca acel controller ce monitorizează funcţiile să fi cedat şi nu e reparabil, în acel caz totul trebuie reconstruit de la zero, fiindcă există posibilitatea ca el să aibă capsula nemarcată, şters marcajul şi cel mai important, chiar dacă are seria clar lizibilă softul lui nu e disponibil.

 

Link spre comentariu

Păi ziceam să vedem dacă nu se oferă cineva din zonă, ca să n-o plimbaţi prin toată ţara...mai ales că după cum spuneam, e posibil să trebuiască fie comandate componente esenţiale, fie modificat radical circuitul de încărcare dacă s-a dus chiar controllerul, iar asta poate dura.

Firma recomandată de @Defro nu pare să aibă în portofoliu acest model din păcate, dar nu strică să-i întrebaţi totuşi.Măcar ca idee...

Cam de când aveţi lanterna ? A fost folosită intensiv, sau doar ocazional ?

Editat de validae
Link spre comentariu

Păi aşa ziceam şi eu, să apeleze totuşi la ei, iar dacă chiar nu găseşte pe altcineva, pot să mă ocup eu.La cât costă, ar fi bine să se păstreze toate utilităţile, altfel la o modificare radicală s-ar putea ca afişarea stării de încărcare să nu mai fie disponibilă, de exemplu.Sau să fie nevoie de comandarea din China a unui modul dedicat afişării statusului...

Link spre comentariu
Acum 2 ore, Defro a spus:

Repară și alte modele de lanterne, nu e problemă. Sunt cam ocupați și folosesc componente de calitate, deci durează și costă. 

O întrebare nu strică.

Bună seara. Am vorbit cu acest domn.   O constatare a făcut el. Dar a spus ca nu reușește sa o repare. Și din acest motiv căutând pe internet am ajuns pe acest forum. Vă mulțumesc oricum pentru recomandare. 

Link spre comentariu
Acum 2 ore, validae a spus:

Păi aşa ziceam şi eu, să apeleze totuşi la ei, iar dacă chiar nu găseşte pe altcineva, pot să mă ocup eu.La cât costă, ar fi bine să se păstreze toate utilităţile, altfel la o modificare radicală s-ar putea ca afişarea stării de încărcare să nu mai fie disponibilă, de exemplu.Sau să fie nevoie de comandarea din China a unui modul dedicat afişării statusului...

Bună seara. Domnul de la firma recomanda de @Defro a spus "circuitul electronic este ars" lanterna a fost la el. 

Link spre comentariu
Acum 4 minute, validae a spus:

Să înţeleg că a depăşit perioada de garanţie ? Sau aţi cumpărat-o SH ?

Lanterna este cumpărată noua. Am achiziționato de pe "gearbest" in data de 11.11.2017.deci nu mai știu dacă este sau nu în garanție. La momentul respectiv eram în Londra. Acum sunt în România. Și as vrea sa o repar este o lanternă foarte bună. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări