Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Multifuncţional monocrom laser....care sunt rentabile ?


validae

Postări Recomandate

Dacă ţine cât garanţia extinsă fără să necesite înlocuire de capete de printare, şi-a scos banii.După aia pot să-i schimb şi singur tamponul de cerneală reziduală.Teama cea mai mare e să nu i se usuce catastrofal duzele, atunci când vor exista pauze pe timpul vacanţelor....că asta e moartea ink-jeturilor.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

1 oră în urmă, validae a spus:

Dacă ţine cât garanţia extinsă fără să necesite înlocuire de capete de printare, şi-a scos banii.După aia pot să-i schimb şi singur tamponul de cerneală reziduală.Teama cea mai mare e să nu i se usuce catastrofal duzele, atunci când vor exista pauze pe timpul vacanţelor....că asta e moartea ink-jeturilor.

Schimbarea legala de tampon costa destul de mult. Nu scoti-schimbi si gata. Primesti un cod odata cu tamponul. Cum crezi ca te prind sa iti mai ia ceva banuti? Nu am facut-o la niciuna dintre ele. Doar extras, spalat si resetat contorul.

 

In vacante o iei acasa si scoti 2-3 pagini la saptamina.

 

Editat de diaconuliviu
Link spre comentariu
Acum 19 ore, validae a spus:

Dar ce, tamponul ăla absorbant e din kriptonită ? Nu poţi confecţiona unul asemănător ? Mă gândesc la ceva pâslă sau burete fin...

Atunci, daca nu vrei sa speli ce are ea cu reset de contor (poate apare si pentru astea intre timp la liber) te gindesti la bidonas extern.

Ca sa scoti capul si sa pui banda - fie ea si banda aia speciala pentru duze cartus - poti avea surpriza sa strici diferentele de nivel etc. Povestea aia cu initializare CISS. Asta daca poti scoate ansamblul usor, nu am studiat in amanunt.

Apoi la refolosire scoate, extrage banda..

Mai usor tiparire 1-2 pag la 1-2 saptamini. Si depozitare departe de surse de caldura

Editat de diaconuliviu
Link spre comentariu

Cu căldura n-ar fi problema, că la şcoala unde stă imprimanta nu se încălzesc clasele dacă nu se fac cursuri.Acasă ar fi o problemă căldura, dar aş compensa imprimând săptămânal câteva foi.....repet, imprimanta e nouă, deabia am imprimat cam câteva sute de pagini până s-au închis şcolile...dar mă tem de fenomenul de uscare a duzelor, asta m-a bântuit la cele trei imprimante inkjet deja avute până acum.Laserul e mai simplu de servisat, dar are dezavantajul că nu imprimă color, iar la clasele mici e nevoie de poze color că ăia nu deosebesc altfel unele obiecte sau fructe/legume..

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări