Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

identificare tranzistor


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Aveam o carte groasă (şi scumpă) cu echivalenţe antice, sigur acolo îi găseam.Dar am dat-o de ceva vreme unui coleg la serviciu, acum mi-am amintit de ea...sper să nu se facă că ,,mi-a dat-o înapoi,,.Am căutat tranzistorii cu Google în diverse moduri, nu mi-a returnat nimic util.Dacă cineva reuşeşte, l-aş ruga să ne dezvăluie şi nouă cum face....

Link spre comentariu

Capsula este TO-106. Fairchild si Motorola au folosit capsula asta, in general. Unii au fost facuti pe comanda, de ex pt HP, si datele lor se gasesc doar in cataloagele HP. Uneori sunt date si echivalentele in cataloagele HP.

Link spre comentariu

Eşti chiar culmea, ce relevanţă are dacă determină că e (de exemplu ) NPN, are factorul de amplificare 300 ??? Spune asta că e echivalent cu BC 107C ? Ar trebui să-l pună apoi pe un tester dedicat ca să vadă până la ce frecvenţă funcţionează, să vadă la ce tensiune C E maximă străpunge nedistructiv, etc, etc.....sunt zeci de determinări necesare ca să-l clasifici.Şi nu le poţi face acasă pe toate...ori trebuie să ai prea mult timp şi să nu ai ce face altceva.

Editat de validae
Link spre comentariu

Cum spuneam, sunt mulţi parametri de identificat ca să-l poţi echivala cu ceva concret, gen BC107. Sunt convins că nu stă colegul doar în acei tranzistori, dar sigur vrea să ştie totuşi ce parametri au.Că poate să-i folosească oricând într-o aplicaţie simplă de automatizare, la tensiune redusă sau într-un preamplificator să zicem, nu se poate nega.Dar tot nu va şti vreodată pentru ce au fost creaţi , iar asta e ce caută colegul....

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări