Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

L-am avut o saptamana. La capitolul semnal sta bine, si spun asta in comparatie cu seria A de la Samsung. Am avut varianta de 128 GB deci nu ma deranja ca pt memorie externa trebuia sa renunti la un sim. Camera nu exceleaza, deci daca pui accent pe aspectul asta, nu ai nimerit. L-am returnat pt ca in cele cateva zile cat l-am avut, nu am reusit sa fac nici o plata cu el. Ori nu era compatibil cu POS-urile noastre, ori avea o problema. In rest ce sa zic, un telefon bun pt pretul lui. L-am prins cu 1100 lei cu tot cu transport. Cam mare, ca dimensiuni, dar asta e chestiune de gust. Camerele de pe spate sunt mult iesite in afara carcasei, chiar daca ii pui husa. Bateria te tine o zi, indiferent ce faci cu el, si daca nu abuzezi te duce spre doua zile. Cam asta pot spune, fara alte indicii, cam ce te intereseaza. Si nu in ultimul rand, softul diferit, dsr intuitiv. Am avut Huawei cativa ani si Samsung in ultimul an si nu seamana cu nici unul. Acum am zis sa mai vad si altceva, desi gandul mi-a ramas la huawei. Cu marca asta m-am impacat cel mai bine.

Link spre comentariu

 Pe bluetooth nu l-am stresat, si oricum in afara de masina, nu prea am unde si la ce sa folosesc functia asta. Telefonul se comporta excelelnt, aproape ca nu-ti vine sa crezi ce ofera chinezul in banii astia. L-am dat repede, pt ca riscam sa ma obisnuiesc cu el si sa fac abstractie de faptul ca nu mergea NFC-ul. Mi-a placut si ca aspect, si ca specificatii. Daca mergea si NFC-ul il pastram. Si acum ma gandesc ca a avut o hiba din fabrica. La capitolul setari am epuizat toate variantele. Acum am un MI 10 lite cu care ma joc, si mai am cateva zile sa ma hotarasc daca il pastrez, sau ii dau retur. Nu am nici un motiv deocamdata. Sta mai bine fata de 8 Pro la multe puncte din lista de specificatii, dar e si putin mai scump. Atunci mi-a parut rau dupa 8 Pro, chiar mi-a placut, dar acum cand il am pe Mi10 Lite parca ma bucur ca nu l-am pastrat.

Editat de doru3160
Link spre comentariu

In general  ! Raport calitate pret  Xiaomi   fata  se  Samsung la  aceleasi  performante   cu  60-70%    mai  ieftin  . Deci  Xiaomi este  mai  ieftin cu 60-70% pt. acelasi performante tehnice  . Asta ai concluzia  mea  . In rest  fiecare ce prefera  , ce ai place  ,  sunt doar foarte putine diferente  . 

Editat de lavynyu
Link spre comentariu

Daca are aceeasi configuratie HW nu inseamna ca e copie .Nu vorbim de replici false .

Procesoarele , EMMC / flash , ram pot fi de la 2-3 producatori .Samsung are putine cipuri proprii in telefoane .

Cel putin 1 componenta vine de la alt producator si nu are rost sa mai detaliez .

In rest te las sa ne arati samsg copiate de Xiaomi .

Nu au cum sa fie copii si la aceeasi configuratie HW sa fie mai ieftine , si sa se miste la fel sau mai bine , in lipsa aplicatiilor branduite , plus autonomia mult peste smsg .

O copie nu poate avea performante si nu poate presta peste orijinal !

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Daca era copie dupa samsung, cumparam samsung. Doar ce am spus ca de la samsung 2019 trec la xiaomi. Am butonit un A51 si un A70. Poate A71 sa se apropie de mi 10lite, dar ramane problema nivelului de semnal in interior si de ce nu, a pretului. Si 8 pro ofera destule ca terminal, nu e de neglijat, si mai e si la un pret cu adevarat convenabil. E mai bun la jocuri decat multe altele mai cu staif, doar ca pe mine aspectul asta chiar nu ma intereseaza.

Link spre comentariu

Poate gresesc, dar nivelul periculos este la emisie. Eu ma refer la cel receptionat. In cazuri cand pe samsung nu mai ai semnal, pe xiaomi am macar 2 liniute pe indicatorul de semnal, si nu intra mesageria sa spuna ca am telefonul inchis sau afara din aria de acoperire. Intamplator am doua cartele sim si de digi si de orange. Pot face comparatie in timp real, nu trebuie sa le schimb dintr-un telefon in altul. Le plimb in diverse locuri in casa, puse alaturi si vad ce nivel de semnal indica. Nu e fixul meu...pe samsung mereu este mai mic nivelul receptionat, mai ales in 4G. In 3G este cam la fel, iar in 2G este full mereu. Doar ca digi nu mai stie 2G.

Editat de doru3160
Link spre comentariu

Si daca era fix in toata tara, mai putin in Iasi tot nu ma ajuta...:rade:

Si apoi, nu cumperi telefon cu 4G, LTE, Volte, ca sa-l tii pe 2G. Poate o sa-si revina dupa păliturile la picioare date Huawei, dar deocamdata Samsung se chinuie sa tina fruntea clasamentului. Din ce am citit pe diverse forumuri, am inteles ca si la seria S au avut ceva probleme cu bateriile. Doar ca eu nu am fost adeptul telefoanelor scumpe, pt ca in caz de poc, sa nu injur prea mult, si ca sa pot sa-l schimb mai usor cand am chef, cu unul nou. Recunosc, nu am tinut un telefon doar pt ca inca merge. Pe toate le-am vandut in stare impecabila, si am cautat mereu ceva nou. In industria telefoanelor, ca de altfel in orice domeniu, e usor sa urci pe prima pozitie, dar e foarte greu sa te mentii. Mie cel putin asta imi face impresia, ca samsung se chinuie sa se mentina.

In legatura cu Redmi 8 Pro, uite cateva cadre luate cat a fost la mine. Nu am pretentia ca nu se putea mai bine, totul e pe auto, fara alte setari manuale.

https://postimg.cc/gallery/DWtLDF4

Am spus, si repet, daca ii mergea functia NFC, acum era inca la mine, mi-a placut modelul, spre deosebire de Redmi 8T. Si pe asta l-am avut, de fapt a fost primul Xiaomi de anul asta, luat la oferta la prelungire abonament cu o suma de râsul lumii. L-am dat dupa o saptamana de probe. Oricat de prost l-as fi dat, tot ieseam in avantaj, din cauza pretului mic cu care l-am luat.

Uite niste poze si cu 8T.

https://postimg.cc/gallery/pXN0Z8R

Editat de doru3160
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Intre timp am mai incercat un Xiaomi MI10 Note Lite( fara Redmi). Superb telefon, cam greu, dar te poti obisnui cu asta. Totul e la superlativ pt cineva care nu a folosit flagship-uri. L-am dat inapoi la fel ca pe celelalte, pt ca avea buguri in functionare.

Senzorul de proximitate nu oprea display-ul cand il tineai la ureche. De aici comenzi false, de deschis sau inchis aplicatii si tot felul de actionari nedorite. Un alt motiv a fost ca aleator, ecranul devenea insensibil. Daca erai in timpul scrierii unui mesaj, sa vezi distractie, trebuia sa pui serios degetul pe litera si mai apasat ca sa te ia in considerare. Rulatul pe diverse pagini se facea nu doar prin atingere, ci prin apasare cu suprafata cat mai mare de piele. Totul revenea la normal dupa restart, dar nu stiai niciodata cand va reveni. Mie mi-a facut figura de cateva ori. Initial am crezut ca din cauza foliei de protectie aplicata de mine in oras, dar dupa ce am dat-o jos tot la fel se comporta. Bateria mare, ajuta la grosimea generoasa a carcasei, altfel, nu am prea simtit cei 5260mA declarati. La folosire obisnuita, tot la o zi il incarcai, chiar daca mai aveai 30...35%. Doar cu economie tinea 2 zile cel mult. Asa tine si A40 cu baterie de 3100mA. Cireasa de pe tort a fost imposibilitatea de a lua legatura cu cei de la reprezentanta, pt a vedea ce sanse am sa rezolv aspectele astea negative sau parte din ele, la garantie. Faptul ca au reprezentanta declarata deschisa in Romania, cu nr de tel la care nu raspunde nimeni indiferent in ce perioada a zilei suni, si nici la email nu raspund, m-au determinat sa-l dau cu parere de rau inapoi. Pe asta l-as fi pastrat, arata bine, avea caracteristici bune, si mergea bine, cand mergea. 

https://postimg.cc/gallery/47Cyt7P

PS- intre timp am vazut la cineva un Redmi Note 8 Pro, cu care s-a facut plata. Deci NFC-ul exista si functioneaza. La exemplarul meu nu a vrut, probabil din cauza unei probleme de exemplar, modelul fiind compatibil, dar asa cum spuneam, garantia e putin mai greoaie decat la Huawei sau Samsung. La brandurile astea chiar simti ca cineva vrea sa te ajute, spre deosebire de Xiaomi. Cred ca si service-ul conteaza la achizitia unui produs, cel putin eu il consider un criteriu serios in alegere.

Ca o concluzie, din cele 3 modele probate, doar 8 Pro nu a avut buguri, sau nu am sesizat eu, pt ca l-am tinut mai putin...daca nu era hiba cu NFC nefunctional, altceva nu am avut ce sa-i reprosez.

Editat de doru3160
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări