Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor la legături rr Albatros s681t


Postări Recomandate

Bună ziua, refac acest topic cu speranța că există vreun depanator care sa ma poată ajuta cu legăturile între placile

(AF, Fi, RF) a rr Albatros s681t. În urma cu câteva luni am primit de la cineva acest radio, a fost desfacut și nu a avut firele lipite, am verificat toată schema cap coada și avea lipsa doar un tranzistor din RF pe care l-am pus la loc. 

Am atașat link cu cartea de service a radioului:

https://gofile.io/d/61QbQ9

În ea sunt placile și legăturile, nu prea îmi dau seama care unde vine, în special la placa Fi (la placa AF și Bloc RF). 

Sunt tare curios dacă după atâta timp mai da vreun semn de viata. Mulțumesc anticipat și în special lui lucadorin pentru cartea service! Aștept cu nerăbdare răspunsuri de la voi :)

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

1 oră în urmă, Nostalgic a spus:

Măsoară tensiunea pe C308 , să nu cumva să fie tensiunea de alimentare invers.

firul nr.1 este + Vcc

firul nr.3 este minusul -Vcc

Asa am pus + și - 

Tensiunea la C308 scade de la 5.3v tot cu 0.01v în jos și acei tranzistori se incalzesc. 

Dacă pun + la AF (C310) pare sa functioneze corect, fără sa se mai încălzească acei tranzistori iar asa tensiunea la C308 este de 5.14V

Pana acum placa AF pare sa functioneze, placa Fi pare sa functioneze și placa RF încă nu știu exact dacă funcționează sau nu. 

Nu știu ce s-a întâmplat dar s-a auzit acest sunet în difuzor, acum nu se mai aude:

https://voca.ro/7p9DRmAGmSu

Se pare ca de unul singur am facut aproape bine lagaturile (am greșit doar 2).

Pentru mine este o problema legarea acestei bobini la placa RF

 

IMG_20200617_190536.thumb.jpg.33fd87d5808d9e0c63bd9e94ae068053.jpg

La CV cum îmi dau seama care este oscilatorul și intrarea, sunt identice.. contează care cum îl pun? 

Înainte la placa FI aveam puse și firele roz și verde.

Screenshot_20200617_192345.thumb.jpg.d4950dc8f15b91af919451f0b413f3ed.jpg

Am studiat puțin schema radioului din cartea de service, NU SUNT SIGUR, de asta scriu aici, firul roz pare sa meargă la placa RF la tranzistorul T102 la colector?? (are 1 picior care nu este conectat la nimic, cred ca este colectorul)

IMG_20200617_192934.thumb.jpg.fb324b34168d3513f24474d3d18a6442.jpg

 

O mai avea oare șanse de funcționare, merita sa mai sapam la el?

Editat de Biris Denis Florin
Link spre comentariu
Acum 3 ore, Nostalgic a spus:

firul verde la R213 -3k3 , dar nu apare pe placa RF, vezi unde e amplasată. 

 

 

Uite ce scrie în cartea de service (jos lângă schema radioului)

Screenshot_20200618_100906.thumb.jpg.fd5607349fd7cd1dc17a2d948d88223d.jpg

Nu am R213 și toate cele menționate acolo. 

T101 cred ca a fost un AF125/126 de fabrica (nu cred ca radioul a fost modificat)

Punctele A cu B, C cu D și E cu F sunt unite. O sa verific iar sa ma asigur ca este asa și o sa ma uit dacă cumva acel fir (verde) nu este cumva un punct dintre cele de mai sus. 

(punctele se găsesc în schema radioului) 

Editat de Biris Denis Florin
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări