Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator diferențial


Postări Recomandate

Salut,

 

Ce legatura este intre enuntul problemei de aici:

ce_se_cere.thumb.PNG.e23e9663c7c4f871d1d7b97c060f4ef0.PNG

si afirmatia asta?

Acum 19 minute, AnNemic a spus:

eu trebuie sa calculez Vout)

 

 

De asemenea, daca frecventa de taiere se va calcula cu formula postata de @AnNemic

La 19.05.2020 la 11:27, AnNemic a spus:

( ftăiere =1/2*pi*R*C)

atunci rezultatul va fi incorect si diferit de cel corect al lui @Thunderer, pentru ca nu se tine seama de prioritatile operatiilor. Poate ca e doar o scapare din graba, dar daca formula asta e pusa intr-un excel sau vreun limbaj de programare, alea nu iarta. :)

 

Link spre comentariu

Referitor la a 2-a problema, R2 la masa si C catre iesire rezulta un pol, o panta de -20db la frecventa la care reactanta C egaleaza rezistenta R2.

Adica un banal filtru trece jos, electronica elementara ce ar trebui stapanita mult inainte de a te apuca de operationale...

 

Link spre comentariu
Acum 1 oră, AnNemic a spus:

nu stiu care sunt componentele ao'ului

Nici nu este necesar. Nu le-a cerut nimeni. Acuma depinde si ce intelegi prin "componentele ao'ului". Daca prin "componentele ao'ului" intelegi componentele interne din care este construit, atunci nu ti le-a cerut nimeni. De fapt enuntul nici nu mentioneaza ao (amplificator operational), ci amplificator diferential. Mi se pare rezonabila asteptarea ca tu sa stii cum se face un amplificator diferential avand ca baza un ao si sa calculezi valorile componentelor de pe langa ao. Sunt doar 4 rezistente mari si late.

 

Acum 2 ore, AnNemic a spus:

am crezut eu ca trebuie calculat Vout

Enuntul problemei nu cere asa ceva.

 

 

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări