Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sharp STA-11D


Postări Recomandate

Acum 1 oră, sesebe a spus:

 

Asa-i!

Dar revenind eu as zice ca mai mult de 3-4W putere de iesire pe canal nu are.

3-4W (masurati urechistic pe niste boxe cu spl in jur de 90) ii scoate acum fara sa distorsioneze insuportabil.

Dupa cura de condensatori il fac masuratori, asta fiind si unul din scopurile pentru care l-am cumparat, adica masuratori pe un etaj final cu tranzistori cu germaniu "de fabrica".

Editat de radasous
Link spre comentariu
Acum 3 ore, vranceanu a spus:

Chiar is curios daca se va schimba ceva in mai bine dupa inlocuirea condensatorilor desi nu cred.

 

Probabil ca dupa schimbarea celor din sursa o sa se simta ceva, in schema originala, destul de simplificata si economica, filtrajul este asigurat de un condensator de 1000 micro si se simte un usor brum pe iesire. Etajele de RF sunt alimentate dintr-un circuit foarte simplu, redresar cu o singura dioda.

image.thumb.png.4af21a8be055bb88caf14b4508961dd9.png

Link spre comentariu

Astea erau capacitatile anilor respectivi si daca si-au mai si pierdut din ea ...  . Eu pe C242 l-as pune de min 2200 spre 3300  Mfd  ,iar pe C302 si C303  ceramic de 0,1 mfd pt ca intre timp s-au inmultit parazitii de retea si sunt unii chiar de nivel mare .   La RF vad ca are filtraj si tampon cu R 305 si C 304 de 1000 Mfd . E arhisuficient cred la ce consum e acolo . Schema e simpla dar foarte justa .

 

Editat de vranceanu
Link spre comentariu
1 oră în urmă, vranceanu a spus:

Astea erau capacitatile anilor respectivi si daca si-au mai si pierdut din ea ...  . Eu pe C242 l-as pune de min 2200 spre 3300  Mfd  ,iar pe C302 si C303  ceramic de 0,1 mfd pt ca intre timp s-au inmultit parazitii de retea si sunt unii chiar de nivel mare .   La RF vad ca are filtraj si tampon cu R 305 si C 304 de 1000 Mfd . E arhisuficient cred la ce consum e acolo . Schema e simpla dar foarte justa .

 

Pentru filtrajul de pe alimentarea principala am luat 2200. Am cumparat preventiv rezerve pentru toti condensatorii electrolitici, o sa vad ce trebuie schimbat si ce nu dupa ce ii masor. Paraziti in retea sunt gramaga, doar la mine in birou, pe acelasi circuit, am un copiator, laptor, doua routere, monitor...

 

1 oră în urmă, okean a spus:

E bine de cablat pe 240v !

Pe 240 este pus.

Link spre comentariu

Ce se vede acolo sunt scurgeri sau ,,carmaz'' de ala care ii fixa pe placa ? Oricum si eu mai inlocuiesc tampoanele si decuplarile cand am suspiciuni. mai putin la aparatele din colectie la care tin foarte mult la originalitate si unde chiar daca inlocuiesc , caut altele originale din donatoare .

 

 

Editat de vranceanu
Link spre comentariu

Alea sun sunt scurgeri, s-a si cunoscut imediat schimbarea, radioul este acum stabil pe frecventa receptionata.

In alta ordine de idei, nu reusesc sa ii dau de cap unui comportament ciudat, nivelul de iesire nu este la fel pe ambele canale in la volum mic, ca si cum o sectiune a potentiometrului nu ar fi logaritmica. Pe masuratori intre cursoare si masa este ok, sunt valori identice.

Link spre comentariu

Era bine de știut pe lângă asta, dacă nivelul tensiunii de întrare în amplificator este egal pe canale. Asta te poate direcționa spre secțiunea cu probleme. Eventual unește întrarea în potențiometre, sa fii sigur ca nivelul este același și vezi dacă mai exista acea diferența de volum. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări