Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Componenta rezistiva in COBuri


Postări Recomandate

Probabil ca postul se dorea ironic, de aia tot ce am facut a fost sa raspund cu aceeasi moneda.

 

Dar in afara de ironie exista si o carenta de bun-simt: sa intervii intr-o discutie, si sa subliniezi ce mare si tare esti tu, si cat de nesemnificativa este discutia.

Mi se pare ca desconsideri pe fiecare dintre participanti. Poate stiu ei mai bine de ce discuta si ce anume urmaresc cu discutia.

 

Poate ca tu esti de vina ca nu intelegi... si chiar daca ei nu au dreptate si tu ai, macar poti sa nu te bagi.

Asta, insa, cand ai bun-simt.

Link spre comentariu

Din pacate nu am asa mult timp liber  dar dupa  cum  pusem intr-un topic mai vechi aveam o colectie de cob-uri china 10-100w as putea la acelea sa incerc masurarea rezistentei ..parca am unu raschetat de silicon in ideea de a reface conexiunile dar am abandonat ideea din lipsa de timp si oricum nu cred ca am conductor chiar asa de  fin ca diametru dar o sa incerc in masura in care imi permite timpu.

Link spre comentariu

Rezistivitatea unui material creste in functie de temperatura. Conductivitatea e in functie de densitatea de curent.

Nu prea cred ca rezistenta acelor 2-3 mm de fir e o valoare fixa. Oricum subiectul este mult peste nivelul meu.

Link spre comentariu

Topicul este interesant si am incercat sa inteleg unele detalii din constructia diodelor LED.

Firele pentru sudura in puncte(bounding wire) pe pastilele de semiconductori pot fi din aliaje de aluminiu, cupru, argint sau aur,

 unele acoperite cu alte metale de ex. paladiu.

Diametrul lor este de la 12,5u in sus si ajunge pe la 0,5mm. Rezistentaa electrica si curentul de topire pentru aluminiu pur sunt prezentate in poza.

  967288859_aluminiumwirebonding.png.3d3ee8722f4605c5d06a95e7e803cfb7.png

Fata de valoarea din grafice, se poate considera ca rezistenta electrica pentru aluminiu creste cu circa 25%,

  daca temperatura creste de la 20 grade la 150 de grade.

Diodele LED au o rezistenta intrinseca, a materialului semiconductor impreuna cu firele, data in cataloage si am spicuit citeva exemple:

 NSPW500BS             Rs=5.65        I=30mA
NSCW100                   Rs=8.163      I=30mA
QTLP690C                  Rs=6              I=160mA
LXHL-BW02                Rs=.85          I=400mA
LXK2-PW14                Rs=.725        I=1.6A
AOT-2015                    Rs=1.07        I=175mA
NSSW008CT-P1         Rs=17.6        Iave=35mA
NSSWS108T               Rs=14.9        Iave=35mA

PT-121-B                      Rs=.032        I=20A

W5AP-LZMZ-5K8L     Rs=.25          I=2A

Ca o constatare, valoarea rezistentei intrinseci scade cu temperatura, deoarece materialul este un semiconductor GaAs

 iar rezistenta firelor creste cu cresterea temperaturii.

Am remarcat un proiector de mare putere PT-121-B de 20A si cred ca si radiatorul sau este ceva monstros.

   1743731010_ledproiector.jpg.27c9f9ba381f04f59c3bfd2ff5093616.jpg

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Din pacate eu nu am un astfel de catalog care sa specifice Rs pentru COB.

 

Ca notatie:

 

- Rs este uzual in cazul LED/COB folosita pentru rezistenta de sesizare a curentului (R sense). Este vorba de rezistenta existenta in structura oricarui driver activ, adica pentru a fi mai clar in sursa de alimentare a ledului.

- in postarea de mai sus presupun ca Rs vine de la R-serie

 

Cred ca este mai bine sa ramanem la Rc cum am notat eu asa ceva, pentru a evita confuziile - desi pareri contrarii pot sa existe in egala masura.

Editat de Dxxx
Link spre comentariu

COB-ul de proiector PT-121 are in pdf rezistenta dinamica:  https://ro.mouser.com/datasheet/2/245/pt-121-g-c11-mpb-1177276.pdf

Rs este rezistenta intrinseca a materialului semiconductor, impreuna cu firele de interconexiune interne.

Rezistenta intrinseca serie a unui LED se poate determina cu ajutorul curbelor tensiune-curent,

 ca in poza de mai jos, bineinteles cu respectarea valorilor de lucru continuu sau in impulsuri.

   50112448_RezistentaseriediodaLED.png.90721a3871acf268cf2b8be4b583ca5d.png

 Pentru determinare se alege o zona lineara ce rezulta la curenti mari.

LED-urile chip sunt de 2 categorii, cu terminalele conectate prin fire "bounding WIRE" sau cu terminale de tipul "FLIP CHIP" sau "bounding PAD"

Acestea din urma se lipesc direct pe un substrat care realizeaza si interconectarea.

  1321594558_COBbounding2padFlipChip3padFlipChip.jpg.979082a654d08bb8796cf160deb89b17.jpg

  LED-urile chip de tipul FLIP CHIP pot fi cu 2 PAD-uri sau cu 3 PAD-uri si o poza care explica fluxul de caldura transmis este mai jos.

     1971219446_COB2pad3padthermicdissipation.thumb.jpg.7d49cdd9585d5f3f8c70dff472983be7.jpg

Din poza se vede ca la aceeasi putere disipata, temperatura pentru "3-PAD flip chip COB" este mult mai scazuta la acelasi curent.

Tot scormonind, am gasit un COB de 500W si avansul in putere continua, poate spre KW.

 

@gsabac

 

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Pai am mai multe semne de intrebare la ce scrie mai sus.

 

1.

In mod sigur intre 80 si 200mA (prima figura) exista o diferenta de tensiune INTRINSECA a jonctiunii - respectiva tensiune nu are nici o legatura cu ceva rezistiv / nu se poate aplica legea lui Ohm decat pentru ce este EXTERIOR jonctiunii, aia este rezistiv.

In acel grafic nu este evidenta decat o crestere a tensiunii pe masura cresterii curentului si graficele REALE oricate as cauta eu nu au nici un sector liniar, pentru ca variatia tensiunii pe jonctiune este neliniara.

Am toate motivele sa cred ca tensiunea pe un COB este majoritar dependenta de Vf, adica tensiunea pe jonctiune dar peste aceasta (si intr-o masura redusa) se adauga si o rezistenta serie... aia este singura rezistiva si numai pentru ea se poate aplica legea lui Ohm.

 

Daca acolo am avea ceva rezistiv de 5Ohmi, atunci toata disipatia s-ar face pe acei 5 Ohmi, nici nu am avea de ce sa alimentam in curent constant, ce sa mai zic de rezistente de echilibrare... Deci nu se vorbeste deloc de realitate.

Pote este vorba de o "rezistenta" aparenta - si aceea poate fi valabila numai pentru un punct, in nici un caz pentru o variatie atat de mare a curentului.

 

2.

Schemele principiale cu straturile din constructia unui COB pot sa aiba semnificatie numai pentru un anumit producator, in rest au semnificatie aproape zero.

Eu am folosit si COBuri pe substrat tip MC-PCB dar si pe substrat ceramic...

In plus, dupa cum am vazut mai sus exista diferente enorme intre tehnologia folosita de o firma mare si cea folosita la un COB chinezesc - cum spunea Sesebe, fara bond-wire.

 

Editat de Dxxx
Link spre comentariu

Pentru determinarea parametrilor de curent continuu ai unei diode se poate folosi o metoda de separare a proprietatilor electrice,

 care se disting in poza si desigur banuiesc ca stiati aceasta, dar ati preferat o lamurire suplimentara pentru userii forumului, OK!

   631091263_MasurarearezistenteiserieladiodaLED.jpg.deaf034501f8f7ba143b88d0b1fc70ee.jpg

Pe desen sunt figurate 3 situatii in care o rezistenta de 5 ohmi este montata direct, serie cu o dioda zener ideala si in serie cu o dioda LED de 200mA

 si in toate cazurile se poate face separarea efectului rezistentei serie Rs, folosind aceste curbe, adica este valabil principiul superpozitiei.

In legatura cu puterea pe rezistenta serie si LED, este normal ca o parte a puterii sa se disipe pe rezistenta serie si o alta pe efectul luminos.

 si in acest caz circa 200mW se disipa pe rezistenta serie, restul de 1,3W participa la realizarea efectului luminos, cu randamentul respectiv

 de conversie, care oricum nu depaseste 10-12%

 

@gsabac

 

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări