Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Control - comanda 2 Pin RGB Blinking Flashing LED


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

@Kreator

 

Cristi, in video-ul din link-ul tau de la minutul 8 zice ca sunt pulsuri de 20us (osciloscopul e la 20us/div) - n-am numarat cate. Apoi, zice ca se repeta la fiecare 7-8ms (osciloscopul e la 10us/div).

 

Alt video: https://youtu.be/gxdgRHmOuIo

2JtAQ9C.jpg

On time 1s, off time 5us zice in video ca sa schimbe culoarea folosind un Arduino.

 

Alta incercare in video:

e5dgf2f.jpg

Off time 250us.

 

Sper sa-ti fie de folos.

Mircea

Link spre comentariu

@Bandi Acum am inteles de ce nu merge. Eu am alt tip de led.

@Dark Programelul postat de mine face exact cum spui tu, dar ledurile mele sunt de alt tip fata de cele din video, si de asta nu merg.

Chiar doream un analizor logic, am sa-mi command unul de la chinezi ca-I ieftin si am sa-l pun pe jucarie sa vad ce iese.

Multumesc mult!

 

Link spre comentariu

La nivel filozofic:

 

- un component fara DS /catlog, pe care-l investighezi empiric, si evident ca nu este de cine-stie-ce calitate, este bun la ce?

- merita sa te caznesti - vs aplicatie?

- exista destule leduri RGB cu pini discreti / sau cu anod/catod comun, care vin cu DS si de la un producator serios, fara ca sa fie scumpe. Se pot comanda multiplexat, desigur ca linia de comanda va implica mai multe fire, dar acolo macar mergi pe certitudini, iar componentul are sansa sa aiba fiabilitate si culori corect definite.

- sincer o capsula tip SMD ofera optica mult avantajoasa ca unghi de emisie si usurinta in conceperea si realizarea montajului.

Editat de Dxxx
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări