Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce parere aveti despre sursa mea reglabila?


Vizitator demeter

Postări Recomandate

e bine ca iti merge, pe forumul siteului respectiv sunt discutii ample fata de schema de baza cea din link, care ar mai fi trebuit adusa la zi, la care sunt cateva chestii mai putin normale sa zic asa ca numi mai aduc aminte ce anume . Mie personal mi se pare prea stufoasa o asemenea schema. Personal folosesc LM317 pentru 1,5A sau LM350 pentru maxim 3A. De ce as folosi o astfel de sursa ? Reglajul de curent maxim se poate adapta si la un stabilizator integrat, daca e musai .

Link spre comentariu
Vizitator demeter

foarte jmechera sursa aia!

PS poti regla si curentul??? si tensiunea la 0volti????Cu ce ai notat pe cablaj ca arata super culoarea aia nu se duce cand lipesti piesele??

Este o sursa reglabila de 24V si 3A! Pot regla tensiunea de la 0 pana la 30V si curentul de la 2mA la 3A! Pe cablaj am notat cu un simplu marker!

 

 

e bine ca iti merge, pe forumul siteului respectiv sunt discutii ample fata de schema de baza cea din link, care ar mai fi trebuit adusa la zi, la care sunt cateva chestii mai putin normale sa zic asa ca numi mai aduc aminte ce anume . Mie personal mi se pare prea stufoasa o asemenea schema. Personal folosesc LM317 pentru 1,5A sau LM350 pentru maxim 3A. De ce as folosi o astfel de sursa ? Reglajul de curent maxim se poate adapta si la un stabilizator integrat, daca e musai .

 

Pai de aia am facuto ca este mai complicata...:p

 

 

Blind: Te rog nu face mai multe posturi consecutive pentru a raspunde la persoane diferite...se poate si in acelasi post. Felicitari pentru realizare

Link spre comentariu
XAN77 asta este o sursa universala, folosita in principal pentru teste. Nu stai sa faci de fiecare data cate o sursa pentru un montaj pe care abia l-ai realizat ca sa stii daca functioneaza sau nu, ar fi neeconomic. Dupa ce ti-ai facut montajul, il conectezi la sursa de test, reglezi tensiunea la valoarea dorita si setezi un curent mic, in cazul in care ai gresit ceva in realizarea montajului, sa nu il arzi si sa plangi dupa anumite componente scumpe...
Link spre comentariu

Fiecare se conduce dupa filozofia proprie; si eu sunt de parere ca e mai usor sa existe o sursa "universala", reglabila la valoarea dorita (si permitand urmarirea comportamentului si la alte valori ale tensiunii). Altii prefera sa "injghebeze" o sursa ad-hoc, care poate fi eventual "omologata" ca sursa definitiva....O sursa bine stabilizata, cu zgomot mic, e totusi o prezenta foarte utila in laboratorul electronistului.... De ex. extrem de utila mi-a fost la probarea unor montaje pentru automobil sursa de 0-30 volti cu curent maxim de 15 amperi....Din pacate nu am avut cum sa o "arestez" si a ramas la vechiul loc de munca....Dar poate reusesc sa ma pun la punct cu comanda tiristoarelor cu A145 si sa-mi fac si eu asa ceva....Toate cele bune!

Link spre comentariu

Bun deci merge, am si eu aceeasi schema de sursa toate compnentel cumparate inafara de integrate ca nu le-am gasit spuneti-mi si mie cu ce sa le inlocuiesc sau daca merg folosite si operationale 741. Ca potentiometre de reglare a curentului si a tensinii am sa folosesc multitura pentru un reglaj mai precis.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Folosesc si eu sursa asta si pot sa va spun ca functioneaza excelent, personal sunt multumit.Din lipsa de timp am ales sa-mi faca Wolf cablajele.

Frumusetea sursei consta in faptul ca poate lucra in regim de tensiune constanta sau de curent constant.Poate fi folosita ca generator de curent constant pentru incarcat acumulatori, asta in cazul in care nu te deranjeaza puterea disipata, nu uitati ca avem aproximativ 33V pe colectorul tranzistorului 2N3055.

Daca incercati sa alimentati sursa cu o tensiune alternative mai mica de exemplu cu un transformator de 12V asigurati-va ca dioda D7 este in conductie.

TL081 se gaseste la orice magazin mai mare si in aplicatia asta poate fi inlocuit fara probleme cu LM358.

Pentru reglajul limitarii curentului nu recomand potentiometru multitura, este incomod in utilizare.

Posted Image

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări