Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Divagatii cu LED-uri


Postări Recomandate

Tocmai citeam într-un topic proaspăt aparut, ceva cu becuri Ikeea, despre variatia temperaturii de culoare în funcție de putere/intensitatea luminoasa. 

Vreau sa va informez ca cei de la Prolight opto, producătorii LED-urilor utilizate de mine, au și citeva serii de LED-uri de mare putere concepute special pt a fi utilizate la surse de lumina cu temperatura de culoare variabila. LED-ul este împărțit în doua și jumătate are temperatura de culoare de 2700k (dacă-mi amintesc bine) și jumătate are 5500k. Cele doua jumătăți au contacte separate de alimentare și se poate implementa ușor un reglaj pt a obține orice valoare din intervalul deai sus. 

Link spre comentariu

Este bine daca s-au gandit la asa ceva... dar nu prea vad mare succes la asa ceva, deoarece solutia cu capsule separate este superioara functional, chiar daca pare mai simplu sa fixezi mecanic o singura capsula.

Uite motive:

- fixatorii mecanici de COB standard au in mod clar numai 2 contacte pe capsula, deci ti-ar trebui ceva dedicat si probabil scump

- raportul puterii inmtre cel doua COBuri nu prea poate fi definit ca ceva fix, este foarte posibil ca sa doresti sa stabilesti tu daca puterea pe culoarea calda este 1:10 sau 1:3, nu sa ti se dea o alegere rigida

- doua capsule puse la distanta sunt in mod sigur mai eficiente ca racire... desigur daca partea mecanica permite 2 capsule, deci aici avantajul poate deveni, in cazuri punctuale, dezavantaj.

- similar si cu alegerea exacta a temperaturii de culoare pentru cele doua surse de lumina.

Link spre comentariu

Permanent cauti nod in papura la ceea ce se posteaza pe subiect de parca ai fi expertul suprem dar nici macar nu ai intrat pe site la prolightopto ca sa vezi ce produc ei.

Uite citeva exemple:

Mai sint si alti producatori de LED-uri si sigur mai sint si alte solutii deosebite de care inca nu stim.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Marele avantaj ai ledurilor cu 2 temperaturi de culoare diferite în aceeași capsulă este uniformitatea luminii emise. Pentru 2 led-uri diferite intr-un corp de iluminat vei observa tot timpul o parte mai rece, o parte mai calda. Doar la o dispunere în matrice a multor led-uri mici poți obține ceva uniform. 

Pentru aplicații cu pretenții sunt foarte potrivite... Părerea mea. 

Mi-ar place un astfel de proiect cu control puțin microcontroller... Doar ca treaba s-ar lăsa cu costuri măricele. 

Link spre comentariu

Eu discutam o problema cu argumente. Argumentele mele erau "contra" pentru ca asa consider eu.

Un dialog civilizat insemna ca tu sa vii cu contraargumente pe "pro".

 

Dar sari ca ars, de parca esti actionar la Prolight... plus ca nu ziceam ca stirea ta ar fi inutila sau proasta, doar subliniam unele limitari ale componentelor respective.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
La 11.07.2018 la 11:22, sesebe a spus:

Si citeva imagini cu lustra montata in pozitia finala. Din pacate se vad urmele de la vechea aplica si trebuie facuta o reparatie si "varuiala".

 

RMCi3YE.jpg

 

6Z3JtVf.jpg

 

La o masuratoare rapida facuta cu un LUX-metru dedicat s-au masurat, cu aparatul pus pe masa lateral fata de verticala cu aproximativ 1-1.5m, 290 Lux comparativ cu un tub de 32W cod culoare 840 Philips alimentat cu balast electronic la exact 32W, la aceeasi inaltime dar direct sub tub unde s-au masurat 85 Lux. Masuratoarea s-a facut la putere maxima iar lumina este aproape obositor de puternica. Pt o utilizare ergonomica trebuie redusa la mai putin de 50% din maxim (conform pozitiei potentiometrului).

Acum am citit acest topic,daca sunt amplasate in globurile de sticla,racirea se face prin convectie?:scarpin Este suficienta?? Nu o considerati(intrebarea) ca fiind ..''doar ca sa adun...postari'',efectiv ma intereseaza varianta...functionala(practica) !:da

Link spre comentariu

Cum adica?

 

1. orice intrebare pusa corect este bine-venita si incercam sa clarificam.

 

2. cum adica convectie? opus la ce?

Fenomenele care se intampla sunt identice cu ce se intampla la orice radiator (... de led).

Radiatorul se raceste, evident, prin convectie. Tot ce s-ar putea intreba aici este daca globurile de sticla nu ingreuneaza convectia, dar ochioscopic / deoarece zona inferioara este conica - eu as zice ca nu ingreuneaza de loc.

 

Racirea asta prin convectie intereseaza aripioarele radiatoarelor.

Initial caldura este preluata de la COB de zona centrala a radiatorului, care disipa ceva prin radiatie dar majoritar dreneaza prin conductie spre aripioare.

In plus, in acest caz, conductia este major ajutata de heat-pipe-urile care conduc cu mare eficienta caldura in periferia aripioarelor.

 

Citeste mai inapoi, Sesebe a procedat si corect si stiintific si didactic, chiar a facut grafice termice.

Din ele se vede ca dimensionarea propusa este suficienta.

Eu zic ca fluxul obtinut la putere maxima este binisor peste necesar, deci nici nu se va ajunge in situatia folosirii puterii maxime, asa ca racirea are multa "rezerva".

Link spre comentariu

COB-ul este răcit de radiatorul mare aflat sub glob în exteriorul lui.

Soluția aceasta de răcire a fost testata destul de bine și permite ca temperatura maxima atinsa de COB la putere maxima sa fie sub 75-80gC.

La utilizare normala temperatura este de vreo 40 grade C, slab călduț la mina radiatorul. 

Link spre comentariu

Ca sa nu lincezeasca prea tare topicul va supun atentiei un alt proiect cu LED-uri la care lucrez.

Este un bec pt inlocuirea becurilor LED proaste ce se gasesc in comertul nostru. Foloseste COB pacj-28fnl-ec4n alimentat cu 8-9W dintr-o sursa SMPS chinezeasca.

IXR815j.jpg

ce1lMe5.jpg

Calitaea luminii este deosebit de buna, cum era de asteptat dealtfel datorita COB-ului de calitate, iar temperatura este rezonabil de mica:

mvC7ggI.jpg

Temperatura a fost masurata cu un COB de 57W dar alimentat cu exact aceeasi sursa pt ca nu sosisera inca COB-urile de 28W.

XNNrIG5.jpg

 

Din pacate sursa lasa mult de dorit din punct de vedere al proiectarii dar o sa vedem in timp cit de importat este acest aspect.

Partea buna este ca nu se incalzeste foarte tare.

Masuratorile au fost facute in aer liber fara ventiatie:

5WkscrZ.jpg

Altele sint problemele si se pot vedea marcate in poze:

ec8Mxxj.jpg

0Lh14d2.jpg

 

La un test comparativ utilizind exact aceeasi sursa pt alimentare, cind am folosit COB-ul lumina a fost mult mult mai puternica si vizibil mai buna calitativ decit cu placuta cu LED-urile originale din ciaina.

 

Despre un astfel de Bec cu LED-uri intrebam mai devreme: cit ar fi valoarea de piata pt asa ceva?

Ps: conform datasheetului cantitatea de lumina ar trebui sa fie undeva intre 1100-1250 lumeni, deci cam cit un bec de 100W cu filament.

 

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Pai daca te-ai limitat la inlocuirea COB, si cum vad ca sunt si foarte ieftine... presupun ca becul obtinut nu costa deosebit de mult. Este interesant ca racirea originala pare sa functioneze destul de bine.

 

Daca as decide eu, probabil ca as agrea si reducerea puterii, cu reducerea fluxului spre 7-800 lumeni... dar asta este numai o idee, ca sa se ajunga la un punct cu adevarat lejer si sa ajut putin si sursa de alimentare. Eu as prefera sa nu ajung la 70 grade pe radiator, probabil 60 grade ar fi mai atractiv pentru mine.

 

Urmatorul pas ar fi daca nu cumva poti sa schimbi si sursa de alimentare - sunt surse de la MeanWell din cele mai simple, dar care fata de chinezisme sunt cu multe clase deasupra, am avut eu un thread cu o sursa de 350mA. Cel putin sursa respectiva permite foarte lejer ajustarea curentului de iesire prin schimbarea unei rezistente, si mie imi merg foarte bine.

Cred ca problema mare este insa daca incape in spatiul existent.

Link spre comentariu

În primul rind nu-i un bec LED upgradat ci unul făcut de la zero cu subansamble comandate la chinezi. În special radiatorul este important fiind unul destul de generos, model (similar ca dimensiuni) pe care nu l-am văzut la nici un bec din comert. 

Legat de sursa... pai am studiat și sursa Mea Well echivalenta, varianta de 8W de la TME. 

Folosește același integrat dar o varianta de putere mai mica fata de sursa asta. 

In schimb MeanWell a respectat distanta de izolare și are filtrare EMC la întrare și siguranță. Din parcate dimensiunea este prea mare la o sursa MeanWell ca să între în bec. 

Eu n-aș spune ca-s cu citeva clase deasupra, poate doar una..... pt ca folosește un integrat la limita lui maxima de putere spre deosebire de aia noname China care folosește un integrat catalogat la o putere mai mare cu citiva wați. 

 

PS: întrebarea nu era cit ma costa pe mine (nu mai puneam link dacă vroiam sa țin secret) ci cit ar valora în magazin unul făcut industrial cu performantele astea. 

 

Apropo, componentele ciaina costa citiva dolari de bec, nu-s 3 lei cum ar putea crede unii avind în vedere ca-s din ciaina...... 

 

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Aha, pai spune si tu asa... Nu stiam ca poti comanda subansamble de becuri din China.

Poate pui si niste poze cu carcasa desfacuta sa se vada cum arata poligonul de contact pe radiator si fixarea?

Ai luat impreuna si dispersorul?

 

Eu sincer ma refeream la sursa MeanWell de 16W, dar care poate fi reglata spre puteri semnificativ mai mici, si care nu pare a fi la limita:

https://www.tme.eu/ro/details/apc-16-350/surse-de-alimentare-pentru-led/mean-well/

Din cate stiam sursele cu puteri mai mici de 16W nu sunt capabile de tensiuni la iesire care sa ajunga la 40V, cel putin nu erau cand am cautat eu.

 

 

Problema cu intrebarea ta "cat ar costa?" se loveste de  marketing.

Marketingul doreste ieftin, nu conteaza fiabilitatea sau randamentul si in mare parte nu importa prea mult nici CRI (si R9 cu atat mai mult), pentru ca clientul mediu habar-n-are de asa ceva.

Deci chiar daca vreun inginer ar vrea sa faca ceva corect, marketingul zice foarte bolsevic: NIET!

 

Asa ca din pacate nu prea poate nimeni sa-ti spuna cat ar costa.

Este adevarat ca in economiile libere exista si firme "de buzunar" care fac produse de nisa, unde nici macar nu exista marketing - si la asa ceva poti gasi produse care scapa de asa ceva.

Probabil ca exista si vreo firma care face astfel de becuri si le vinde cu pret de cateva ori mai mare decat ceva oarecum din aceeasi clasa.

Asa exista firme care iti vand masini de asamblat (autovehicule pe bune) / firme care vand corturi de 2 persoane cantarind pe la 0,5kg / firme care fac amplificatoare pe lampi etc, etc.

Link spre comentariu
Acum 24 minute, Dxxx a spus:

 

Ramane pentru mine intrebarea: de ce atat efort pentru "incapsularea" tip bec?

Se pot face surse de lumina performante, dar care nu arata de fel ca un bec clasic, achizitionand componente de la magazine serioase, radiatoare si surse de alimentare led se fac de mult timp...

 

 

Foarte nasol pt tine dacă n-ai înțeles încă. Te ocupi de atita timp de LED-uri și totuși nu ai înțeles ce cauta lumea în materie de iluminat cu LED-uri. 

Te las pe tine sa descoperi...... 

Link spre comentariu

Pai ideea este ca ma ocup de leduri.

 

In nici un caz nu ma ocup / si nici nu imi plac BECURI.

 

Ideea de incapsulare bec este filozofic gresita.

De pomana doresti tu sa faci un "bec" bun... daca va ajunge intr-o lustra/corp de iluminat neadaptat, care nu permite ventilatia. O fi rapid... o fi comod... o fi economic... dar nu este bine.

Nu are importanta ce solicita un client necunoscator.

 

Asa o sa-mi spui sa merg pe creasta cu cortul chinezesc de 2 bani, ca ala este cumparat cel mai mult... cand eu bine stiu ca acolo imi trebuie ceva bun, in care sa pot pune baza, si oricum nu poate fi ieftin, dar nici nu este apanajul majoritatii consumatorilor. Partea buna este ca sunt variante viabile fara sa fie extrem de scumpe.

Sau sa merg pe un traseu 4x4 cu Dusterul, ca duce el, si ca este cea mai vanduta masina 4x4. Cine sa fi auzit de cutie de demultiplicare...?

Este mare diferenta intre ceva bun si ceva vandut in serii mari, asta in general vorbind.

 

 Nu trebuie sa crezi ca ma deranjeaza preocuparea ta, mi se pare foarte buna, si nu vad de ce sa nu imbunatatesti produse pe care industria le face prost.

Pentru asta BRAVO.

Dar asta nu schimba o stare de fapt, indiferent de succesul comercial al incapsularii tip bec.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări