Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Desincronizare verticala tv ULTRALINE


Postări Recomandate

Va salut stimati colegi,am si eu o problema cu acest tv:sasiu beko,multifunctional:TDA9345PS/N3/3/1736,memorie:24c08,sursa:TDA16846,cadre:TDA8357J,sunet:TDA2822(2x8 terminale)(model tv:SERIAL NO:21 K10 TWIN TELETET,eu suspectez a fi dumpul cu probleme,mentionez ca am schimbat toti electrolitici importanti,va multumesc anticipat pentru orice informatie.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

La acest sasiu este defect tipic cu dumpul , dar cind se altereaza dumpul atunci mai trebuie schimbate 3 piese ca daca nu se schimba aceste 4 piese defectul revine in scurt timp maxim 2 saptaminii si piesele ce trebuie schimbate sunt urmatoarele

 

1 C630

2 C633

3 ic602 stabilizatorul de 3,3v

4 C632

Editat de Harhas Florin
Link spre comentariu

La acest sasiu este defect tipic cu dumpul , dar cind se altereaza dumpul atunci mai trebuie schimbate 3 piese ca daca nu se schimba aceste 4 piese defectul revine in scurt timp maxim 2 saptaminii si piesele ce trebuie schimbate sunt urmatoarele

 

1 C630uf

2 C633

3 ic602 stabilizatorul de 3,3v

4 C632

Va multumesc domn Harhas Florin,am sa tin cont de parerea dstra.

Link spre comentariu

Merge trasa cu fire si pus un soclu pe partea cu piesele si lipita cu silicon soclu , eu am avut mai multe cazuri un tv facea la fel lam dat clientului si dupa o saptamina sa intors inapoi cu el , si dupa ce am schimbat aceste componente nu sa mai intors cu el de 3 ani , anul acesta dupa 3 ani a venit cu un defect pe cadre si adica dunga pe burta , si nu a fost integratul de bv defect si nici condesatori , avea tensiunea de 8v de la procesor cu probleme in loc de 8v avea cam 6v nu mai tin minte exact si a fost o rezistenta de la tensiunea de 8v care vine de la traf printr-un tranzistor T505 bc639 si o rezistenta din astea 2 ca nu mai tin exact minte care a fost intinsa R506 si R533 de 270omi ambele si sunt SMD

Link spre comentariu

Sunt clienti care vreau asa zis o reparatie originala cu piese originale (dar cite o data este greu ca nu prea se gasesc una la mina si a doua este ca nu ai in atelier si faci tot posibilul si ii explici clientului ca nu ai cum sal faci pe moment si el este grabit si atunci il pui in brate si gata) , dar sunt clientii care spun pune domnule si fal sa mearga ca nu ma intereseaza cei pui , poti sai pui si pietre numai sa-mi functioneze tv-ul

Link spre comentariu
  • 10 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări