Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tranzistori cu Ge

Evaluează acest subiect


oprea_m

Postări Recomandate

Va stimez,

Unii se relaxeaza aici si fac tot soiul de comentarii amuzante ori deschid discutii interesante. Eu am o intrebare legata de tranzistorii cu germanium, in special legata de acei tranzistori cu Ge folositi de catre firma Hewlett Packard pentru osciloscoapele lor. De exemplu oscilograful catodic model 130C de la HP contine niste tranzistori cu nume ciudat, cel mai probabil; de origine militara. Avem in etajul de alimentare sursa tranzistorizata cu transformator: Q421 este un 1850-0098; Q441 la fel; Q461 si Q481 la fel (tranzistori de putere); Q422 este un 1851-0017 (2N1304); Q423 este un 1850-0062 cu Ge. Si tot asa. Va rog sa-mi spuneti daca pot inlocui astfel de tranzistori cu unii cu Siliciu fabricati in prezent, fiindca nu gasesc asemenea piese. Pot fi inlocuiti cu tz cu Si si in restul aparatul;ui?

Nu stiu unde sa scriu aceasta intrebare asa ca am scris aici.

 

Va multumesc,

Link spre comentariu

cred ca ar putea fi inlocuiti cu Si, dar trebuie recalculate circuitele de polarizare. asta cred ca e munca de chinez batran. sau poate daca inlocuiti unul sau doi, poate merita...dar pentru toti...

o dioda cu germaniu se deschide undeva la 0,25-0,3V. o dioda cu Si, undeva la 0,6-0,7V. deci tensiune dubla. similar pentru jonctiunile tranzistoarelor. in afara de asta, factorii de amplificare la tz cu Ge erau destul de mici, de ordinul zecilor, pe cand la tz cu Si pot fi de ordinul sutelor. vobesc de tz atat cu Ge, cat si cu Si, de uz general, de mica putere. in cazul inlocuirii cu Si, factorul de amplificare poate fi o problema, in functie de cum a fost proiectata respectiva schema, in sensul de a avea sau nu o oarecare imunitate la variatia beta.

Editat de gabitzu2006
Link spre comentariu

Sant defecti cei pe care i - ati mentionat in prima postare ? Sursa se mai poate " carpi " , eventual o noua schema in zonele in care nu functioneaza ... nu - i asa critica , daca se obtin tensiunile cerute . La restul ... e ca mai sus !

Editat de gauss
Link spre comentariu

Si eu va stimez!
Chiar daca unii se relaxeaza aici si fac tot soiul de comentarii amuzante ori deschid discutii interesante, imi permit sa va sugerez a va uita si in osciloscoapeleTektronix,
veti observa ca anumiti tranzistori sunt pusi in socluri, ei sunt special selectionati pentru locul faptei. Cam greu in a gasi ceva echivalent...

Link spre comentariu

Sigur erau selectionati in montaj, nu puteau fi selectati inainte?? seamana mai degraba a amatorism! Personal am intilnit socluri pentru tranzistori si in anumite RR mai vechi cind probabil erau la moda, asa cum alta perioada erau la moda integratele puse in socluri.

 

Ref. la subiect, cindva am inlocuit in niste surse care contineau tr. cu germaniu integral, cu siliciu si nu au avut nimic de obiectat in urmatorul deceniu, deci referitor la intrebarea colegului nostru, raspunsul este : depinde, trebuie verificat practic. Din pacate trebuie sa fiu si eu misterios si sa nu pot sa spun despre ce anume surse era vorba! Dar dupa inlocuire, fara alte modificari (au fost si cu tranzistori amestecati ge-si, ii inlocuiam doar pe cei defecti) rata de defectare s-a redus sesizabil! S-a observat chiar si din tribune si am fost intrebati de ce nu am facut-o mai demult!

 

Precizez ca era vorba de tr. de medie putere care au fost inlocuiti cu 2n2904 sau 2905 respectiv 2N1613 sau 1711.

Editat de Marele Savant
Link spre comentariu

... in osciloscoapeleTektronix, veti observa ca anumiti tranzistori sunt pusi in socluri, ei sunt special selectionati ...

Mda, asa este. Cel putin in unele cazuri (seria 7000) erau cateva locuri in care erau tranzistori de putere to3 RCA cu marcaj special avand doar un anumit beta, daca erau inlocuiti cu altii echivalenti dpvd electric dar cu beta putin mai mic atunci se cam ducea in gard functionarea blocului respectiv, in unele cazuri tragand dupa el si altele.

 

 

Sigur erau selectionati in montaj, nu puteau fi selectati inainte?? seamana mai degraba a amatorism!

Cred ca s-a inteles gresit precizarea lui @alcon. Sigur ca erau selectionati in fabrica si se livrau fix cu specificatiile cerute de tektronix si in 90% din cazuri cu logoul fabricii dar codificarea interna Tektronix, nu cu denumirea de piata a componentelor respective.

Link spre comentariu

Am luat la cunostinta raspunsurile Dv. Va multumesc inca o data.

Acuma.... sursa despre care vorbesc este ursa de alimentare 100% tranzistorizata din oscilograful 130C de la HP.

Am auzit de un astfel de aparat pe care as dori sa-l cumpar de pe internet, cum ca ar manifesta un deranjament interesant: dupa circa 8-10 minute de lucru, adica de afisare a spotului, acesta incepe brusc sa scada in intensitate si scade si scade timp de vreo 2 min. pana cand dispare complet. Mentionez ca nu pierde focalizare pe masura ce dispare. Pur si simplu dispare treptat....

Marea mea banuiala este ca ar fi vorba de condensatori defectuosi din etajul de alimentare cu joasa tensiune. Dar dat fiind faptul ca sursa asta are cca. 11 tranzistori... dumezeu stie ce-o fi pe acollo.... Doar masurarea tensiunilor te ajuta sa-ti faci o idee in cele din urma.

Ceva sugestii domnilor? Ceva idei?

 

Stima,

Editat de oprea_m
Link spre comentariu

Aham, despre cel de pe OLX e vorba. Probabil ca are ceva prin una din surse din moment ce isi ia singur pauza. Teoretic e vreo protectie care inca mai functioneaza, dar daca as fi proprietarul aparatului nu as continua sa-i tot incerc limitele :0 ca e pacat de aparat.

Cel mai nasol ar fi un defect in convertorul de HV, ca sursa de joasa se poate inlocui / modifica /carpi pe cand convertorul mai greu, mai ales daca spatiul nu e generos.

Link spre comentariu

Da, asa este.

Nu stiu ce sa zic.... Aparatul trebuie tinut sub tensiune si masurat cap-coada (adica JT/IT).... As incepe cu condensatorii de filtrare din joasa. Cu putin noroc aia is defecti si l-am pus iar pe picioare...

Daca nu am sa-l iau pe ala atunci peste ceva vreme imi comand din SUA un 120B HP. Acel model este 100% cu tuburi si mult mai usor de lucrat in el.

Editat de oprea_m
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări