Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Arduino UNO - Integrare sistem alarma - deschidere porti.


Postări Recomandate

Habar n-aveam de faptul ca placile cu relee sunt actionate pe nivel LOW si asta pentru ca nu am folosit asa ceva pana acum (si nici nu cred ca voi folosi).

In alta ordine de idei, este o practica proasta ca in "main" sa setezi intai portul - cu sau fara rezistenta pull-up - si abia apoi registrul aferent pentru a face selectia iesirilor sau a intrarilor pentru ca in mod sigur vei avea de-a face cu fenomenul pe care l-ai descris si care este corect. Totusi, in cazul actionarilor cu relee, un impuls fals de actionare s-ar putea sa nu fie perceput de releu, daca durata sa este mai mica decat durata de timp peste care releul anclanseaza (spre exemplu un releu auto de 12V si curent comandat de max.10A are un timp de anclansare de max.20ms, tipic 4ms, iar timpul maxim de desanclansare - dezactivare - este tot de 20ms, tipic 1.2ms).

Dupa cum poate ai observat in programul propus de mine intai am setat registrul DDRB pentru selectarea ca iesire a pinior B.3 si B.4 si abia apoi am setat PORTB pentru nivel logic "0" sau LOW aferent celor 2 pini. Ca urmare imediat dupa starea de RESET, pe pinii B.3 si B.4 va exista nivel LOW, fara sa apara pulsuri de scurta durata.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări