Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SMPS 1 Kw pentru amplificator


Postări Recomandate

Ai rasucit firele? E o posibilitate sa nu incapa pentru ca raman goluri prea mari de aer.  Punand firele paralel o sa acoperi mai uniform fereastra.

Sunt cateva calcule aproximative care te pot ajuta sa iti dai seama daca incape, sau nu sarma in fereastra.

...

In anumit cazuri e mai usor sa folosesti miezuri E pentru ca iti permite sa pui 2 seturi, 3 seturi, sau cate vrei in paralel.

....

https://photos.app.goo.gl/qgxYrFXdROVpSLky1

...

https://photos.app.goo.gl/99CE4udxHGjy3DTy2

La pag 125 incepe un exemplu, poti lua si calcula inainte sa bobinezi ca sa ai o idee, apoi pui sarma pe carcasa.

...

https://photos.app.goo.gl/dmbtco6J2hJXiuH62

...

P.S. Lasa pe cablaj si gauri pentru ETD49, doar pe una din parti, pe primai mai adauga un rand de gauri, astfel poti folosi oricere traf doresti pe aceeasi placa.

Link spre comentariu

Din calcule simpliste la primar ai zis 24spire cu 5 fire din sarma de 0,6mm, deci 1.4mm2x24=33.60mm2

La secundar 15 spire de 0.5mm, vine cam 0.2mm2 x 15 = 3mm2 - la 22spire ai 3 x 22 - 66mm2

.....

Aria ta de cupru practic e 100mm2.

Aici adaugi inca pe atat izolatie si pierderi datorita firelor rotunde.... sa fie 200mm2, hai sa mai dai inca o suplimentare de 100mm2 si ai total 300mm2 bobinaj.

...............

Fereastra la ETD49 este de 35.40 x 19.40 mm = 665 mm2 de fereastra unde sa bobinezi...

Freastra la ETD59 este 44mm x 22mm = 968mm2 fereastra de bobinat

Scazi carcasa un 5-10% si tot esti pe la jumatatea incarcarii unei astfel de ferestre...

...............

Ia da-ne detalii ce ai facut cu carcasa aia, eventual o poza....

https://goo.gl/photos/zyqJbDxSxcvgADtQ6

.....

Aici pe un ETD49 au ingramadit mai mult de 1500W cu factor de utilizare 100%, Primarul e la exterior, firele imbracate in mansoane albe care merg direct la tranzistoare peste placa. Secundarele sunt jos pe placa prin pinii soclului...

Ti-am dat exemplul asta pentru ca e tot o semipunte. si practic e comparabil ca si bobinaj.

Editat de andreigradu
Link spre comentariu
Acum 1 oră, sesebe a spus:

Faine poze!

Daca nu te superi, ce performante are?

Intreb pt ca am si eu unul dar are numai cite 2 tranzistori si diodele tot la jumatate ca nr si a mers pina acum foarte bine cu electrozi de 2.5 si ocazional a mai topit si mai mari.

Cu electrod de 2.5 poti suda sa zic permanent la un curent setat de 110A, Ma refer ca sudezi electrod dupa electrod fara sa intre protectia termica. Evident ca mai ai pauze sa schimbi electrodul, sa cureti zgura, sa asezi materialele, dar practic in timpul lucrarilor nu s-a oprit cu 2.5.

Cu electrod de 3.25 trebuie ridicat curentul la 130-140A. Merge maxim 4 electrozi, apoi inta in protectie termica. Am incercat de 2-3 ori chestia asta cu protectia termica si am renuntat la a forta aparatul. Merg cu electrozi de 2.5 si sunt multumit.

E cumparat de la Dedeman cand au adus primele loturi de invertoare Panzer140MMA in vara 2012, acum nu mai stiu ce piese pun prin aparatele actuale.

.................

E posibil sa ai cate 2 igbt-uri pe ramura ceva mai puternice, iar pe secundar posibil sa ai tot asa diode de curent mai mare, chiar daca sunt doar 2 buc. Am vazut foarte multe aparate mici configurate cum ai aparatul tau.  La minutul 2.39 desface cutia aparatului si poti vedea.

 

..................

Aici ai poze cu celalalt aparat

https://photos.app.goo.gl/zDHBdgz7W8zKLD102

Pentru electrod de 3.25 am celalalt aparat care e demontat Invero160. Mergea perfect cu setare la 120-125A, fiind alta topologie-forward are tensiune mare in gol si aprinde arcul electric pana sa apropii electrodul.

 

Link spre comentariu

Merci!

Ca un sfat dar sa nu te superi, pt imaginile de pe osciloscop utilizeaza ca tip de compresie ".PNG"

Genul acesta de compresie se preteaza cel mai bina la astfel de imagini. Compreseaza bine si nu introduce artefacte. Ex: imagine color de rezolutie 1280*747 format PNG (captura osciloscop la servici) dimensiune 66.23Kb fara pic de artefacte (imagine clara) iar GIF 545*389 format GIF monocrom dimensiune 51.73Kb plina de artefacte.

Link spre comentariu

Daca lucrezi cu 50kHz pe traf nu se justifica litz wire.

Sarma de 0,6-0,65 este belsug.

Nu incerca sa le torsadezi si poti merge cu 6 fire in primar pentru un miez ETD49.

6 spire pe strat in 4 straturi vorbesc despre primar.

Secundarul il intercalezi dupa primele doua straturi de primar.

Foloseste pentru ecranare intre primar si secundar folie de aluminiu (poti gasi si de cupru) adeziva evident spira deschisa.

Aici multi vorbesc dar putin lucreaza...

Editat de Mircea Crisan
Link spre comentariu

Te referi la mine domnule? 

Dacă asa sta treaba nici nu știu dacă are rost sa încerc sa explic motivul pt ca ar fi trebuit sa știi ca am și multa practica în spatele la multe din afirmațiile mele de aici de pe forum. 

Folosind "litz-wire" din fire mai subțiri conductorul de bobinaj devine mai flexibil, mai ușor de bobinat și în consecință ramin goluri mai mici deci un factor de utilizare a ferestrei de bobinaj mai bun. 

Link spre comentariu

Pozele asa au iesit la vremea aceea cu aparatul foto, telefon, sau ce a fost. Pe google le-am pus la dimensiunea lor, nu le-am modificat.  Daca le-a captat bine, sau rau asta e. Ideea e sa se vada cat de cat, sa se distinga si sa se vada spike-uri, forme de unda...etc.

...

Sarma de cupru asa la liber sa cumperi la un pret decent nu prea gasesti , e minim 60 lei/ kg.

E mai eficient sa ai o singura grosime , un 0,5 sau 0,6 mm diametru. Din asta poti configura sectiuni diferite cu o singura sarma.

...

A recomanda sarma de 0.1mm pusa in paralel e oarecum munca de sisif, pentru un secundar sa pui sute de sarme. Apoi sa tai capetele si sa arunci o parte din sarma, sa le desizolezi....E un vis urat... Cred ca mai bine ar cumpara cativa metrii de litz-wire daca doreste.

..............

Banda de cupru se gaseste la www.Laromet.ro trebuie sa cumperi pe firma, are 300mm latime si se poate si taia pe lungime daca cumperi o anumita lungime.

Cateodata au si resturi de role ramase de la alti clienti si poti avea noroc.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări