Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SMPS 1 Kw pentru amplificator


Postări Recomandate

TME este o sursa sigura de CI-uri.

Ai confirmat cu osciloscopul corectitudinea semnalelor pe cele 2 intrari ale IR?

Si cum ai verificat ca lipseste comanda HO?

Ai tensiune ok intre pinii 5 si 6?

 

PS: N-ar trebui sa fie nevoie sa pun eu mereu intrebarile astea...

Regret daca par mai ciufut dar e al nu stiu catelea topic unde trebui sa trag cu dintii de informatii, de cele mai multe ori pe scheme banale ( asa cum este asta ).

Sunt o multime de verificari ce pot fi facute inainte sa se vina cu problema pe forum, si daca asa nu se gaseste raspunsul atunci se vine aici cu o situatie cat mai detaliat prezentata, masuratori si informatii care sa puna totul in context, si mai ales schema, mama ei de schema ca parca e pe bani, o tot cer dar degeaba.

Nu ma intereseaza ce a facut Maxente sau altcineva, ci ma intereseaza ce ai facut tu, daca pana si o rezistenta lipseste sau e diferita, pui schema din nou refacuta de tine. Cat de greu poate fi?

Eu asa fac mereu, voi de ce nu puteti?

Editat de Marian
Link spre comentariu
Vizitator

Marian, multi colegi trateaza lucrurile prea superficial (imi pare rau sa scriu asta), imediat ce intimpina o problema gata, se dau batuti si expun problema aici pe forum...

Eu unul n-as crede ca 3 IR-uri sa fie defecte, IDENTIC, hard to believe, pune niste poze cu ele si cu ce ai facut pe acolo..

 

Intrebarea cea mai pertinenta pentru situatia de fata:

 

Ai osciloscop?

 

Urmatoarea intrebare, ai verificat integritatea diodei bootstrap?

 

 

Link spre comentariu

Are osciloscop pentru ca am vazut o poza pe pagina anterioara cu o oscilograma, a zis acolo ca este iesirea HO dar nu si cum a masurat-o cu osciloscopul.

Am cumparat de la TME o multime de CI-uri de toate felurile, inca n-a dat vreunul gres pana acum.

In cazul de fata se puteau face o multime de verificari pana sa ne dam batuti.

Verificat alimentarea CI-ului si alimentarea flotantei;

Verificat dioda de bootstrap asa cum zici;

Verificat cu osciloscopul, preferabil cu 2 canale, corectitudinea semnalelor de pe intrarile driver-ului;

Verificata flotanta cu osciloscopul ( aici inca nu mi-e clar daca a facut-o corect, n-a explicat cum, si nu-i la fel de simplu ca pe LO, tocmai de-aia e flotanta );

Daca toate sunt ok si totusi iesirea HO lipseste atunci poate ca integratul e defect, insa la fel ca si tie, si mie mi se pare putin probabil ca atatea integrate sa sufere de acelasi defect.

Pdf-ul lor ajuta mult daca este consultat atent pentru ca iti da informatii esentiale despre cum functioneaza si in ce conditii, iti da oscilograme, etc...

In cazul de fata chiar n-as sti ce sa presupun pentru ca nu am destule informatii sa fac o supozitie.

 

PS:

Baiul nu-i ca se expun problemele aici, ca pana la urma de asta exista sectiunea asta.

Baiul este ca destul e multi nu stiu sa-si expuna problema asa cum trebui, sunt foarte abstracti si zgarciti in detalii, si asta a a motivat postarea mea de ieri.

Mai vedeam ieri pe cineva cu un amplificator la care nu-i cupleaza releul boxele, a venit cu acea problema fara sa verifice mai nimic, si asta in conditiile in care este depanator de meserie...Dupa postarea mea de ieri n-a mai zis nimic nici el.

 

 

Editat de Marian
Link spre comentariu
Vizitator

Stai sa inteleg (scuze ca nu am parcurs tot topicul), montajul asta a functionat vreodata?

 

Adica ma refer montajul a functionat si a crapat sau de la bun inceput ai problema cu tensiune continua pe iesirea high?

 

Vezi ca la orice driver cu bootstrap supply, daca IGBT/MOS-FET pe low side part nu este montat fizic, sectiunea high side NU va primi alimentare!

 

Iar masurarea High side out NU se face fata de masa montajului, se face fata de pinul VS, adica low side masori intre pinii COM si LO (notat cu albastru) iar high side masori intre pinii VS si HO, notat cu rosu.

ir2110-vss-1200x800.jpg

Link spre comentariu

Aici am tot tintit cu masuratoarea HO pentru ca nu-s convins ca s-a facut asa cum bine zici.

As aduce o singura completare, masuratoarea HO se face numai cu ajutorul unui traf separator prin care se alimenteaza sursa de testat, si cu pamantarea deconectata de la sursa de masurat, pamantarea ramane doar la clestele de masa al osciloscopului, si acesta se conecteaza la pinul Vs ( cel care merge la sursa mosfetului de sus ), iar plusul sondei merge la HO.

 

Se poate face masuratoare a HO si fara traf separator insa doar cu un osciloscop cu 2 canale capabil de o masuratoare diferentiala, sau desigur cu ajutorul unei sonde diferentiale ( scumpa ).

De asta am zis ca masuratoarea HO nu-i simpla.

Link spre comentariu
Vizitator

Poate masura HO side fara a alimenta de la retea partea de forta a puntii half brige.

 

Adica alimenteaza cu tensiune de 12Vcc IR2110 si partea de PWM, (evident cu tranzistorii de comutare ambii montati, fie IGBT sau MOS-FET) dar nu ii dai +320Vcc pe colector/drena la elementul comutator de la high side, acolo unde scrie 500V max.

 

Ori exact cum ai spus, cu un traf separator sau sonda diferentiala ce ar trebui sa suporte 1kV.

 

Pentru genul de masuratori "live", adica cu partea  de forta alimentata, recomand un traf de retea separator de 100W maxim din care sa alimenteze oscoloscopul dar atentie FARA a lega impamintarea la osciloscop (riscant), cu infasurarile de 230-240Vac, dar cu o izolatie de minim 2500Vac intre infasurari, ar fi ok sa masoare si live DAR PE RIND, iesirile, deoarece daca ar pune masa la sonda 1 la masa montajului si masa sonda 2 la iesiera HB a puntii, face BOOM!!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Am verificat cablajul si am vazut ca pusesem  condensatorul  de bootstrap de 22uf invers, ceea ce cred eu ca a cauzat decesul IR-urilor. Am făcut măsurătorile ca in imaginea lui leco si tot nu am semnal pe H side, în concluzie alt ir2110.

Editat de The_Reaper
Link spre comentariu
2 hours ago, The_Reaper said:

Am făcut măsurătorile ca in imaginea lui leco

Cu traf separator?

 

2 hours ago, The_Reaper said:

pusesem  condensatorul  de bootstrap de 22uf invers, ceea ce cred eu ca a cauzat decesul IR-urilor

Putin probabil ( spre deloc ).

Inversarea acelui cond duce la decesul lui, el polarizat invers pune practic scurt pe alimentarea flotanta, dar nu si pe IR.

Probabil condul n-a pocnit gratie limitarii de la 7812 ( mie si asta mi se pare putin probabil ). 

 

Intrebare:

De ce mama masii crezi ca te-am intrebat daca ai masurat tensiunile pe integrat?

Cat ar fi durat sa faci asta? 
In caz ca n-ai timp de noi spune si se rezolva...

Editat de Marian
Link spre comentariu

Marian, imi cer scuze, stau prost cu timpul liber, asa este cand locuiesti la tara.

Acum revenind la masuratori, fix de tensiunea intre pinii 5 si 6 uitasem.S-a rezolvat am aprox 12v intre pinii 5 si 6 si am gasit si vinovatul, un traseu intrerupt fix in pinul 5.

yyy.png 5v/div /5us, sus high side jos low side

 

Masuratorile au fost facute ca in imagiea pusa de Dj Leco fara a alimenta partea de forta, doar patea de comanda.schema.pdf

Editat de The_Reaper
Link spre comentariu

Vad acolo 2 oscilograme in contratimp deci inteleg ca ai masurat simultan ambele iesiri, noroc ca n-ai si alimentat cu HV...

Nu poti vizualiza cu osciloscopul simultan ambele iesiri la un driver cu flotanta ( oricare ar fi el ) pentru ca prin clestii de masa faci scurt intre pinii VS si Com de la driver.

In cel mai bun caz, fara HV masuratoarea este irelevanta.

Cu HV se lasa garantat cu fum... 

Cu alimentarea HV activa poti monitoriza simultan doar cu o sonda diferentiala pentru HO, altfel vizualizezi doar cate una dintre iesiri, pentru LO nu ai nevoie de traf separator deoarece clestele de masa al oscului ( la care este legata pamantarea lui ) merge la pinul Com. Pentru HO neaparat ai nevoie de traf separator deoarece clestele de masa trebui agatat la pinul Vs. 

Merge si cum zice Leco cu osciloscopul alimentat din traf separator si cu pamantarea decuplata de la el, insa este riscant din punct de vedere al electrosecuritatii ( daca atingi din greseala de masa osciloscopului te curentezi ). 

Poti vizualiza simultan ambele canale doar pe intrarile driverului fara traf separator pentru ca acelea sunt raportate la com amandoua.

 

De asta tot insist cu detaliile, probabil ca par tracasant insa cand te joci cu reteaua o mica neatentie poate face diferenta dintre viata si moarte!

E chiar atat de periculos sa lucrezi la surse alimentate din retea fara sa stii foarte bine ce faci!

Link spre comentariu
Vizitator

CITAT:     pentru LO nu ai nevoie de traf separator deoarece clestele de masa al oscului ( la care este legata pamantarea lui ) merge la pinul Com

 

Iar o sa spui ca ma leg de maruntisuri. Sau ca nu am inteles ce ai vrut sa spui (oricum as avea o scuza, niciodata nu m-am simtit mai rau ca in primavara asta). Asa ca o sa pun o intrebare ca de incepator: cu impamantarea legata la osc si fara traf separator poti pune clestele sondei la ceea ce eu am numit "masa intrare"? Adica pinul Com (de fapt COM)?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări