Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Intrebare despre potentiometru volum la amp pe lampi


Postări Recomandate

<<Schema este cea de la traviata,care are pot de 1 M si incerc sa descopar de ce nu am bass destul .M-am gandit ca de la val potentiometrului ar fi lipsa de bass... >>

Problema omului era asta...sa nu batem campii! Daca vreti sa ajutati dati-i omului solutii nu intepaturi inutile.Eu oricum nu-mi pierd timpul cu barfe.

100k in loc de 1M nu-ti afecteaza raspunsul la frecvente joase decat daca inainte de potentiometru ai o reactanta capacitiva importanta.Sa spunem de exemplu un condensator de 10nF a carui reactanta la 10Hz este in jur de160k.Asa ca trebuie cautata in alta parte cauza.De aceea si Viorel a intrebat de OT ! Poate acum e mai clar.Sa aveti ganduri bune...

Link spre comentariu

Da, s-a deraiat de la titlu topic unde esenta era cum influenteaza valoarea pot. de volum raspunsul amplificatorului si nicidecum traful de iesire sau condensatoarele de cuplaj.

 

Cel mai usor se pune in evidenta la semnal sqw de exemplu la 10kHz.Am luat ca exemplu un potentiometru de 1M log deoarece la valoare marita se observa mai usor fenomenul in oscilogramele prezentate.Este vorba de un etaj simplu de amplif. cu trioda 6H8C cu semnal aplicat din generator iesire 600 ohmi pe potentiometru si vizualizat semnalul amplificat in anod.

1 Semnal cu potmetru la maximattachicon.gifpost-206638-0-77024100-1461606033.jpg

2 Potmetru redus la 900kattachicon.gifpost-206638-0-73854800-1461566799.jpg

3 Redus la 700kattachicon.gifpost-206638-0-43077900-1461566810.jpg

4 Tot in pozitia de 700k a potentiometrului dar la frecventa de 16khz sqwattachicon.gifpost-206638-0-15083400-1461606051.jpg

Daca exista corector de ton ,dupa etajul ce contine potmetrul de volum, se poate reface forma semnalului sqw prin accentuarea moderata a amplificarii frecventelor inalte,.

Concluziile de la cei interesati...

 

 

 

Sper să nu greșesc prea tare, în lipsa unui corector de ton se poate folosii un ”circuit” treble bleed:

treble_bleed.png

Link spre comentariu

La 100kO si 100nF frecventa de taiere este de 16Hz. Chiar daca exista intr-adevar o oarecare atenuare in banda audio joasa, e aproape insesizabila cea datorata strict acestei cauze.

 

La amplificatorul pe care-l foloseste initiatorul eu vad ca o posibila cauza a lipsei de bass imbatranirea condensatorilor electrolitici de pe circuitele de autonegativare (aproape sigur exista) din catozii tuburilor din lantul de amplificare. Deci, initiator, uita-te dupa electrolitici de 100uF sau 47uF /12-25V paralel pe rezistori de ordinul catorva zeci sau sute de ohmi in catozii tuburilor.

 

Mai este posibila, dar mult mai putin probabila (eu am intalnit totusi fenomenul o data sau de doua ori) devalorizarea unor condensatori de cuplaj intre etaje (fix cei de 100nF pomeniti de un coleg mai sus) de obicei sunt de tip "caramea", cu polipropilena, si in mod normal n-ar avea motive, dar... se intampla si inexplicabile.

Link spre comentariu

Ideal ar fi 47 Kohm, cu semnal pe intrare de 0,7Vvv, daca sursa de semnal e un CD Player, dar in cazul de fata chiar nu mai conteaza...va dati seama ca reactanta primarului din traful de iesire la frecventa de 20Hz e de 1000x mai mica decat la frecventa 20 KHz, deci liniaritate...inexistenta. Nici urechile noastre nu sunt liniare, nici ca frecventa, nici in ceea ce priveste volumul. 100Kohm e foarte OK, la Aritma(SE cu EL84) se potriveste foarte bine 100Kohmi.

Link spre comentariu
Vizitator viobio

In 99,9% din cazuri , lipsa frecvențelor joase se datoreaza folosirii unor trsnsformatoare de iesire cit " degetul " , recuperate din te miri ce aparaturi sau bobinate pe tot felul de fierotenii.Daca tot vrei amp cu tuburi , stringi banuti , nu te grabesti , ca este pentru sufletul tau , cumperi componente de calitate si....o sa ai un amp care amplifica frumos .

Ce nu inteleg sau nu au inteles multi pina acum , si cel mai simplu si banal SE , sa luam exemplul cu EL84 , tot costa citeva sute de lei daca vrei sa ai un amp intredevar bun , daca vrei o flasneta , vorba domnului < valderama > poti folosi orice fierotenie gasita prin spatele blocului .

De citit , eventual de retinut ce s-a scris in acel link .

 

http://www.elforum.info/topic/117456-se-adevarat-cu-el84ecc81/?hl=el84

Editat de viobio
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări