Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Win7 nu mai vede imprimanta


tiptronic

Postări Recomandate

Servus,

 

Windows 7 Enterprise nu mai gaseste imprimanta. Orice document incerc sa printez, se blocheaza programul respectiv: Excell, Word, PDF, ExpressPCB etc.

 

USB-urile functioneaza normal cu hard extern, mouse, KB, stick etc.

 

Am copiat usbprint.inf, din alt calculator, cum am citit pe net, tot nu merge.

 

Am dat update la driveri de usb, tot degeaba.

 

Am trei imprimante instalate, nu le mai vede pe niciuna.

 

Va rog, un sfat pentru rezolvare.

 

Posted Image

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

@nico_2010, am facut toate operatiile enumerate de tine, am reinstalat driveri, am inlocuit cabluri, am dus imprimanta la alt calculator (e ok), degeaba.

 

Pana la urma ajung la reinstalarea Win7.

 

Mi-a spus cineva ca Microsoft, prin update-uri, baga bete-n roate Windows-ului 7, ca sa ne forteze sa-l upgradam la 10. Coincidenta sau nu, dupa ultimul update, s-a busit vindozu' :mort :nerv

 

Dar eu nu vreau 10...

Link spre comentariu

Pune te rog o poza cu device manager-ul.

 

Click dreapa pe My Computer -> Manage --> apare o fereasta. In lista din stanga ai device manager (click pe el) si o capura de ecran. In lista de device-uri apare ceva cu caracterul ? (cred ca-o galben).

 

Windows-ul este cu licenta ?

 

Eventual in jurul orei 20 sunt acasa - daca ai un TW (Team Viewer), sau altceva echivalent incerc eu sa te ajut.

Link spre comentariu

Am scris in posturile anterioare ca am schimbat cabluri, instalat driveri (originali), nu vreau sa repet ce am scris deja. Toate cele 3 (trei) imprimante au disparut!

 

Daca aveti idei, va rog sa postati, daca doar doriti sa acumulati posturi, va rog sa va abtineti.

 

Multumesc!

Ok,am inteles,atunci mai incercati inca o chestie : denzistalati antivirusul si restartati calculatorul...dupa denzistalarea antivirusului....

Iar apoi incercati sa denzistalati driverul la imprimanta....si restartati calculatorul din nou,iar apoi incercati sa reinstalati din nou driverul imprimantei.

 

Iar daca tot nu merge nici asa,atunci sigur aveti vreun virus in calculator care nu vrea sa va lase sa instalati cu succes imprimanta.

Aaaa,si inca ceva,daca instalati din nou wind......7,atunci sa-i dezactivati optiunea de actualizari la wind....imediat dupa instalarea wind..... :reytre

Va multumesc pentru intelegere !

Editat de FLORIN IORDACHE
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări