Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cu ce lipim componentele ?


Vizitator viobio

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Am crezut ca la firma ta se fac lipituri cu Ag ... daca nu , asta e , multumim pentru participarea la discutii .

Electronica se poate face in multe feluri , e ca la femei : unora le plac blondele , unora brunetele iar altora roscatele .

Dar exista si unii , mai diferiti , carora le plac caruntele :) !

Sper ca stii de gluma .

Oricum e interesanta partea cu semiconductoarele ZETEX .

Atentie , calitatea extrema nu inseamna neaparat audiofilie .

Link spre comentariu

Lasa ca iti fac o fotografie maine sa vezi cu ce aliaj lucrez eu...e chiar cel mai scump de pe piata si bineinteles e ca e cu argint, dar daca nu folosesti cablaje aurite , este absolut inutil, ba chiar da batai de cap uneori .Pt ca am lipit peste un deceniu am o viteza foarte mare de lucru , practic , pot relipi cam 400-600 de smd-uri pe ora fara probleme, dar ma simt mai bine cand sunt luat in ras de asazisele lipitori de profesie, aia care munceste , nu gandeste.Ma simt si eu mai intelectual...uit ca de fapt , pt o bucata de paine am lipit de mi-au iesit ochii din cap si la propriu si la figurat.

Link spre comentariu

Ei...da de ce ai taiat din fraza?Textul suna cam asa:

"...asadar ma simt mai bine cand sunt luat in ras de asazisele lipitori de profesie, aia care munceste , nu gandeste, asa ma simt si eu mai intelectual!"

altfel se intelege ca nu am simtul umorului si sa mor daca nu mor de ras cand ma uit in oglinda!

Abia ma pot barbieri...dar se lasa mereu cu sange .

@Rx-TX

aceeasi preferinta o aveam si eu in tara.

Editat de R2R
Link spre comentariu

 

Atentie , calitatea extrema nu inseamna neaparat audiofilie .

 

conteaza cu ce lipesti mai mult decat cum si ce lipesti?

Sa presupun ca incurajezi folosirea unor astfel de piese in audio?

 

Posted Image

 

 

Poate trebuie auplatina in doua diamantul Nilului ca sa lipim dintr-astea:

 

ztx1051 la stanga si ztx1055a la dreapta

 

 

Posted Image

 

asta e un mesaj special pt domnul cu ztx851...nu de alta da fabrica arunca lunar tone de pcb-uri cu ztx651, 751, 851 si 951....si daca pun poze cu trz recuperati nu da bine in foto...prestigiu, chestii, socoteli...

Editat de R2R
Link spre comentariu

:rade: Viorel are cu totul alte scopuri decat argintul din aliajul meu de lipit... I-am explicat clar ca lipsa termenului de "aliaj" este o omitere aproape naturala, exact cum vorbeste orice om despre aurul din bijuterii fara sa precizeze ca si aici este vorba despre un aliaj. Chiar i-am adus un citat subliniat cu rosu despre un aliaj japonez folosit foarte des in lipiturile facute cu mana, aliaj pe care il folosesc si eu. Deasemenea i-am spus negru pe alb chiar pe acel forum, ca sa nu mai fie in confuzie, ca pe semnal mic folosesc cablu din argint (cu izolatie de teflon adaug eu acum) iar cablul pentru boxe este cupru OFC argintat. Mai mult, stie ca prefer argintul tocmai din cauza efectului pelicular si mare atentie... efectului de proximitate, fenomene care se manifesta de la 50hz si chiar semnificativ in banda de 20khz-192khz , banda unde la DAC-urile moderne exista "viata". Nu mai vorbim despre DSD 512 cu cei aproape 25Mhz.... Viorel stie toate astea dar el urmareste (il citez) : "Te mai bag in seama dupa ce face unu ampul SARA 2016 si o da de gard cu el.Pe simulare este una ,in realitate alta ;o stii si tu dar te minti singur." Bineanteles ca SARA-2016 canta si ma incanta aproape zilnic , aparatul existand in realitate de mai bine de un an, de cand am conceput aceasta varianta. :)

 

In fine, cel mai bine ar fi sa nu ma mai "bage in seama" cum nici eu nu-l bag pe el si sa nu-mi mai doreasca cu orice pret esecul :rade:

. ai intuit foarte bine, banda de lucru a amplificatorului la care folosesc extensiv argintul este de 1,3Mhz(-3dB), perfect stabil, fara pic de ringing sau overshoot la semnalul treapta. Dar nu stiu cat de mult intereseaza treaba asta cata vreme nu este un proiect public (inca). ;)

post-231471-0-04848600-1481494039_thumb.jpg

post-231471-0-10302100-1481494582_thumb.jpg

Editat de RaimondAudio
Link spre comentariu

Vine Craciunul , ar trebui sa fim mult mai toleranti .

Cuvintele lipsa de genul " aliaj " au fost completate cu altele , mai dure , scrise printre randuri ... e pacat .

Ne facem ca nu s-a intamplat nimic , incercam sa adoptam o atitudine ZEN pentru cat mai mult timp posibil si gata , totul e sters cu buretele .

Link spre comentariu

Intrebarea mea e alta...Viobio face amplificatoare de chitara si le vinde pe piata europeana LEGAL...

Normele ROHS sunt norme obligatorii pt a vinde in EU.Daca el nu agreeaza aliajele cu argint ci pe cele cu plumb...

 

Eu sunt convins suta la suta ca nu se pot obtine performante superioare cu aliaje ROHS fata de cele clasice fie ele cu aur si argint in doua .

Eu am lucrat cu ess9018 si stiu cu ce am lipit modelele preliminare...AP system 2 care masoara la -120db thd +n nu a putut masura nimic in conditiile in care aveam niste cabluri de 1m , nicidecum argintate, intre pcb si analizor, iar iesirea de linie nu are impedanta de iesire de 0.001ohmi

Dar pinii integratelor si componentelor pasive sunt argintate?Foarte rar.

Una dintre conditiile IPC2 si IPC3 este ca aliajul de lipit sa nu acopere pinii rezistentelor integral sau sa urce in sus si sa atinga capsula de plastic ori ceramica.Dar contactul intre terminalele stanate si pasta carbonica ori tantal...ce rezistenta asigura...

Condensatorii Nichicon Muse din seriile vechi au picioare de OTEL.La fel multi condensatori nepolarizati si rezistente din asazisele serii audiofile.

 

Se exagereaza la greu din toate directiile.

Asa ca mai bine lasati-o moarta!

Cand o sa-mi iau primul Audio precision va promit ca o sa pun poze cu masuratori ale unor montaje conectate cu sarma de otel .De-a dracului si va arat cata vrajeala zace in audiofilia asta!

Link spre comentariu

Repet : calitatea extrema nu are legatura directa cu audiofilia .

In cel mai rau caz , audiofilia mioritica are legatura cu marketingul mincinos , prin supraevaluarea calitatii unor produse .

In timp , unii chiar ajung sa creda in gogosile fierte in ulei de sarpe , dar treaba e limitata .

Tine doar la analfabetii functionali care castiga usor banu' .

Restul sunt mult mai cumpatati , dar si aia sunt audiofili , nu ? Deci si ei vor calitate , dar la pretul corect .

Singurul lucru care conteaza este calitatea , la superlativ .

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări