Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pareri boxe sansui 80'


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Eu nu ma arunc aiurea in discutii (cum fac alti colegi), daca nu am experimentat cel putin o data o situatie de gen.

Pacat ca experimentul tau nu este decat partial potrivit. Cele doua traductoare au caracteristici diferite bine, si, in acea perioada, japonezii adoptau pentru filtre solutii de acest fel pentru incintele de casa. De altfel wooferele folosite "cadeau" puternic peste 1.000 Hz, fara a avea caracteristica foarte neregulata dupa ce panta devenea abrupta (break-up).

 

@kmize,

Daca mai citetsti ce am scris de cateva zeci de ori, te documentezi si nu te arunci sa "combati", vei avea de castigat.

In general, merele si perele, desi cresc in copaci, acestia sunt diferiti.

 

No more comments.

Link spre comentariu

@VTP Nu ma arunc niciodata sa "combat" si raspunsurile care le dau, le dau cu respect si bine documentant persoanelor cu care am conversatii. Repet ce am zis si in celalalt post, nu inteleg scopul postarilor dumneavoastra catre mine. Cat despre documentare, sunt destul de documentat si am ascultat cateva sute de boxe si difuzoare (de la Metaphor si B&W pana la SAL si JBL, si sper ca voi continua) si am participat la destule proiecte cat sa imi pot da cu parerea. Sunt si eu fanul unor incinte vintage, dar asa cum am spus si anterior, boxele din ziua de astazi exceleaza deoarece materialele din care sunt construite difuzoarele cat si componentele din crossovere s-au schimbat si au evoluat si sunt sigur ca acele companii ce tin la reputatia lor nu ar investii in materiale alese prost. Cat despre aceste boxe Sansui, mi-am dat cu parerea deoarece le-am detinut si stiu cum se aud, nu am citit pe schema si in cartea tehnica si m-am dat zmeu, tin minte foarte clar cum se auzeau 4 voci pe Coco Jamboo si cum tiuia tweeterul pe Captain Jack.

 

Ceva de citit despre difuzoare din diferite materiale: http://www.nutshellhifi.com/library/speaker-design2.htmlSi un filmulet de la Bowers & Wilkins: http://www.bowers-wilkins.com/Discover/Discover/Technologies/Kevlar.htmlSi terminand cu offtopic-ul, de ce nu puneti un filmulet cu difuzorul ala de bas de la Sansui, sa vedem si noi cum au iesit modificarile la filtre.

Editat de kmykze
Link spre comentariu

Oare chiar atat de Jmecherie sa fie acel woofer? Difuzorul trebuie sa fie prea bun sa se taie singur atat de brusc.Cred ca mai ieftin ieseau cu filtrul...dar nu pentru atatea goarne oribile.

SPL-ul nu are mare legatura cu calitatea...(ca tot se vorbea de asta)....si nici Sansui nu mai sunt daca au difuzoare Yamaha. Sensibilitatea unui traductor pe mine ma ajuta sa fac dintr-un amplificator de 3w...o bijuterie de dat petrecere..daca vorbim de 98db pe incinte. Calitatea traductorului sta in alte manevre.

Eu la incintele mele de acasa am doar 1uf pe inalte.......dar vorbim de un difuzor fullrange de generatie noua,gandit sa nu se strambe in 16 feluri cand reda 3khz..plus altele care duc la ce am spus la inceput. Stiu ca in Romania nu sunt banuti pentru boxe si nu toti avem posibilitati pentru ce ne dorim Multi vor sa incerce toate incintele care se gasesc pe olx si nu numai....insa eu unul nu mai vreau asta.Sunt satul de tot ce mi-a trecut prin mana in materie de boxe vechi. Nu spun ca am avut 30 de perechi...dar cate au fost,au ajuns. Ce mi-a ramas in suflet si inca le mai am acasa ca si boxe vechi...sunt T+A Criterion TMR 80....in rest piua. Daca as putea sa ascult ceva din cele vechi...as vrea Sony ss-gr1.

Editat de dj_bryz
Link spre comentariu

Ideea este ca la sfarsitul anilor 70 si inceputul anilor 80 ai secolului trecut aceste incinte - si foarte multe altele, erau oferite catre segmentul de piata audio consumer, asa ca trebuiau sa se incadreze intr-o anumita limita de pret. Segmentul de piata audiofil exista dar era extrem de restrans, ofertele pt el practic nu apareau in cataloagele comerciale.

Iar segmentul incintelor era probabil cel mai slab reprezentat comercial in zona audiofila, si acolo mai mult in GB si SUA (japonezii aveau case si camere mici asa ca nu prea ii interesau uriasele Klipsch sau Tannoy).

Sansui oferea niste boxe mari fizic - impresionante si foarte aratoase - pt acea vreme. Si erau destul de scumpe, ceea ce arata o incredibil de reusita viziune comerciala, daca pana acum inclusiv au reusit sa pacaleasca lumea.

Editat de shambala
Link spre comentariu

Totusi, sunt necesare unele precizari, ca sa nu ramana oamenii grabiti cu o imagine deformata din zona hi-fi-ului:

- in cataloagele de consumer electronics din decadele '60, '70 si inceputul '80 era prezentata, pentru pietele cu vanzari mari, toata gama de componente audio, inclusiv gama completa de incinte, lucru usor verificabil pentru ca pe net se gasesc cataloagele majoritatii firmelor mari, in special cele japoneze care acopereau cel mai mare sector de vanzari. Unele firme, scoteau, pentru un sector restrans, componente cu pretentii, cu preturi ridicate. Acestea au pregatit aparitia exagerarilor audiofile de mai tarziu, si, nu trebuie sa uitam ca la acea vreme era modalitatea de baza pentru reclama, atat pentru productia de masa cat si pentru cea pentru anumite piete.

- in zona asiatica, japonezii si nu numai ei au spatii de locuit relativ mici comparativ cu europenii sau americanii, dar, ca melomani si ulterior cotati ca audiofili, nu s-au limitat la incinte bookshelf. Ba din contra, in Asia se gasesc cumparatorii pentru incintele de referinta ale firmelor cu traditie, atat din Asia (Japonia) cat si din America si Europa. Si acest lucru il gasiti pe net.

- daca comparati incintele produse in acele decade se va reliefa o asemanare destul de pronuntata atat a parametrilor de baza, a dimensiunilor si a gamei de pret pentru majoritatea firmelor japoneze;

 

@dj_bryz

 

Le stii, vericulle! :26 My respects! :rade:

Link spre comentariu

Ba din contra, in Asia se gasesc cumparatorii pentru incintele de referinta ale firmelor cu traditie, atat din Asia (Japonia) cat si din America si Europa. Si acest lucru il gasiti pe net.

Da, acum. In acei ani numarul cumparatorilor asiatici de boxe cat un semineu era infinit de mic fata de prezent. La fel cum si numarul asiaticilor cu bani pt asa ceva era infinit de mic fata de situatia din zilele noastre.

Link spre comentariu

Da, acum. In acei ani numarul cumparatorilor asiatici de boxe cat un semineu era infinit de mic fata de prezent. La fel cum si numarul asiaticilor cu bani pt asa ceva era infinit de mic fata de situatia din zilele noastre.

NIET! Te inseli! Nicio firma serioasa nu si-a livrat realizarile de varf cu containerul!

Daca ATUNCI erau (exemplu) 1.000.000 de potentiali clienti de seminee audio, azi pot fi 100.000.000 de potentiali clienti, doar ca ATUNCI se ofereau pe piata 100.000 de perechi per total, iar ACUM, cu noii intrati pe piata nu se ajunge la 1.000.000 de perechi!

Producatorii traditionali NU sunt romani, nu au mentalitatea noastra!

 

@paul_ral,

Foarte frumoase mastile lor. Si per total in conditie f.f.f. buna!

Sa te bucuri de ele!

Link spre comentariu

Indiferent ca este vorba de Sansui, Yamaha, Dali, Cabasse sau orice alta firma, un lucru nu il intelege marea majoritate a celor pentru care sunetul are o diviziune;

 

Perceptia fiecarui individ se face pe ceea ce ii place sa asculte. Daca luam un amplificator, o pereche de boxe si o sursa oarecare, degeaba veti pune Modern Talking unui ascultator de ateneu, pentru ca NU stie cum trebuie sa sune. Si viceversa este valabila, desigur.

Si atunci acele scule oarecare vor fi categorisite drept trancote de fiecare parte. Pentru ca NU exista boxe care sa sune perfect pe orice gen muzical.

IMHO.

Link spre comentariu
  • 8 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări