Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Robinet Cismea curte


Postări Recomandate

Va salut 

Am o mica problema cu cismeaua din curte si nu gasesc robinetul sa-l cumpar .

rog daca cineva stie cum se numeste sa imi spuna si mie .

Este un robinet cu bila(sfera) cu o gaura in corp si Bila  prin care iarna se goleste apa in groapa de evacuare .

Este acel robinet ce se acctioneaza doar iarna cu ajutorul unei tije lungi .

Multumesc celor care se vor obosi sa imi raspunda .

Editat de pop_ady44
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Eu am montat in canal un teu cu doi robineti cu bila normali. Unul din robineti este folosit la evacuarea apei. E putin mai aiurea ca trebuie sa ma bag in canal, dar de doua ori pe an nu moare nimeni. O sa-mi fac o scula sa actionez robinetii de sus...o tija cu doua cracane.

Link spre comentariu

Nu este nici unu ca si acela ce il am eu .

Acel robinet este un robinet de trecere, dar care intr-o parte a sferei are o gaura, care comunica pe pozitia inchis, cu o gaura data in partea de jos, ca sa se goleasca coloana de apa jos ,iarna impiedicand inghetul.

 

O sa fac ceva poze la acel robinet ca sa se inteleaga mai bine despre ce este vorba.

Link spre comentariu

Nu sunt robineti cu 3 cai si nici cum o postat colegu @manolo ,sunt niste robineti la care bila are intr-o parte o alezare (spre evacuare),si in orificiu prin care comunica cu camera dintre corpul robinetului si bila .in acea camera este data o gaura in partea de jos si pe acolo apa se scurge jos .

Deci aici e o singura tije care face toata treaba,nu tebuie actionata nici o alta maneta sau rozeta  .

 

acuma ar fi o treaba ca producatorul cismelei sa faca  acea bila la comanda si sa o monteze in robineti normalii.

Editat de pop_ady44
Link spre comentariu

Eu am inteles ce cauti....ideea robinetului nu este rea...printr-o singura actionare se inchide accesul apei si se goleste si instalatia care duce la cismea.

As vrea si eu astfel de robinet...dar nu stiu unde-l gasim. Am cautat si eu cu nenea google..... dar nimic. 

Link spre comentariu

. Am cautat si eu cu nenea google..... dar nimic. 

Parca eu nu am cautat?dar daca nu sti denumirea e mai greu de cautat.

 

Eu am gasit la o firma in Baia Mare ceva nemtesc dar e destul de scump .80 lei bucata .Cand revin acasa o sa ma duc sa-mi cumpar.

Editat de pop_ady44
Link spre comentariu

Io l-am vazut pe la vreo 350 lei, nu ca ar fi mare diferenta.....

Poti face asa: pui si un robinet in interior mai sus decat cel exterior. Iarna inchizi cel interior si il lasi deschis in pemanenta pe cel exterior.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări