Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

programator CH341A


Postări Recomandate

Vizitator
5 minutes ago, yokoono said:

. Mai are el pe ici pe colo niste cuvinte in rusa dar nu am mai zis nimic.

Nu conteaza, e bun asa cum este!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 90
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Acum 1 oră, Costica LCD a spus:

acum am RT-ul pentru VCT-uri.....

 

Costica sa vad eu cum scrii un VCT49X3G PZ F1000 sau VCT6953P cu RT809H , ca RT-ul stie doar de doua VCT-urii si anume VCT6973G si VCT7993P si alte VCT-uri nu poti scrie cu el am incercat si nu merge

Editat de Florinel TV
Link spre comentariu
4 minutes ago, Costica LCD said:

Nu conteaza, e bun asa cum este!

Si uite o modificare pe circuitul electronic al lui ch341a. Se trece alimentarea integratului de pe 5 pe 3,3v. Asfel pe portile integratului nu mai ies 5v periculosi pentru memorie. Suplimentar pe bara de 3,3v se lipeste si un mic electrolitic. Mai este o modificare care imbunatateste citirea spi-urilor in circuit dar o public maine. Acum ma dor ochii.

 

ch341_prog.jpg

Link spre comentariu
Acum 5 minute, yokoono a spus:

Si uite o modificare pe circuitul electronic al lui ch341a. Se trece alimentarea integratului de pe 5 pe 3,3v. Asfel pe portile integratului nu mai ies 5v periculosi pentru memorie. Suplimentar pe bara de 3,3v se lipeste si un mic electrolitic. Mai este o modificare care imbunatateste citirea spi-urilor in circuit dar o public maine. Acum ma dor ochii.

 

Bun si daca citesti o memorie care se alimenteaza cu 5v atunci nu o mai citeste corect pe 3,3v

Link spre comentariu
Vizitator
22 minutes ago, Florinel TV said:

 

Costica sa vad eu cum scrii un VCT49X3G PZ F1000 sau VCT6953P cu RT809H , ca RT-ul stie doar de doua VCT-urii si anume VCT6973G si VCT7993P si alte VCT-uri nu poti scrie cu el am incercat si nu merge

Nu te contrazic Florine, de aceea nici nu-l vand, il tin acolo ca nu se stie....

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Eu am vorbit cu chinezi sa bage si la RT809H mai multe VTC-uri in lista si mi-a spus ca nu se poate deocamdata , hai sa-ti mai spun inca una tare de tot , detectez un spi 25L4006 asa scria pe spi , la RT809H spune ca este 25L4005 la TNM tot 25L4005 la Postal 3 tot 25L4005 , cu RT809F si cu TL866A nu am mai incercat , cu TL866A dau detect si imi da mai multe devince din care sa aleg , atunci de ce scrie pe ia ca este 25L4006 si ia este 25L4005 cum o detecteaza programatoarele , bun eu am scriso cum a spus programatoarele ca daca selectam ce scrie pe ia nu vroia so scrie , eu cred ca este o greseala din fabrica la ic-ul spi

altfel numi explic

Link spre comentariu
Vizitator

Am mai facut un test si anume am salvat flashul 25q16 si cu vechea versiune 1.17 care stiu ca este ok la citire/scriere si facind comparatie intre dumpurile salvate sunt exact aceleasi, deci versiunea de soft a rusului se poate folosi cu incredere.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Vizitator
5 hours ago, Florinel TV said:

Eu am vorbit cu chinezi sa bage si la RT809H mai multe VTC-uri in lista si mi-a spus ca nu se poate deocamdata , hai sa-ti mai spun inca una tare de tot , detectez un spi 25L4006 asa scria pe spi , la RT809H spune ca este 25L4005 la TNM tot 25L4005 la Postal 3 tot 25L4005 , cu RT809F si cu TL866A nu am mai incercat , cu TL866A dau detect si imi da mai multe devince din care sa aleg , atunci de ce scrie pe ia ca este 25L4006 si ia este 25L4005 cum o detecteaza programatoarele , bun eu am scriso cum a spus programatoarele ca daca selectam ce scrie pe ia nu vroia so scrie , eu cred ca este o greseala din fabrica la ic-ul spi

altfel numi explic

25L4005 sau 25L4006 are aceiasi capacitate 512kb, flashurile spi au toate acelasi algorithm de citire/scriere doar atunci cind programul poate citi ID-ul device-ului iti arata exact producatorul, altfel o clasifica dupa capacitate si ii aloca un producator apropiat, de regula winbond ca e mai universal....marea belea cu algorithmul de citire/scriere e la nandurile flash......

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Vizitator

O interfata foarte reusita cu efecte sonore pe care eu de obicei le dezactivez dar acestea chiar merita lasate pe default, nu mai zic de melodia de prezentare a softului cu pisicile care se trag de coada....:aplauze:aplauze:aplauze

 

116045932_testrusnac.JPG.65e9979c51bc777f46334fcadb76cd10.JPG

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
La 03.05.2019 la 21:04, modoran a spus:

Ruleaza si la mine pe windows 10 x64 ultimul build

Pe ce ai rulat programul, pe laptop sau PC???

Se pare ca versiunea de ch341a de la rusi, ceea pe care eu am laudat-o prea mult...e o mare pacaleala...de la ora 8 dimineta tot incec pe doua laptopuri sa rulez acest soft si nu mai reusesc deloc, am instalat si reinstalat softuri de ma gasit toti dracii, dar fara niciun rezultat..cind accesez aplicatia apare eroarea de jos, nu stiu cum dracu' sa potrivit pe PC ca si ambele laptopuri au acelasi windows7 cu aceiasi versiune.....probabil e o chestie de hardware pe care laptopul nu o suporta...

 

Unul din laptopuri este dual core cu sistem de operare win7, celalalt este I5 cu win7.....

 

Image result for msvcp100.dll

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
1 oră în urmă, modoran a spus:

Trebuie instalat vs 2010 runtime, nu-i nici o pacaleala

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=5555

 

Eu am astea instalate de obicei, se cunoaște doar după numele librăriei ce lipsește ce anume trebuie instalat

Am instalat si degeaba...intrebarea era pe ce iti merge, calculator sau laptop???

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări