Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radioreceptor Gloria


Vizitator skodaru

Postări Recomandate

Spune-le asta si celor care sustin ca Gloria a fost fabricata incepand din 72.Eu n-am avut succes sa-i lamuresc,desi stiu sigur ca in 74 a fost bagata in serie pe banda.

La ce te referi cand spui ca arata altfel prototipul decat varianta din comert?

PCB frumos ,inscriptionat pe fata componentelor, inscriptionat si pe fata imprimata, frumos , precizie, un pertinax de calitate, aranjamentul conductorilor de conexiune aranjati frumos. Ce a ramas adevarat cind au aparut la vinzare, PRETUL, n-i s-a spus ca va costa circa 1400lei, si asa a fost.

Link spre comentariu

Ok,credeam ca au fost diferente de ordin estetic la caseta...e normal sa fie asa.Nu era notiunea de prototip,asta insemna un singur exemplar.Nu pot vorbi despre ce se intampla la Electronica,insa la Tehnoton(organizat dupa chipul si asemanarea Electronica),era seria zero,constituita din 50 exemplare.Evident ca nu se facea rabat la calitate iar lucrul era ingrijit la acest lot.Dupa aceasta serie urmau optimizarile pt lucrul la banda,si aici asa zisa uzinare isi spunea cuvantul.Adica exact ce spuneai,de ce sa inscriptionam cablajul cand se poate si fara,de ce sa nu scurtam traseul de cablare,de ce sa montam grila metalica daca se poate si din plastic,si mai mult nu are rost sa ne lungim cu exemplele,pt ca ar deveni plictisitoare postarea.Acum daca e s-o luam pe a' dreapta,nu firele cablate ingrijit sau inscriptionarea cablajului faceau diferenta in ce priveste performanta aparatului.Pana in 80 au fost scoase exemplare de calitate,dpdv al consumatorului de rand.Dupa aia,e discutabila treaba.

E pacat ca taman pe site(Pro Radio Antic) se promoveaza date inexacte,ma refer la data lansarii in productie,discutie care a fost si in celalalt topic,ori pe site ar trebui sa fie informatii cat mai exacte pt a constitui o baza de date solida pt cei care vor sa afle cate ceva...daca nu acolo, atunci unde?

Link spre comentariu
Vizitator skodaru

Nu am mai scris nimic de vineri,dar nici nu am facut nimic,doar m-am inteles cu cineva pentru o antena si niste elemente de carcasa.

Pana cand  s-au facut la electronica Gloriile ?

Am observat sparturile astea la carcasa.Ce sa le fac?Ii stric originalitatea sau il uratesc daca repar gaurile cu poxilina,le slefuiesc si retusez zonele respective?De asemenea,cine are cele doua capace de pe fund?Sau le repar si pe alea tot asa?

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Link spre comentariu
Vizitator skodaru

Scuze de dublu-post,dar acum a disperut butonul de edit.

Am incercat sa scot antena (neoriginala 100%).Am desfacut un surub care parea ca-l tine,si nu face inca nicio miscare.Cum naiba s-o scot?

Pe fund n-are prins niciun surub

Posted Image Posted Image

Link spre comentariu

Cred ca mai bine ca tine nu poate vedea nimeni ce e acolo.Nu cred ca pana la urma nu vei demonta improvizatia aia de antena.Cat despre carcasa,reconstituire am facut cu asa ceva,e tot un fel de poxilina,dar mai fin.Pt reconstituire parti de carcasa nesupuse stresului mecanic e ideala.Am pregatit potentiometrul si 4 butoane.Cel de lumina il mai caut,aveam intr-o cutiuta cateva bucati,dar nu am dat de ele(inca).

post-179783-0-56985200-1466516817_thumb.jpg

post-179783-0-94883700-1466516831_thumb.jpg

Link spre comentariu
Vizitator skodaru

Cred ca mai bine ca tine nu poate vedea nimeni ce e acolo.Nu cred ca pana la urma nu vei demonta improvizatia aia de antena.Cat despre carcasa,reconstituire am facut cu asa ceva,e tot un fel de poxilina,dar mai fin.Pt reconstituire parti de carcasa nesupuse stresului mecanic e ideala.Am pregatit potentiometrul si 4 butoane.Cel de lumina il mai caut,aveam intr-o cutiuta cateva bucati,dar nu am dat de ele(inca).

 

Chiar am vazut la Lidl ,,plastilina'' de asta,dar n-am luat.Oricum mai am ceva pozilina pe acasa.Voi incerca sa fac cu ala,iar de nu-mi va placea,il dau jos.Mii de multumiri inca o data pentru potentiometru si butoane,si pentru butonasul acela de-l vei gasi,imi vor fi de mare ajutor.

O sa mai incerc sa o scot,oricum am o promisiune deja pentru o antena originala,sa vad cand mi-o trimite,si cum o am,printr-o metoda sau alta,scap de improvizatia asta.

Pana cand s-au facut Gloria 1 la Electronica si pana cand la Tehnoton?E posibil sa fie Gloria 4 din 1979?Am citit pe Pro Radio Antic daca nu ma insel.Am mai vazut si  aberatii, dupa cum spuneati mai sus,Gloria 1 din  1972

Editat de skodaru
Link spre comentariu
Vizitator skodaru

Am vazut pe Pro radio antic Gloria 4 (de tehnoton,normal) si zicea ca e din 1979.Si eram curios sa vad daca s-au facut in 79' gloria 4.Tot incercand sa scot antena,am observat de ce mergeau posturile doar cu antena externa:era dezlipit un fir.L-am rezolvat si pe ala.

Link spre comentariu

Nu are cum sa fie Gloria 4 in ’79. Poate in '89 .

Probabil cineva a schimbat carcasa din lipsa de piese de schimb intrucat in 79 se fabrica ‘’Gloria 2’’ – primul model facut la Iasi dupa transferul productiei acolo.Din ’80 incolo a aparut Gloria 3, modelul saracit de borna pentru conectarea la autoturism cu care erau echipate cele doua versiuni anterioare

Gloria 4 (cea mai numeroasa versiune) s-a fabricat mult mai tarziu..pe la sau dupa mijlocul aniilor ’80 si inclusiv primii ani de dupa revolutie (‘91-’92).

 

Revenind la gloria 1 din topic

Eu te sfatuiesc sa cauti un alt aparat pentru carcasa si satisfactia de a avea ceva impecabil va fi mult mai mare.Asa am facut si eu si a meritat efortul. In targurile de vechituri,prin atelierele de depanari sau de pe olx (uneori apar si aparate ok la preturi ok) poti gasi asa ceva si repet,satisfactia e mult mai mare  decat atunci cand ai unul carpit,sa nu mai vorbim de valoarea aparatului intrucat aceste modele sunt greu de gasit in stare buna. Eu am fost uneori nevoit,pentru a avea in colectie ceva care sa conteze sa fac rost chiar si de 3 aparate (identice ca versiunea) donoare necesare finalizarii cu succes a unui proiect de acest gen. Rezultatul final insa a fost extraordinar.

Editat de Motreanu Sorin
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator skodaru

N-am mai scris de ceva timp

Ce s-a mai facut la Gloria 1: 

-schimbat potentiometru

-schimbat buton lumina'

-reparata baza carcasei

-montat antena originala

-montate butoane originale.

Urmeaza sa mai fac

-repararea restului carcasei

-Montarea benzilor de aluminiu(cea pe care scrie Gloria si cea din spate)

-schimbare bec cu unul original

Mii de multumiri celor care m-au ajutat cu piesele

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

 

In alta ordine de idei,noua achizitie,luata azi de la piata de vechituri:Gloria 4.

Pare complet,in afara de doua butoane.L-am incercat,functioneaza.Maine il voi desface sa il vad si la interior.

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Link spre comentariu
Vizitator skodaru

Bine v-am gasit in club :).Deja caut si alte piese la colectie .Oricum,am pus in apa butoanele de la claviatură,capacele de la baza ,suruburile din lateral si cele doua butoane in apa cu ariel ca sa le curat de grasimile ce s-au strâns din 90'.

Link spre comentariu

E bun si detergentul de rufe,dizolva grasimile,dar cateodata are prostul obicei de albeste/pateaza plasticul dupa uscare(mai bine observabil pe plastic negru,la carcase,dar am avut si butoane).De asta eu folosesc detergent lichid,gen PUR,de bucatarie...ala omoara slinul la fel de bine si nu pateaza/decoloreaza.Nu la tot tipul de plastic se intampla,insa am patit si de atunci ma cam feresc.Daca totusi se intampla,un tratament cu ulei siliconic rezolva cumva decent treburile.

Link spre comentariu
Vizitator skodaru

Am inceput curatarea Gloriei 4.Carcasa e aproape curata,mai trebuie sa insist cu peria pe ,,gratarul'' difuzorului.Mirosul de la carcasa a disparut aproape complet,am lustruit scala si am curatat bine ornamentele de pe colt.Sunt din otel din ce zicea un coleg de forum,se pare ca au fost galvanizate si date cu bronz.....ingeniozitate romaneasca.......Partea buna e ca banda de pe carcasa nu necesita reconditionare,doar cele de pe colt.

Gloria 1 nu a beneficiat de nicio reparatie azi,doar mi-a umplut casa de muzica,cat timp lucram la 4.

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări