Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radio Sony xplod


Vizitator Dume Maria Si Sami

Postări Recomandate

Vizitator Dume Maria Si Sami

Am un radio Sony. Are si modul Xplod. Problema este urmatoarea, nu functioneaza doar butonul on off si butonul de pe care dau afara cd-ul. L-am desfacut complet, i-am dat spray de contact, l-am suflat... Nu am vazut sa fie ars ceva. Si interfata la fel... Aveti vreo idee cam ce ar putea fi plesnit? 

Stie cineva daca se poate repara? Piese electronice am... 

Editat de Dume Maria Si Sami
Mai multa atentie cu gramatica.
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator Dume Maria Si Sami

Am verificat toate butoanele si am continuitate. Butonul R din partea dreapta pentru ce este mai exact? Pentru ca acel buton nu are pe el nimic doar ceva gen senzor. Ma gandesc ca asa a fost ai inainte pentru ca daca avea ceva si era cazut il gaseam cand am desfacut interfata. Afara nu avea cum sa cada. Am tras cu mana pe toate butoanele si am reusit sa derulez melodia in fata. Doar ca nu era nici vorba de butonul de derulat... Si asta a fost doar odata. Se poate sa imi fie ceva in scurt? Am verificat toate butoanele si am continuitate. Butonul R din partea dreapta pentru ce este mai exact? Pentru ca acel buton nu are pe el nimic doar ceva gen senzor. Ma gandesc ca asa a fost ai inainte pentru ca daca avea ceva si era cazut il gaseam cand am desfacut interfata. Afara nu avea cum sa cada. Am tras cu mana pe toate butoanele si am reusit sa derulez melodia in fata. Doar ca nu era nici vorba de butonul de derulat... Si asta a fost doar odata. Se poate sa imi fie ceva in scurt?

Link spre comentariu

Ideea era sa va asigurati ca NU exista continuitate pe vreunul dintre butoane daca nu e apasat. In special am pomenit de SOURCE pentru ca e cel mai des folosit de obicei. Asta presupune sa desfaceti fata si sa aveti acces cu multimetrul (setat pe dioda) pe piciorusele butoanelor. Ca sa va asigurati ca faceti ce trebuie, incercati mai intai pe un buton care merge sigur (cel de eject de exemplu, sau unul putin folosit). Deci trebuie sa aveti continuitate (beep) doar cand tineti apasat pe buton. Dupa ce ati aflat unde trebuie sa testati pentru fiecare buton, le luati pe rand la verificat. Daca gasiti vreunul blocat, il schimbati.

Am avut de curand o problema de genul asta la un sony si s-a dovedit a fi problema cu butonul SOURCE. Ramasese lipit contactul metalic din buton. "Butonul R din partea dreapta" eu nu am idee ce face. Sunt multe modele de Sony, fiecare cu butoanele lui :).

Bafta!

 

P.S: posibil ca acel "buton R" sa fie receptorul IR pentru telecomanda....

Editat de madnoob2009
Link spre comentariu
Vizitator Dume Maria Si Sami

Am inteles idea si asa am facut exact cum mi-ati spus. Deci butonul bipuie doar cand il apas si le-am verificat toate si sunt bune. Adica bipuie doar cand e apasat, nu am contact continu. Multumesc oricum pentru parere. Eu am verificat inclusiv circuitele... Sunt ok. Doar daca e arsa memoria.. Sau ce o fi bucatica mica cu multe picioruse

Link spre comentariu
Vizitator Dume Maria Si Sami

Aproape la fel doar ca la mine nu functioneaza doar on/off. Si rezolvarea care era? Pentru ca nu am inteles din videoclip care era rezolvarea

Link spre comentariu

Rezolvarea o sugerează cei care au comentat video-ul pe Youtube. Si mie tot problema cu unul sau mai multe dintre butoane îmi pare a fi. Eu as încerca să dezlipesc butonul cel mai folosit sau să tai traseul până la el dacă așa e mai ușor și apoi as face din nou proba. Acum depinde de dvs dacă aveți experienta cu lipiturile pe piese mici. Insist pe treaba asta mai ales pentru că sunteți oricum dispus să cumpărați alta interfață. Deci n-ați avea prea mult de pierdut...

Editat de madnoob2009
Link spre comentariu
Vizitator Dume Maria Si Sami

Piesele mici le pot lipi nu e problema(lucrez mecanic electronist, masini de cusut) Daca la dumneavoastra problema este doar butonul as sugera sa scoateti un buton care nu in folositi si sa il mutati in locul celui defect. Dvs ati spus ca aveti contact continu la butonul source

Link spre comentariu
Vizitator Dume Maria Si Sami

Am rezolvat. Problema era butonul care deruleaza muzica inainte. La mine nu avea contact continu doar ca era foarte sensibil. Adica nu necesita sa fac "tacul"ala cand apasam si imi dadea contact. Practic doar il atingeam si avea contact. Am introdus un arc sub plasticul de la butonul cu pricina si imi functioneaza perfect. Il las asa si probabil ca o sa schimb butonul luni la servici. Multumesc pentru ajutor. Mi-a fost de folos :)

Editat de Dume Maria Si Sami
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări