Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Technica sudurii


Postări Recomandate

Tine arcul scurt, umple craterul, mergi un pic inapoi pe cordon si ruperea arcului o faci rapid cu electrodul pe cordon.

Ridicatul cel mai bine il faci prin rasucirea rapida a portelectrodului, daca ridici drept faci crater cam cum ai aratat.

Posibil sa mergi prea incet cu electrodul si sa bagi caldura multa in ordon.

Incearca cu arc scurt de tot si mai rapida miscarea.

 

Link spre comentariu
Acum 2 ore, x_dadu a spus:

Ce greșesc?

La finișul sudurii mai fac cate o revenire spre înapoi, mă rog, înțelegeți voi dar nu mereu îmi iese fara acea găurică. Sudez cu supertit 2.5 cu 65 amperi.

https://ibb.co/huP5w8'

Aia este de la impuritatile din material, rugina, nisip sau ce o mai fi ramas in urma turnarii.... dupa cum se vede nu e un crater si atat ci un material "fiert" adica poros.....

Link spre comentariu

Pot fi și mizerii, recunosc că nu șterg materialul, oricum rugină nu există, poate acel ulei cu care vin profilele.

Chestia este că spre sfârșitul sudurii materialul este și mai încins, una e la început alta e la sfîrșit. Ieri am făcut altfel, la mijlocul sudurii/laturii am făcut pauză de 2-3 secunde după care am continuat și nu am mai avut acel defect la sfârșit. Când îmi iese sudura perfect câștig și timp, că nu mai am de reparat sau mai grav, de polizat. Acum de, am devenit și pretențios pentru că știu că se poate. Când îmi aduc aminte de primele mele suduri :rade:

Curentul este ok zic eu la 65A, cît indică afișajul LED al Stern-ului meu, dacă or fi reali și ăia. Sub 60 devine instabil și greu de ținut arcul. Totuși e 2,5 electrodul.

Link spre comentariu

O greseală pe care o fac mulți sudori începători...atunci când electrodul se face mai mic(se consumă) ...au tendința de a suda într-un unghi cât mai drept (aprox 90*)  și atunci sudura intră în adăncime(”mănâncă” din material mult...dacă materialul e subțire ...face gaură)

Încearcă să ții electrodul în același unghi, față de materialul sudat(de la începutul sudurii) pe tot parcursul susdurii ...și nu se va mai găuri. 

Link spre comentariu

IMG_0906.thumb.JPG.0b60aade54518f00125d5ab0de76c895.JPG

 

2,5mm/85Adc Omnia 46, profil 25x25x1,5mm vopsit si ruginit, nu recomand da o mai practic la marea viteza ...

Daca nu`l incalzesti sa fiarba baia merge fara probleme pe rugina sau vopsea.

Inclin sa cred ca viteza electrodului e prea mica.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Stiu cum e cu fonta, inclusiv cu aia "porceasca" facuta de chinezi.

Daca incingi baia efectiv fierbe, poti avea orice electrod ca iese prost de tot, de aia am spus ca trebuie mers repede si curent mai mare sa aiba patrundere.

Pe fierotaniile alea ruginite  pe care le`am pus daca merg incet avind curent mai mic la final cam tot asa face daca nu`s foarte atent.

Virfurile alea is din otel turnat, nu din fonta, ce calitate este nu stiu, eu am avut ceva asemanator, nu virfuri, niste elemente turnate si au mers OK,

asta insa nu`i de mare ajutor, erau de la Truti dar care este producatorul si mai ales este acelasi cu cel ce a produs virfurile nu pot eu afla.

Este simplu de vazut daca`i ceva fonta sau otel cu procent mare de C, dai cu pila pe cordonul de sudura linga

virf.

Daca`i "sticla" ai fie fonta fie otel carbon.

Incerci sa rupi ceva portiune la un virf , daca se rupe este fonta, daca se indoaie si nu se rupe usor, ai otel carbon.

 

 

Link spre comentariu

O parte din vârfuri, elemente turnate de mijloc și elemente de capăt ,capeți de stalpi din comerț se pot suda ușor fiind din otel ,dar am avut și niște ,,rebuturi,, de piese de te durea capul când le sudai in special pe țeava subțire,trebuia să dau doua chiar trei cordoane ,dădeam un cordon polizam ,alt cordon polizam și abia la final ultimul cordon rămânea aproape ok. 

      Am avut capăt de stâlp fonta toată ziua ,când se răcea crăpa.

      Mai sunt alea din tabla ambutisata ,se sudează bine ,dar trebuie sa dai cu grija sa nu perforezi.

      

Link spre comentariu

Mai poti avea o problema cind sudezi capete de teava sau ceva inchis, la ultima sudura cind se inchide incinta

iti umfla aerul baia, posibil sa patesti si asta.

Si asta tot atunci cind e totul foarte cald.

Cum spunea un coleg, se sudeaza bine cu inox si pentru ca ala nu are nevoie de atita caldura, merge la curenti mai mici decit rutilicul, ala`i marele avantaj.

Dezavantaj...pretul.

Cu MIG, ai dreptate, singura mare deosebire intre MMA si MIG e ca la una sudura arata ca porcu` dar tine iar la cealalta zici ca`i bec dar in realitate nu tine de 2 bani.

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări