Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

GRUNDIG V 5000 - sunet distorsionat pe un canal


Postări Recomandate

Degeaba vă chinuiti domnule Bughiu să-i explicati ce să facă......piesă cu piesă dacă verifica,și tot repara amplificatorul ăla tranzistorizat,de doi lei.....

vorba lui Caragiale ................amice.

 

 

bughiu - la semireglabil m-am gandit prima oara , i-am dat cu contact cleaner , facut cursa de cateva ori ....

 

serban - daca ar fi finalii strapunsi nu as avea tensiune continua pe iesire ?

Editat de quasimodo
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

am gasit defectul , un tranzistor din partea de alimentare -redresare strapuns , plus cateva rezistente de langa un final devalorizate , ar fi trenuit sa acord atentie mai mare partii cu finalii insa m-am concentrat mai mult pe partea de atac , multumesc tuturor celor care mi-au raspuns , sa auzim numai de bine!

Editat de quasimodo
Link spre comentariu

am gasit defectul , un tranzistor din partea de alimentare -redresare strapuns , plus cateva rezistente de langa un final devalorizate , ar fi trenuit sa acord atentie mai mare partii cu finalii insa m-am concentrat mai mult pe partea de atac , multumesc tuturor celor care mi-au raspuns , sa auzim numai de bine!

 Tranzistor in alimentare?       :84 Asta trebuia sa-l gasiti rapid.....

Link spre comentariu

 Tranzistor in alimentare?       :84 Asta trebuia sa-l gasiti rapid.....

gasind acele rezistente arse pe placa de atac , mi-am concentrat toata atentia asupra ei am studiat schema doar pentru acest modul  , apoi , daca tot am schimbat capacitorii , mai erau vreo 3 mai mici in afara de cei de filtraj pe placa de baza , si am zis sa ii schimb si pe ei , asa am observat cei doi tranzistori bd buclucasi , unul era ok , insa cel de-al doilea puscase atat de rau incat un piciorus era desprins de corpul tranzistorului .................multumesc inca o data celor care mi-au sarit in ajutor !

Editat de quasimodo
Link spre comentariu

 amplificatorul ăla tranzistorizat,de doi lei.....

 Pana una alta este unul din cele mai bune amplificatoare (sa zicem locul 3 din top 5) care le-am avut eu vreodata ( si aici ma refer strict la sunet).  Presupun ca dvs o dati tare cu alea noi, haudiofile, nu?

Editat de fluffy37
Link spre comentariu

Când spun "de doi lei",nu contest calitățile amplificatorului,ci faptul că este o schemă simplă,tranzistorizată,care nu trebuie să dea bătăi de cap unui depanator.Acum,dacă depanatorul e "Dorel-Tranzistorel".....:rade:.....aata nu ma știu :scarpin.

Editat de Andrei Tabacaru
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator niccapila

sostituisci d101 diodo zener da 7,5volt ,verifica le tensioni in quei punti ,controlla la corrente a riposo dello stadio finale .nb alcuni transistor (tipo Bc sostituiscili anche se alla misura ohmmetrica risultano buoni!) . Misura la tensione all'uscita del canale la quale non deve sperare i 150mv indicati sullo schema ! :hello

dimenticavo sostituisci i condensatori al tantalio se non trovi a tantalio usa quelli normali elettrolitici ,vanno lo bene stesso .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări