Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sistemul meu fotovoltaic de 400W


Postări Recomandate

Vizitator ovizap

Bateria de Prius e paca Ni-MH dupa cate stiu eu asa ca e mai avantajoasa decat cea Li

(mai putin periculoasa si nu e asa sensibila) iar de gasit se poate cumpara

de la dezmembrari auto din masini avariate (vor 300-1000€ in functie de firma de dezmembrari)

Link spre comentariu
. Daca nu ar fi bateriile, acre trebuie schimbate cam la 5 ani, sistemul si-ar returna costul cam dupa 15 ani. Dar din cauza bateriilor sistemul nu-si va returna costul nici peste 30 de ani, deci practic va muri inainte sa ajunga sa-si plateasca pretul. Ramane insa satisfactia realizarii sistemului cu mana mea, comoditatea de a avea curent in casa cand altii nu au, precum si lectiile invatate dealungul procesului de realizare, care sunt de nepretuit!

In general toate sistemele noi/revolutionare care se vor eco, incepand de la panouri fotovoltaice/termice, pompe de caldura dauneaza buzunarului si nu-si mai amortizeaza investitia, exceptand cazurile in care nu ai de ales, spre ex o sursa de curent de la reteaua nationala si atunci  trebuie recurs la aceste variante. In strainatate sunt subventionate de stat si atulci se merita. La noi a fost doar o tentativa.......

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator rrm012001

Nu te-a intrebat dom' primar de sanatate. am un prieten care si-a montat un singur panou si a venit dom' primar si l-a luat la intrebari. nu inteleg de ce nu suntem incurajati si ajutati sa producem energie verde.

Link spre comentariu

De multă vreme voiam să vă felicit domnule Andras pentru sistem. Am construit și eu un sistem foarte asemănător cam în același timp. Acum încerc tot felul de variante de optimizare și mă gândeam să cer aici un sfat dar parcă n-are legătură cu topicul așa că am să deschid unul nou. Eram curios aici dacă a-ți constatat o înbunătățire a puterii panourilor la rece. Eu am constatat că la un moment dat, când era soare perfect și -10 grd., controlerul încărca cu 12A (la cca.30V) ceea ce astă vară nu s-a întâmplat. 

Link spre comentariu

Buna domnu' Claus :)

 

Multumesc si asteptam poze cu sistemul Dvs :)

 

Adevarul este ca nu am urmarit exact incarcarea in ultimul timp (iarnea) pentru ca soarele straluceste dezamagitor de putin, dar m-am uitat pe istoricul din grafice. In legatura cu cresterea eficientei de incarcare a panourilor teoria este ca pe frig ar trebui sa incarce mai mult, insa practic la mine nu s-a intamplat asa ceva. Vara am avut doar 2 panouri de 100W si am observat curenti de incarcare de pana la 6A. Toamna am montat inca 2 panouri si astfel am in total 4 panouri de 100W. Curentul maxim de incarcare din ultima luna este de 10.7A. Deci practica nu sustine teoria, dar poate ca din alte cauze...

 

O concluzie importanta in cazul meu in legatura cu raportul de energie produsa vara-iarna este ca in zilele de iarna in medie se produce cam 10-20% din energia produsa vara. Foarte slab.

Link spre comentariu

Probabil că la mine a fost un moment când bateriile erau cam goale, MPPT-ul a permis încărcare bulk iar soarele strălucea brici. Vă apreciez foarte mult sistemul care e în stare să tragă graficele acelea. Probabil cu o automatizare derivată dintr-un astfel de sistem aș găsi și rezolvarea la problema care mă frământă acum și care tocmai am postat-o într-un topic separat.

Am să adaug și eu poze, în acest topic deși nu sunt încă mulțumit de sistemul meu.

Link spre comentariu

Ma scuzati ca ma bag ca musca....Ma preocupa si pe mine acest fel de energii dar la o scara mult mai mica ca de exemplu alimentare alarma,, iluminat aleea din gradina,, Intrebarea mea ar fi daca as trece la sisteme mai serioase precum Dvs. de ce nu ar fi bune acumulatoarele auto de ale noastre ? Off topic conduc masini mici din  80... acumulatoarele noastre acide aveau viata cam 3 ani ...De necrezut ca din 2005 conduc un Logan cu acumulatorul original. Am zis ca atunci cind moare il voi trimite inapoi la fabrica sa-l studieza  " unde au gresit " de tine asa mult. Cu stima.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări