Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Se poate schimba intr-un defazor catodina ECC83 cu 6N2P?


adrian_pic

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator viobio

Din experienta proprie.Am construit citeva ampuri de chitară în care am folosit 6H2P,ampurile au repertoare catodice la corectoarele de ton și loop send,în catod sunt 170...180V,dacă nu ridici potențialul filamentului fata de catod, rusoaicele nu rezista mai mult de patru, cinci luni,în plus apar niște zgomote ciudate,sfaraituri, mici pocnete.Se poate folosi în loc de ECC83 dar cu ridicarea potențialului filamentului fata de catod.Tot din experienta proprie,dacă în catod sunt 180V e bine sa se folosească ECC83 cu suprafața anodului cit mai mare,sunt diferite modele de ECC83,cele nos RFT au cei mai mici anozii,Tungsol produce un model cu anozi foarte mari 12AX7LPS.Eu chiar dacă folosesc ECC83/12AX7 și am 170..180V în catod, tot ridic potențialul filamentului fata de catod,asta lungește viata tuburilor,pentru ca funcționează în condiții destul de grele cu 170..180V în catod,cu aceste tensiuni în catod un ECC83 este mult mai cald decit unul care are 1..3V în catod,dacă se pune mana pe tub.Dacă trebuie musai folosit 6H2P,eu as modifica circuitul de filamente și as ridica potențialul filamentului fata de catod.

Editat de viobio
Link spre comentariu

Din ce am observat si eu, practic, daca mai exista ceva zgomot de la filamente in varianta conectat la masa, fie prin mediana traf, fie prin rezistenta semireglabila, legand filamentele la un potential superior catodului printr-un divizor de la anodica si o filtrare de cateva zeci de uF dispare orice zgomot datorat filamentelor...doar la ceva trioda octala am mai avut in continuare zgomot de 50 Hz, dar si acolo s-a redus mult prin ridicarea potentialului...eu am avut probleme cu ceva 6n9 sau 6n8 ruseasca, in etaj cu iesire de pe catod.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări